Unia walczy z kryzysem euro

Unia walczy z kryzysem euro

Eurogrupa naciska na Ateny

Ministrowie finansów strefy euro są zadowoleni z porozumienia w sprawie kroków, jakie ma podjąć Grecja, by dostać kolejną transzę pieniędzy z programu pomocy. Chodzi o ok. 5 mld euro. Eurogrupa naciska na Ateny na szybkie wdrożenie uzgodnień.

"Czas nagli". Unia daje Grecji czas do soboty

Sobotnie spotkanie eurogrupy w sprawie odblokowania pomocy finansowej dla Grecji będzie decydujące - oceniła niemiecka kanclerz Angela Merkel na konferencji prasowej w nocy z czwartku na piątek, po pierwszym dniu obrad szczytu UE w Brukseli.

Prezydent Grecji: polityka oszczędności tylko pogłębiła recesję

- Wyjście Grecji ze strefy euro jest dla mnie nie do pomyślenia - powiedział prezydent Grecji Prokopis Pawlopoulos w wywiadzie dla niemieckiej gazety "Der Spiegel". Urzędujący od marca Pawlopoulos zapewnił także, że jego kraj ma zamiar spłacić całkowicie swoje długi. Jednocześnie chce poruszyć z prezydentem Niemiec temat reparacji wojennych dla Grecji.

Polska w strefie euro? Kopacz: to jest dla mnie priorytetem

Wejdziemy do strefy euro tylko wtedy, gdy to będzie najlepszy moment dla Polski - zapewniła na konferencji po posiedzeniu rządu premier Ewa Kopacz. Dodała, że podczas referendum akcesyjnego do UE Polacy głosowali nad uczestnictwem w strefie euro, bez określania terminu.

Nowy tydzień. Bezrobocie i dane z Europy

W poniedziałek na godz. 15 zaplanowane jest wystąpienie Mario Draghiego szefa Europejskiego Banku Centralnego. Poznamy zatem nowe informacje z europejskiego rynku finansowego. Co jeszcze czeka nas w nowym tygodniu?

Unia w społecznym kryzysie? "Ludzie czują się upośledzeni"

Czego domagają się alterglobaliści, którzy protestowali we Frankfurcie i jakie partie polityczne stanowią zagrożenie dla europejskiej integralności? O wyzwaniach stojących przed Europą rozmawiali goście programu "Otwarcia dnia". W studio pojawili się prof. Piotr Wawrzyk z Katedry Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Krzysztof Opolski z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Niemcy wypchną Grecję ze strefy euro? Dzisiaj spotkanie ostatniej szansy

Dziś o godz. 16:30 w Brukseli odbędzie się nadzwyczajne spotkanie ministrów finansów państw strefy euro, poświęcone przyszłości programu pomocowego dla Grecji. Przyczyny przesunięcia obrad nie są na razie znane. Wczorajsza propozycja Aten dotycząca przedłużenia o sześć miesięcy "umowy kredytowej" została odrzucona przez Niemcy, gdyż uznano ją za niewystarczającą.

Rafał Hirsch: czy Grecja za miesiąc opuści strefę euro?

Rozpoczął się luty - ostatni miesiąc, w którym Grecja otrzymuje pomoc finansową od Unii Europejskiej. W ubiegłym tygodniu stwierdzenie nowego greckiego ministra finansów o tym, że Grecja nie chce przedłużenia programu pomocy wprawiło świat finansów w Europie w konsternację. Nagle okazało się, że droga do wyjścia Grecji ze strefy euro może okazać się bardzo krótka.

17.09 Co powie Yellen? Rynki czekają

Rynki dziś będą żyły napięciem przed wieczornym komunikatem Fed. Ten zostanie wypuszcozny w świat o 20:00. Rynki oczekują po FED, że potwierdzi możliwość zaostrzenia polityki w latach 2015-16. O tym mówi się od jakiegoś czasu. Europa żyje też jutrzejszym referendum w Szkocji. Jeżeli jej mieszkańcy zagłosują za rozwiązaniem Unii z koroną to należy spodziewać się kłopotów brytyjskiej waluty.