Belka proponuje, by Polska nie wchodziła do ERM2


Polska powinna domagać się, by przed wejściem do strefy euro zwolniono nas z konieczności pozostawania w tzw. wężu walutowym ERM2 - uważa szef NBP Marek Belka. Zdaniem prezydenta uzyskanie "ekstra warunków" przed przyjęciem wspólnej waluty jest możliwe.

W czwartek w Pałacu Prezydenckim odbyła się debata "Jak trwale spełnić kryteria nominalne strefy euro?". Eksperci zwracali uwagę, że Polska przed przyjęciem wspólnej waluty potrzebuje reform, które uelastycznią nasz budżet, tak by można było reagować na niespodziewane kryzysy (np. zwiększając wydatki, ale nie przekraczając przy tym progów ostrożnościowych).

Euro potrzebne czy nie?

W debacie nie brakowało głosów, że silnej gospodarce waluta euro nie jest potrzebna, a także wskazujących na konieczność poczekania z przystąpieniem, aż sama strefa euro się "wyremontuje". Większość ekonomistów oceniła jednak, że przyjęcie euro byłoby korzystne dla Polski. - Bardzo nie lubię systemu ERM2, uważam, że powinniśmy (...) mówić o tym, że to jest bardzo poważna bariera, która uniemożliwi Polsce (...) wchodzenie do strefy euro" - mówił Belka. "Polska powinna jasno mówić, że nie wchodzi do ERM2 (...). Chcecie nas (w euro - PAP), zaproście, ale bez tego kryterium - dodał.

W przedsionku

ERM2 określane jest przedsionkiem wspólnotowej waluty. Objęcie tym kryterium oznacza, że wahania kursu waluty krajowej nie mogą być wyższe niż +/- 15 proc. w stosunku do euro przez minimum 2 lata. Prezes NBP wyjaśniał, że wejście Polski do tego mechanizmu jest bardzo niebezpieczne, bo mamy duży rynek walutowy (większy niż Brazylia), a zadeklarowanie obrony kursu złotówki w określonym przedziale wystawia nas na potencjalne ataki spekulacyjne. - Gdybyśmy zdeklarowali, jaki jest graniczny kurs waluty, którego musimy bronić, to na pewno rynek chciałby to sprawdzić. To jest tak, jakbyśmy zapraszali do spekulacji wszystkich inwestorów na całym świecie - tłumaczył. Belka przyznał, że zdaje sobie sprawę, że zapisy traktatowe UE wykluczają możliwość wejścia do strefy euro bez wchodzenia do ERM2, ale - jak podkreślił - zawsze jest możliwość elastycznej ich interpretacji. Jego zdaniem, gdyby ze względów politycznych Szwedzi zdecydowali, że chcą wejść do strefy euro, rozłożono by im czerwony dywan i powiedziano: "zapomnijmy o ERM2". - Czekam na taką sytuację w przypadku Polski - powiedział Belka.

Warunki dla Polski

Prezydent Bronisław Komorowski ocenił, że możliwe jest otrzymanie "ekstra warunków" przystąpienia do strefy euro. Zastrzegł, że może się to jednak wydarzyć tylko wtedy, gdy spełnimy podstawowe kryteria konwergencji, a poza tym będziemy atrakcyjni dla "17" nie tylko jako partner polityczny, ale również gospodarczy. - Jest perspektywa czerwonego dywanu, ale na nią trzeba mocno zapracować - stwierdził. Pełnomocnik rządu ds. wprowadzenia euro Jacek Dominik przyznał, że kryterium kursowe jest w tej chwili bardzo trudne do spełnienia. - Potrzebujemy mniej więcej trzech lat pewności, że to kryterium zaczynamy spełniać na trwałe. Minimum dwa lata musimy być w systemie ERM2 i do tego musimy mieć pewność, że wszystkie kryteria będą przez nas spełniane trwale w kolejnych latach bez większych problemów już po wstąpieniu do systemu ERM2 - podkreślił. Przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polski Ryszard Petru uważa, że pozostawanie w ERM2 nikomu nie służy, ale Polska nie ma na forum UE takiej siły, by udało się jej doprowadzić do zniesienia tego kryterium. Ekspert zwrócił uwagę, że czynnik kursu walutowego w istotny sposób wpływa na inflację i dług publiczny (jego część jest denominowana w walutach obcych). - Mamy bardzo ograniczone pole manewru, przy całym szacunku dla siły NBP, aby w warunkach skrajnych dług i inflację opanować - podkreślił.

Batalia o kurs

Były minister finansów Grzegorz Kołodko podkreślał, że przed przyjęciem wspólnej waluty kluczowa będzie batalia dot. tego, jaki będzie kurs wymiany złotówki na euro. - Będziemy pod wielkim naciskiem zagranicy, zwłaszcza Niemiec i Francji oraz lobbystów złej sprawy w Polsce, żeby złoty był jak najsilniejszy - przewidywał. Tymczasem - jak wskazał - aby polski eksport był opłacalny, a gospodarka konkurencyjna, nasza waluta nie powinna być ani silna, ani słaba. Kołodko uważa, że optymalnym kursem byłoby 4,2 zł za euro. Szef komisji finansów publicznych Dariusz Rosati przekonywał, że przystąpienie do wspólnej waluty jest korzystne zarówno politycznie jak i ekonomicznie. Samą likwidację kosztów transakcyjnych związanych z wymianą waluty oszacował na 8-11 mld zł rocznie. Wskazał też na niższe stopy procentowe w strefie (tańszy kredyt), a także brak kosztów zabezpieczania się przed ryzykiem kursowym. Rosati szacuje, że wszystko to razem może dać gospodarce nawet od 1,5 do 2 proc. PKB dodatkowo.

Autor: mn/iga / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Bardzo się cieszę, że dzisiaj będziemy mogli przyjąć decyzję o tym, że zamrozimy ceny energii dla gospodarstw domowych na przyszły rok. Prąd w polskich domach nie podrożeje w roku 2025. Zamrażamy ceny energii na 9 miesięcy - powiedział premier Donald Tusk przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Ministrów. Dodał też, że dzisiaj rząd przyjmie decyzje, które obniżą składkę zdrowotną dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców.

Premier: zamrażamy ceny energii

Premier: zamrażamy ceny energii

Źródło:
tvn24.pl

Moją intencją jest to, żeby temat wynagrodzeń w Polsce przestał być tematem tabu - powiedział w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl poseł Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej. Chodzi o projekt zakładający obowiązkowe podawanie w ofertach pracy informacji o wynagrodzeniu.

Nowy obowiązek w sprawie wynagrodzeń. Jest projekt

Nowy obowiązek w sprawie wynagrodzeń. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa o mrożeniu cen energii może być uchwalona w następną środę - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Jak dodał, tego samego dnia mogłoby odbyć się głosowanie w sprawie ustawy o wolnej Wigilii.

To może być kluczowy dzień dla milionów Polaków. Marszałek Sejmu wyjaśnia

To może być kluczowy dzień dla milionów Polaków. Marszałek Sejmu wyjaśnia

Źródło:
PAP

Bez suwerenności Unii Europejskiej w produkcji chipów, europejski, w tym polski sektor motoryzacyjny, narażony będzie na przerwanie dostaw, co oznacza kryzys na wielką skalę - wskazał prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych Tomasz Bęben. Branża liczy na realizację Europejskiego aktu w sprawie chipów.

Europie grozi "kryzys na wielką skalę"

Europie grozi "kryzys na wielką skalę"

Źródło:
PAP

Polscy przedsiębiorcy będą musieli w bardzo krótkim czasie dostosować się do nowych przepisów. Nie powinniśmy być zaskakiwani - argumentowali przedstawiciele pracodawców w trakcie posiedzenia komisji sejmowej dotyczącego wolnej Wigilii. Rozwiązanie popierają natomiast przedstawiciele pracowników, podkreślając, że okres świąteczny w wielu branżach wiąże się z przepracowaniem.

Wolna Wigilia już w tym roku? "Nie powinniśmy dopuścić"

Wolna Wigilia już w tym roku? "Nie powinniśmy dopuścić"

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Jak podał we wtorek NIK, chodzi o organizację importu i dystrybucji węgla kamiennego w związku z wprowadzeniem embarga na dostawy tego surowca z Rosji.

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Jacka Sasina

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Jacka Sasina

Źródło:
PAP

Będą nowe wytyczne dla organizacji ruchu drogowego z zastosowaniem sygnalizacji świetlnej. Przygotowuje je Instytut Badawczy Dróg i Mostów - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Analizie poddane będą również tak zwane sekundniki - dodało.

Rewolucja na ulicach. Ministerstwo: trwają analizy

Rewolucja na ulicach. Ministerstwo: trwają analizy

Źródło:
PAP

Ceny mieszkań w mniejszych miastach coraz częściej dorównują największym polskim rynkom, a nawet je przewyższają - wynika z raportu Otodom Analytics. Na podwyżki wpływają nie tylko rosnące koszty budowy, ale także ograniczona dostępność gruntów i dynamiczny rozwój mniejszych ośrodków.

Coraz drożej w mniejszych miastach

Coraz drożej w mniejszych miastach

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu bakterii Listeria monocytogenes w partii boczku wędzonego. Spożycie skażonego produktu może wywołać listeriozę, niebezpieczną chorobę zakaźną, która stanowi szczególne zagrożenie u dzieci, kobiet w ciąży, a także osób starszych.

Bakteria w partii boczku. "Spożycie może wywołać niebezpieczną chorobę"

Bakteria w partii boczku. "Spożycie może wywołać niebezpieczną chorobę"

Źródło:
PAP

- Jeżeli w danej klatce schodowej mamy na przykład 80 procent lokali, które nie są stale zamieszkiwane, tylko są wynajmowane krótkoterminowo dla turystów, to mamy nielegalną działalność hotelową - stwierdził na antenie TVN24 BiS Kuba Czajkowski ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze.

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod tę instytucję finansową. "W treści e-mail znajduje się załącznik ze złośliwym oprogramowaniem" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej i w mediach społecznościowych banku.

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Danii i opozycja parlamentarna porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia od 2030 roku podatku od dwutlenku węgla w rolnictwie. Będzie to pierwsza na świecie tego rodzaju danina od produkcji żywności.

Pierwszy taki podatek na świecie

Pierwszy taki podatek na świecie

Źródło:
PAP

Ponad pół miliona przedsiębiorców złożyło już wniosek o wakacje składkowe - przekazał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z przepisami nowa ulga, czyli miesięczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek przysługuje tak zwanym mikroprzedsiębiorcom oraz osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Nawet 40 tysięcy złotych dopłaty do samochodu można będzie pozyskać w ramach programu Mój elektryk 2.0 - wynika z projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawionego w poniedziałek do konsultacji. Środki z Krajowego Planu Odbudowy na dofinansowanie tak zwanych elektryków to ponad 1,6 miliarda złotych.

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa w październiku 2024 roku spadła do 4,1 procent rok do roku z 4,3 procent we wrześniu, a w ujęciu miesiąc do miesiąca wyniosła 0,4 procent wobec 0,3 procent w poprzednim miesiącu - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

- Do dyskusji jest teza, czy pewne zawody trzeba będzie objąć ochroną przed wpływem ze strony sztucznej inteligencji – oceniła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji w Warszawie.

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Działania podejmowane przez Google są przejawem nadużywania dominującej pozycji - napisał w stanowisku Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych (ZPWC). Chodzi o zapowiedziane przez spółkę testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne z wyszukiwarki, Google News i Discovera dla jednego procenta użytkowników.

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

Źródło:
tvn24.pl

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów w dwóch akcjach promocyjnych - podał w poniedziałek Urząd. Jeśli zarzuty się potwierdzą właścicielowi Biedronki może grozić kara do 10 procent obrotu.

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Źródło:
PAP