Ceny paliw mogą przekroczyć psychologiczną granicę. "Kierunek jak najbardziej prawdopodobny"

Źródło:
TVN24 Biznes
Jakub Bogucki o rosnących cenach paliw w Polsce (wypowiedź z 6 listopada 2023)
Jakub Bogucki o rosnących cenach paliw w Polsce (wypowiedź z 6 listopada 2023)TVN24
wideo 2/7
bogucki

Ceny paliw w Polsce rosną. - W najbliższym czasie niestety będziemy świadkami kolejnych zwyżek, może już nie tak spektakularnych jak w ostatnim tygodniu, ale jednak cały czas wzrosty cen przed nami - powiedział w rozmowie z TVN24 dr Jakub Bogucki, analityk rynku paliw z branżowego portalu e-petrol.pl. W jego ocenie niewykluczone, że jeszcze w tym miesiącu przekroczymy psychologiczną granicę 7 złotych za litr. W weekend ponownie poszły w górę ceny hurtowe oleju napędowego w Orlenie oraz Aramco Poland.

W sobotę wprowadzono kolejne podwyżki w cenniku Orlenu. Olej napędowy Ekodiesel podrożał do 5338 zł za tysiąc litrów. To najwyższy poziom od 15 kwietnia br., kiedy ten gatunek również kosztował 5338 zł. Oznacza to wzrost o 580 zł od wyborów parlamentarnych (wzrost o 58 grosze za litr). W sobotę w górę poszły też ceny hurtowe paliw w Aramco Poland. Jak wynika z tego cennika, tysiąc litrów oleju napędowego Eurodiesel kosztuje 5412 zł.

Nieznaczny spadek w hurcie dotyczy cen benzyny bezołowiowej 95, choć poziomy są nadal wyraźnie wyższe niż przed wyborami parlamentarnymi. Tysiąc litrów benzyny bezołowiowej 95 kosztuje 5193 zł. Od wyborów parlamentarnych cena benzyny 95 w hurcie poszła w górę o 439 zł, co oznacza wzrost o około 44 grosze za litr. Cena hurtowa benzyny bezołowiowej 95 spadła też w Aramco Poland.

Rosnące ceny paliw w Polsce po wyborach. Sebastian Napieraj o szczegółach
Rosnące ceny paliw w Polsce po wyborach. Sebastian Napieraj o szczegółachTVN24

Ceny paliw w Polsce

Zdaniem dr. Jakuba Boguckiego "w najbliższym czasie niestety będziemy świadkami kolejnych zwyżek, może już nie tak spektakularnych jak w ostatnim tygodniu, ale jednak cały czas wzrosty cen przed nami, przynajmniej o kilka groszy w porównaniu z cenami z poprzedniego tygodnia".

- W minionym tygodniu skok był imponujący, bo to było ponad 30 groszy, jeżeli chodzi o średnią cenę zarówno benzyny, jak i diesla. W tym tygodniu ta zmiana nie będzie tak drastyczna, to będzie groszy kilka, może na niektórych stacjach kilkanaście, ale jednak cały czas to będzie ruch odczuwalny - zauważył analityk rynku paliw z e-petrol.pl.

Bogucki podał, że w tym tygodniu na większości stacji w Polsce za litr benzyny powinniśmy zapłacić 6,49-6,62 zł. W przypadku oleju napędowego będzie to między 6,55-6,69 zł.

"Kierunek 7 złotych jest jak najbardziej prawdopodobny"

Zdaniem analityka w listopadzie możemy zapłacić 7 zł za litr paliwa. - Siedem złotych jest całkiem realne, natomiast nie jest pewnikiem. Sytuacja trochę nam się poprawia, jeżeli chodzi o rynek międzynarodowy, bo jednak ropa nieco potaniała w ostatnich dniach i to może w jakiś sposób nam trochę pomagać, ale jednak musimy jako rynek polski nadgonić ten okres, kiedy utrzymywaliśmy bardzo niskie ceny na naszych stacjach - powiedział Jakub Bogucki.

Ekspert zaznaczył przy tym, że "kierunek 7 złotych jest jak najbardziej prawdopodobny na najbliższy czas, natomiast dojście do 7 złotych może nam chyba chwilę zająć". - Myślę, że nie wcześniej niż pod koniec listopada te poziomy moglibyśmy zobaczyć, przy założeniu, że nie wydarzy się nic bardzo poważnego na arenie międzynarodowej, bo to mogłoby przyspieszyć taką zmianę - podkreślił Bogucki.

W jego ocenie do przyspieszenia zmian mogłoby się przyczynić zaostrzenie konfliktu na Bliskim Wschodzie. - Jeżeli do niego dołączyłoby na przykład jakieś państwo trzecie, jeżeli pojawiłaby się deklaracja o charakterze politycznym, która mogłaby nieco zmienić charakter produkcji, czy tranzytu ropy naftowej w regionie, to wtedy zobaczylibyśmy bardzo szybko reakcję rynków, oczywiście reakcją zwyżkową - wyjaśnił analityk rynku paliw.

O rosnących cenach paliw mówił podczas ubiegłotygodniowej konferencji prasowej Jan Szewczak, członek zarządu Orlenu do spraw finansowych. Przedstawiciel koncernu zwracał uwagę przede wszystkim na wydarzenia na Bliskim Wschodzie.

- To są szlaki handlowe, to są trasy, którymi płyną tankowce, którymi płynie ropa naftowa, to są tereny wokół Arabii Saudyjskiej, wielkiego eksportera ropy naftowej. To są również wpływy zjawisk recesyjnych w gospodarce światowej, europejskiej. To wszystko razem trzeba na bieżąco po prostu śledzić. Tak że nie wierzcie państwo w te różne opowieści, bajki z mchu i paproci, ile to tam będzie może kosztować paliwo - mówił Szewczak.

Autorka/Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

Polska analizuje możliwość wprowadzenia embarga na import zbóż z Rosji i Białorusi - poinformował w czwartek premier Donald Tusk. Jak zaznaczył, "mało kto zdaje sobie sprawę, że nasz rynek w Europie i w Polsce jest destabilizowany przez produkty płynące z Rosji i Białorusi".

"Nasz rynek jest destabilizowany przez produkty płynące z Rosji i Białorusi". Tusk zabiera głos

"Nasz rynek jest destabilizowany przez produkty płynące z Rosji i Białorusi". Tusk zabiera głos

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Poprawka do ustawy o zwiększeniu limitu kapitałowego południowokoreańskiego banku eksportowo-importowego (Eximbank), mająca na celu wsparcie kontraktów eksportowych, w tym sprzedaży broni do Polski, została w czwartek przyjęta przez Zgromadzenie Narodowe Korei Południowej – poinformowała agencja Reutera.

Polska na wielkich zakupach w Korei. Decyzja parlamentu

Polska na wielkich zakupach w Korei. Decyzja parlamentu

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) podjęła dwie decyzje w sprawie odblokowania unijnych środków dla Polski. Chodzi o Krajowy Plan Odbudowy (KPO) i fundusze spójności. Do Polski ma trafić łącznie około 600 miliardów złotych.

Potężne pieniądze dla Polski. Jest decyzja

Potężne pieniądze dla Polski. Jest decyzja

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Mamy dobrą wiadomość dla nas wszystkich. To już jest taka kropka postawiona nad i. Jest formalna zgoda z Komisji Europejskiej. Zarówno akceptacja formalna pierwszego wniosku o wypłatę pierwszych pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, jak i akceptacja formalna warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych - powiedziała w czwartek Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ministra funduszy i polityki regionalnej. Jak dodała, odblokowano w sumie 600 miliardów złotych, "15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski".

"15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski". Ministra tłumaczy

"15 tysięcy złotych na każdego mieszkańca Polski". Ministra tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Znamy najnowszą listę najbogatszych Polaków. W tegorocznym rankingu jest kilka zaskoczeń - napisał "Forbes". Miesięcznik zaznaczył, że jesteśmy coraz bliżej chwili, gdy całą listę stu najbogatszych Polaków wypełnią wyłącznie miliarderzy. Pozycję lidera w najnowszym zestawieniu utrzymał Michał Sołowow.

Lista najbogatszych Polaków. Imponujący awans do czołówki

Lista najbogatszych Polaków. Imponujący awans do czołówki

Źródło:
"Forbes", tvn24.pl

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmianę taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych odbiorców spółki PGNiG Obrót Detaliczny - podano w komunikacie URE. Jednocześnie - jak przypomniano - do połowy roku 2024 obowiązują rozwiązania zamrażające ceny gazu dla klientów indywidualnych, co powoduje, że do tego czasu odbiorcy nie odczują zmiany na rachunkach.

Nowa taryfa na gaz. Jest decyzja urzędu

Nowa taryfa na gaz. Jest decyzja urzędu

Źródło:
tvn24.pl

Ponad połowa, bo 51 procent firm twierdzi, że przejście na czterodniowy tydzień pracy jest niemożliwe ze względu na specyfikę ich branży - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W grupie firm średnich twierdziło tak 52 procent respondentów, zaś w grupie dużych - 47 procent.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? Wyniki badania

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce? Wyniki badania

Źródło:
PAP

Premier wprowadził stopnie alarmowe BRAVO oraz BRAVO-CRP, które mają obowiązywać do 31 maja 2024 roku - poinformowało w mediach społecznościowych Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB). Jak czytamy w komunikacie, "są one sygnałem dla służb i administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności".

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Źródło:
tvn24.pl

Europejskie organizacje zajmujące się prawami konsumentów oskarżają firmę Meta, właściciela Facebooka i Instagrama, o gromadzenie nadmiernej ilości danych osobowych w celach reklamowych. "Meta zdecydowanie zaprzecza zarzutom" - komentuje spółka w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl.

Skargi na właściciela Facebooka. Firma odpowiada

Skargi na właściciela Facebooka. Firma odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Produkt Krajowy Brutto (PKB) Polski w czwartym kwartale 2023 roku wzrósł o 1,0 procent rok do roku - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Polska gospodarka na hamulcu. Najnowsze dane

Polska gospodarka na hamulcu. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Polska złożyła pierwsze wnioski o refinansowanie z funduszy spójności - przekazała ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Dodała, że środki w wysokości 2,9 miliarda złotych mają wpłynąć w ciągu kilkunastu dni.

"Złożyliśmy pierwsze wnioski. Wreszcie!"

"Złożyliśmy pierwsze wnioski. Wreszcie!"

Źródło:
PAP

W 2024 roku blisko jedna trzecia średnich i dużych firm planuje podnieść zatrudnienie. To więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Zmalał za to odsetek firm planujących zwolnienia - wynika z badania Grant Thornton.

"Pozytywny zwrot" na rynku pracy

"Pozytywny zwrot" na rynku pracy

Źródło:
PAP

Renciści oraz osoby pobierające wcześniejszą emeryturę mają ostatnie godziny na poinformowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach osiągniętych w 2023 roku. Termin na przekazanie tych danych upływa w czwartek 29 lutego. Jak wyjaśnił ZUS, informacje o przychodach są potrzebne do tego, aby można było ustalić, czy świadczenia były wypłacane w prawidłowej wysokości.

Ostatni dzwonek dla części emerytów i rencistów. ZUS przypomina o obowiązku

Ostatni dzwonek dla części emerytów i rencistów. ZUS przypomina o obowiązku

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Centralny Port Komunikacyjny unieważniła przetarg na audyt dotyczący weryfikacji i oceny harmonogramów inwestycji dla części lotniskowej oraz kolejowej. Nie podano przyczyny takiej decyzji. To pierwszy z ośmiu przetargów na audyt CPK.

Pierwszy przetarg na audyt CPK unieważniony. "Presja ma sens"

Pierwszy przetarg na audyt CPK unieważniony. "Presja ma sens"

Źródło:
PAP

Lechosław Rojewski został odwołany z zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. Uchwałę w tej sprawie podjęła rada nadzorcza spółki.

Kolejna zmiana w PGE. Wiceprezes odwołany

Kolejna zmiana w PGE. Wiceprezes odwołany

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Małżeństwo chce za milion euro sprzedać bunkier z czasów Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD) w pobliżu Pasewalku (Pomorze Przednie). Jest już kilku zainteresowanych - twierdzi właściciel Heinz Fuhrmann, który nazywa obiekt schronem atomowym, ponieważ rzekomo może wytrzymać atak nuklearny.

Bunkier za milion euro

Bunkier za milion euro

Źródło:
PAP

Ruszają rządowe prace nad tak zwanym kasowym PIT, czyli rozwiązaniem, które zakłada, że firmy mają obowiązek zapłacić podatek dochodowy dopiero po faktycznym otrzymaniu środków z faktury. - Około 80 procent małych przedsiębiorców będzie mogło z tego rozwiązania skorzystać - tłumaczył w TVN24 BiS minister Maciej Berek.

Rewolucja dla firm. "80 procent małych przedsiębiorców będzie mogło skorzystać"

Rewolucja dla firm. "80 procent małych przedsiębiorców będzie mogło skorzystać"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Boeing w ciągu 90 dni musi opracować kompleksowy plan działania w celu rozwiązania "systemowych problemów z kontrolą jakości" - powiedział w środę szef amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa Mike Whitaker. Jak podkreślił, amerykański koncern "musi na nowo spojrzeć na każdy aspekt procesu i zadbać o to, aby bezpieczeństwo było wiodącą zasadą firmy". Agencja Reuters przypomniała, że incydent związany z samolotem Alaska Airlines to drugi poważny kryzys Boeinga w ostatnich latach.

Rządowa agencja stawia warunek gigantowi. "Będziemy rozliczać ich na każdym kroku"

Rządowa agencja stawia warunek gigantowi. "Będziemy rozliczać ich na każdym kroku"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Polska odpowiada za 40 procent unijnej produkcji dużego AGD (artykułów gospodarstwa domowego) - wynika z raportu przygotowanego na zlecenie związku producentów Applia. Zdecydowana większość wyprodukowanego nad Wisłą sprzętu trafia na eksport, głównie do Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Hit znad Wisły. 40 procent unijnej produkcji pochodzi z Polski

Hit znad Wisły. 40 procent unijnej produkcji pochodzi z Polski

Źródło:
tvn24.pl

W aplikacji Coinbase, która służy do handlu kryptowalutami, w tym bitcoinem, wystąpiły błędy powodujące, że część użytkowników widziała w środę zerowe saldo - informuje CNBC. "Nasz zespół bada sprawę. Wasze aktywa są bezpieczne" - skomentowali przedstawiciele platformy. Sytuacja wydarzyła się w dniu, w którym kurs bitcoina przekroczył po raz pierwszy od ponad dwóch lat poziom 60 tysięcy dolarów.

Klienci zobaczyli zero na kontach. Firma zabiera głos

Klienci zobaczyli zero na kontach. Firma zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiadomił Prokuraturę Rejonową Warszawa-Mokotów w sprawie wyjątkowo niskich cen wódki w sieciach Biedronka, Lidl oraz Kaufland. - Ze wstępnej analizy wynika, że promocja alkoholu w przyjętej przez te sieci formie może stanowić zakazaną prawnie promocję napojów alkoholowych - poinformowała redakcję biznesową tvn24.pl Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK.

Urząd idzie do prokuratury w sprawie cen wódki

Urząd idzie do prokuratury w sprawie cen wódki

Źródło:
tvn24.pl