Przepisy dotyczące konfiskaty aut nietrzeźwych kierowców weszły w życie w czwartek. Resort sprawiedliwości już zapowiedział, że regulacja zostanie złagodzona. Jednak przed wejściem zapowiadanej nowelizacji w życie, w sytuacji zakończonego prawomocnie postępowania przed sądem, konfiskata ma być orzekana.
W czwartek 14 marca weszły w życie przepisy umożliwiające konfiskatę aut nietrzeźwym kierowcom. Zgodnie z regulacją samochód straci każdy nietrzeźwy kierowca, który będzie miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy.
Przepadek auta ma być stosowany także wtedy, gdy kierowca spowodowuje wypadek przy zawartości powyżej promila alkoholu we krwi lub w sytuacji recydywy.
Ministerstwo zapowiedziało nowelizację
Jednocześnie, jak poinformował redakcję biznesową tvn24.pl resort sprawiedliwości, obecne kierownictwo MS proponuje rezygnację z przepisu o obowiązkowym przepadku pojazdu mechanicznego.
Według obowiązujących przepisów przepadek pojazdu orzekany jest obligatoryjnie m.in. w przypadku, gdy sprawca katastrofy lub wypadku z następstwem w postaci śmierci lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu znajdował się w stanie nietrzeźwości, a zawartość alkoholu w jego organizmie była wyższa niż 1 promil. Sąd może odstąpić od orzeczenia przepadku pojazdu tylko w przypadkach uzasadnionych szczególnymi okolicznościami.
Resort tłumaczy, że na mocy szykowanych rozwiązań sędzia nie będzie zobligowany do podjęcia decyzji o konfiskacie auta. Ma być to tylko jedna z możliwości ukarania kierowcy. Sądy zyskają natomiast nową możliwość orzeczenia kary pieniężnej, czyli nawiązki, na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Resort zaznaczył, że prace nad nowelizacją mają na celu konieczność wyeliminowania przepisów budzących zastrzeżenia konstytucyjnie i dostosowanie przepisów dotyczących przepadku pojazdów mechanicznych do standardów konstytucyjnych.
"Projekt został uzgodniony wewnątrzresortowo. Aktualnie jest na etapie skierowania wniosku o wprowadzenie projektu dokumentu rządowego do wykazu prac legislacyjnych albo wykazu prac programowych Rady Ministrów"- poinformował resort.
Czy przepis o konfiskacie będzie stosowany?
Jak wyjaśniło w odpowiedzi na pytania tvn24.pl Ministerstwo Sprawiedliwości, "wobec sprawców, którzy popełnili czyny przed 14 marca 2024 r. (a obecnie wobec niech toczy się postępowanie sądowe - red.), nie będzie możliwe orzeczenie środka karnego, jakim jest przepadek pojazdu".
Jeżeli jednak jazda pod wpływem alkoholu miała miejsce po 14 marca, tłumaczy MS, konfiskata ma być orzekana, "jeśli postępowanie zakończy się prawomocnie do czasu wejścia w życie ustawy nowelizującej".
Czytaj także: Rewolucja dla kierowców. Ministerstwo zabiera głos
Wypadki pod wpływem alkoholu
Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2023 roku kierujący, będący pod działaniem alkoholu, spowodowali 1331 wypadków drogowych; 189 z nich to wypadki ze skutkiem śmiertelnym. W wypadkach spowodowanych przez kierowców pod działaniem alkoholu zginęło 212 osób, a 1506 zostało rannych.
W ostatnich pięciu latach najwięcej takich wypadków (1656) zanotowano w roku 2020. W tym samym roku zanotowano również największą liczbę ofiar śmiertelnych - wskutek wypadków spowodowanych przez kierowców pod działaniem alkoholu zginęło 216 osób.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Davidi Vardi/Shutterstock