Drugi tydzień sierpnia przynosi symboliczny wzrost cen paliw - wskazał Reflex. Dodał, że choć stabilny poziom cen ma utrzymywać się do końca wakacji, to jednak kwestią czasu wydaje się wzrost cen diesla i zmiana relacji cen benzyny oraz oleju napędowego. Według analityków e-petrol stacjom trudno będzie utrzymać niskie ceny w najbliższych dniach, więc benzyny i diesel mogą odczuwalnie podrożeć.
"Średnia cena benzyny Pb95 wzrosła w skali tygodnia 2 gr/l do 6,63 zł/l. Litr diesla podrożał również 2 gr/l do 6,41 zł/l. Średnia cena autogazu spadła 1 gr./l do 2,77 zł/l. Benzyna jest obecnie 15 gr/l tańsza niż przed rokiem. Za olej napędowy płacimy średnio 68 gr/l mniej niż rok temu" - napisano w raporcie Refleksu.
Podkreślono przy tym, że choć "stabilny poziom cen paliw powinien utrzymać się przynajmniej do końca wakacji", to jednak "kwestią czasu wydaje się wzrost cen diesla i zmiana relacji cen benzyny oraz oleju napędowego".
"Aktualnie benzyna w kraju jest średnio 22 gr/l droższa od cen oleju napędowego. Powoli przybywa jednak stacji, gdzie różnica cen benzyn i diesla ulega spłaszczeniu. Od początku wakacji ceny benzyn na europejskim rynku ARA wzrosły już 174 USD/t (53 gr/l) natomiast diesla 208 USD/t (70 gr/l). W tym samym okresie cena spot ropy Brent wzrosła 11,7 USD/bbl (29 gr./l). Bardzo prawdopodobne, że jesienią ceny oleju napędowego powrócą w okolice 6,80 zł/l i olej napędowy będzie droższy niż benzyna" - wskazano w analizie.
Ceny paliw na stacjach benzynowych
"Tendencje rynku światowego muszą już niebawem odbić się na krajowych poziomach cen - a zmiany zwyżkowe na rynku międzynarodowym w ostatnich dniach były spore, głównie za sprawą ograniczeń podaży surowca i wzrastającego zapotrzebowania na surowiec w naszej części świata" - napisał e-petrol.
"Przyczyną zwyżkowych prognoz dla cen detalicznych może być wielkość marż operatorów stacyjnych w ostatnich dniach - według naszych szacunków w przypadku benzyny 95-oktanowej była ona groszowa, a dla diesla niemal nieobecna. Dobry zarobek mają aktualnie stacje w przypadku sprzedaży autogazu, gdzie sięga ona 30 gr na litrze. Tego rodzaju sytuacja dla paliw tradycyjnych wskazuje na realną perspektywę zwyżki cen stacyjnych, aby utrzymać większą opłacalność sprzedaży przy drożejących paliwach na rynku światowym" - dodał portal.
W przypadku benzyny 98-oktanowej e-petrol oczekuje wzrostu cen do poziomu 7,17-7,29 zł/l. Jeśli chodzi o benzynę 95-oktanową, większa część stacji może sprzedawać ją w cenach 6,61-6,73 zł/l. Drożeć może także olej napędowy, którego ceny znajdą się w widełkach 6,43-6,56 zł/l. Zmiana spadkowa może natomiast dotyczyć autogazu, który w kolejnych dniach kosztować może 2,74-2,81 zł/l.
Zapasy diesla i olejów
W raporcie Refleksu dodano, że "zapasy diesla na europejskim rynku ARA spadły w ostatnim tygodniu 2,6 proc. do 2,06 mln ton", ale choć "poziom zapasów jest 7 proc. wyższy niż przed rokiem", to mimo wszystko "jak na te porę roku niski".
"W USA w minionym tygodniu zapasy olejów zgodnie z danymi EIA spadły 1,7 mln bbl i są o 17 proc. niższe od 5-letniej średniej dla tej pory roku. Poziom zapasów olejów przed nadchodzącym sezonem jesienno-zimowym będzie miał coraz większe znaczenie, a póki co w okresie letnim zarówno na rynku amerykańskim jak i w Europie nie udało się znacząco odbudować zapasów olejów" - podał Reflex.
Ropa naftowa - analiza
"Wzrosty cen październikowej serii kontraktów na ropę Brent wyhamowały w rejonie 88 USD/bbl. W piątek rano ropa Brent kosztuje około 86 USD/bbl. OPEC spodziewa się wzrostu popytu na swoją ropę w III i IV kwartale tego roku odpowiednio o 1,3 mln bbl/d oraz 2 mln bbl/d" - napisano w analizie.
Dodano także: "Średniorocznie kartel prognozuje zapotrzebowanie na swoją ropę na poziomie 29,30 mln bbl/d czyli 0,1 mln bbl/d niższym niż oczekiwano jeszcze przed miesiącem. W lipcu produkcja OPEC wyniosła 27,3 mln bbl/d. Kartel utrzymał na poziomie 2,4 mln bbl/d prognozy wzrostu światowej konsumpcji ropy i paliw w tym roku".
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: konkret24