Mały podatnik – komu przysługuje taki status? Regulacje prawne, kryteria i korzyści

Źródło:
biznes.gov.pl. podatki, gov.pl
Polski Ład i podatki po nowemu
Polski Ład i podatki po nowemuTVN24
wideo 2/4
Polski Ład i podatki po nowemuTVN24

Większość polskich przedsiębiorców prowadzi niewielkie firmy. Przeważnie są oni w nieco trudniejszej sytuacji niż większe podmioty, z którymi muszą na co dzień konkurować. Dlatego ustanowiony został status małego podatnika, który nadaje im przywileje podatkowe i w ten sposób ułatwia konkurencję. Czym jest mały podatnik? Jakie przynosi on korzyści?

Mały podatnik funkcjonuje odrębnie w zakresie podatku dochodowego oraz w zakresie podatku VAT.Status ten przysługuje, gdy przychód podatnika nie przekracza 2 mln euro dla małego podatnika PIT/CIT oraz 1,2 mln euro dla małego podatnika VAT.Mały podatnik może rozliczać się kwartalnie, a przy CIT płaci niższą stawkę podatku.Mały podatnik VAT może ponadto rozliczać się tzw. metodą kasową.

Mały podatnik – regulacje prawne

Definicja i sposób funkcjonowania tzw. małych podatników regulowane są ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawą z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

W ograniczonym zakresie zastosowanie wobec wszystkich płatników VAT znajduje ponadto ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

Mały podatnik – definicja

Mały podatnik regulowany jest odrębnie w zakresie podatków dochodowych PIT i CIT oraz w zakresie podatku od towarów i usług VAT

Zgodnie z ustawową definicją mały podatnik PIT/CIT to taki, „u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2 000 000 euro”. 

Taka sama definicja dotyczy małego podatnika na gruncie VAT z tą tylko różnicą, że obowiązuje inny, niższy limit wartości sprzedaży – 1 200 000 euro.

Jeżeli kwoty były wyrażone w euro, ich przeliczenia „dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł”. 

Status małego podatnika

Status małego podatnika jest w rezultacie nadawany co roku na podstawie wartości przychodów brutto w ostatnim roku podatkowym.

Czemu służy ten status? Mali podatnicy, którzy stanowią zdecydowaną większość przedsiębiorców, najczęściej znajdują się w trudniejszej sytuacji niż więksi podatnicy. Powodem takiej sytuacji jest m.in. skala ich działania, która w przypadku dużych podmiotów umożliwia osiąganie większych oszczędności.

Z tego powodu małym podatnikom nadawane są określone przywileje i ułatwienia, aby ułatwić im sprostanie konkurencji. Przywileje te dotyczą przede wszystkim rozliczeń z podatku dochodowego (PIT/CIT) oraz podatku od towarów i usług (VAT).

Mały podatnik CIT i PIT

Na gruncie podatku dochodowego jednym z głównych przywilejów małego podatnika jest możliwość skorzystania z tzw. jednorazowej amortyzacji. Dzięki niej mogą oni dokonywać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych z grup 3-8. 

Innym przywilejem małego podatnika jest możliwość dokonywania wpłat zaliczek podatku za okresy kwartalne. O wyborze takiej formy opodatkowania podatnik jest jedynie zobowiązany do poinformowania urzędu skarbowego w składanym zeznaniu rocznym.

Mały CIT

Szczególnym przywilejem małego podatnika rozliczającego się z podatku dochodowego od osób prawnych CIT jest ponadto korzystanie ze specjalnej stawki tego podatku. Z przywileju tego skorzystać mogą podatnicy, którzy nie przekraczają limitu przychodów ze sprzedaży wynoszących 2 mln euro zarówno w poprzednim (sprzedaż brutto), jak i obecnym roku podatkowym (sprzedaż netto). Inaczej mówiąc, warunkiem skorzystania z „małego CIT” jest nie tylko posiadanie statusu małego podatnika, ale również spełnianie dodatkowego warunku w postaci limitu wartości sprzedaży netto w roku bieżącym.

Mały CIT oznacza zmniejszenie stawki podatku do 9 proc. W sytuacji, w której dany podatnik przestaje w ciągu roku spełniać drugi z warunków korzystania z małego CIT, od kolejnego miesiąca jest on zobowiązany do płacenia z powrotem stawki 19 proc. CIT.

Należy pamiętać, że preferencyjna stawka podatku jest uprawnieniem nadawanym jedynie podatnikom CIT, czyli spółkom. Podatnicy PIT nie mają możliwości skorzystania z podobnej, niższej stawki podatku.

Mały podatnik VAT

Na odrębne przywileje mali podatnicy mogą liczyć na gruncie podatku od towarów i usług (VAT). Jednym z nich jest możliwość rozliczania się z podatku VAT kwartalnie, a nie miesięcznie. To analogiczny przywilej jak w obrębie podatku PIT/CIT.

Rozliczając się w ten sposób mali podatnicy korzystają dzięki odraczaniu terminu zapłaty podatku VAT. Rozliczanie kwartalne VAT jest ponadto obowiązkowe dla tych podatników, którzy korzystają również z metody kasowej.

Metoda kasowa

Metoda kasowa jest drugą z preferencji dla małych podatników VAT. Zwykle faktury za dany okres muszą zostać rozliczone bez względu na to, czy zostały uregulowane. Możliwe jest więc, że podatek VAT od danej faktury trzeba zapłacić wcześniej, niż otrzymało się za nią zapłatę od kontrahenta. 

Metoda kasowa stanowi wyjątek od tej reguły. Dzięki niej podatnik rozlicza się z faktury i płaci należny podatek VAT dopiero po uzyskaniu zapłaty za tę fakturę. Przykładowo gdy wykona usługę i wystawi fakturę w marcu, a zapłatę otrzyma dopiero w maju, to w maju dopiero następuje obowiązek zapłaty podatku od niej. Rozliczając się standardowo, zapłata VAT byłaby należna już w marcu.

Aby zacząć korzystać z metody kasowej konieczne jest zgłoszenie tego wyboru naczelnikowi urzędu skarbowego na formularzu VAT-R

ZUS plus

Status małego podatnika nie jest jedynym udogodnieniem podatkowym, z którego skorzystać mogą mali przedsiębiorcy. Na podobnej zasadzie funkcjonuje Mały ZUS plus, czyli rozwiązanie skierowane do przedsiębiorców, którzy w poprzednim roku podatkowym nie osiągnęli przychodu wyższego niż 120 tys. zł. 

Mały ZUS plus umożliwia im wówczas płacenie niższych składek na ubezpieczenia społeczne.

Akty prawne: Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych; Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych; Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług; Ustawa z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw

Autorka/Autor:red.

Źródło: biznes.gov.pl. podatki, gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC