Unia walczy z kryzysem euro

Unia walczy z kryzysem euro

Ministrowie finansów strefy euro są zadowoleni z porozumienia w sprawie kroków, jakie ma podjąć Grecja, by dostać kolejną transzę pieniędzy z programu pomocy. Chodzi o ok. 5 mld euro. Eurogrupa naciska na Ateny na szybkie wdrożenie uzgodnień.

Sobotnie spotkanie eurogrupy w sprawie odblokowania pomocy finansowej dla Grecji będzie decydujące - oceniła niemiecka kanclerz Angela Merkel na konferencji prasowej w nocy z czwartku na piątek, po pierwszym dniu obrad szczytu UE w Brukseli.

- Wyjście Grecji ze strefy euro jest dla mnie nie do pomyślenia - powiedział prezydent Grecji Prokopis Pawlopoulos w wywiadzie dla niemieckiej gazety "Der Spiegel". Urzędujący od marca Pawlopoulos zapewnił także, że jego kraj ma zamiar spłacić całkowicie swoje długi. Jednocześnie chce poruszyć z prezydentem Niemiec temat reparacji wojennych dla Grecji.

Wejdziemy do strefy euro tylko wtedy, gdy to będzie najlepszy moment dla Polski - zapewniła na konferencji po posiedzeniu rządu premier Ewa Kopacz. Dodała, że podczas referendum akcesyjnego do UE Polacy głosowali nad uczestnictwem w strefie euro, bez określania terminu.

W poniedziałek na godz. 15 zaplanowane jest wystąpienie Mario Draghiego szefa Europejskiego Banku Centralnego. Poznamy zatem nowe informacje z europejskiego rynku finansowego. Co jeszcze czeka nas w nowym tygodniu?

Czego domagają się alterglobaliści, którzy protestowali we Frankfurcie i jakie partie polityczne stanowią zagrożenie dla europejskiej integralności? O wyzwaniach stojących przed Europą rozmawiali goście programu "Otwarcia dnia". W studio pojawili się prof. Piotr Wawrzyk z Katedry Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Krzysztof Opolski z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Dziś o godz. 16:30 w Brukseli odbędzie się nadzwyczajne spotkanie ministrów finansów państw strefy euro, poświęcone przyszłości programu pomocowego dla Grecji. Przyczyny przesunięcia obrad nie są na razie znane. Wczorajsza propozycja Aten dotycząca przedłużenia o sześć miesięcy "umowy kredytowej" została odrzucona przez Niemcy, gdyż uznano ją za niewystarczającą.

Rozpoczął się luty - ostatni miesiąc, w którym Grecja otrzymuje pomoc finansową od Unii Europejskiej. W ubiegłym tygodniu stwierdzenie nowego greckiego ministra finansów o tym, że Grecja nie chce przedłużenia programu pomocy wprawiło świat finansów w Europie w konsternację. Nagle okazało się, że droga do wyjścia Grecji ze strefy euro może okazać się bardzo krótka.

Rynki dziś będą żyły napięciem przed wieczornym komunikatem Fed. Ten zostanie wypuszcozny w świat o 20:00. Rynki oczekują po FED, że potwierdzi możliwość zaostrzenia polityki w latach 2015-16. O tym mówi się od jakiegoś czasu. Europa żyje też jutrzejszym referendum w Szkocji. Jeżeli jej mieszkańcy zagłosują za rozwiązaniem Unii z koroną to należy spodziewać się kłopotów brytyjskiej waluty.