Mają wiedzę, kompetencje i wiek emerytalny. "Czuję, że bez tej pracy byłaby pustka"

Źródło:
TVN24 Biznes
Malejąca wartość emerytur
Malejąca wartość emeryturTVN24
wideo 2/6
Malejąca wartość emeryturTVN24

Jest mała ochrona praw osób w wieku przed emeryturą. Większość z nas musi zagryźć zęby i jakoś do niej dobić - opowiada w rozmowie z TVN24 Biznes wciąż aktywna zawodowo 60-letnia Ewa Krysztofiak. Z kolei Elżbieta Malik straciła pracę w wieku 58 lat i szuka zatrudnienia. - Wierzę, że rynek pracy dla osób dojrzałych istnieje choćby dlatego, że młodzi pewnych prac nie chcą wykonywać - mówi.

Ma 58 lat, pracę straciła w czerwcu tego roku, do dziś jest bez zatrudnienia, brakuje jej dwóch lat do emerytury. - W ciągu ostatnich miesięcy oczywiście szukałam pracy, tak jak umiałam. Ostatni raz zmieniałam pracę dziewięć lat temu, zawsze ktoś mi ją proponował. Tak więc samodzielnie, aktywnie szukałam jej w latach 90. ubiegłego wieku - stwierdza Elżbieta Malik w rozmowie z TVN24 Biznes.

Dziś widzi, że wiek robi swoje i nie jest łatwo zainteresować pracodawcę. - Wysłałam CV do szkoły podstawowej, w której na zastępstwo potrzebna była sekretarka. Szukano jej od kilku miesięcy, na zastępstwo. Pomyślałam, że to oferta w sam raz dla mnie, ale mimo że napisałam, zadzwoniłam, to nikt nie odpowiedział – wspomina.

Elżbieta MalikArchiwum prywatne Elżbiety Malik

Mówi też, że w mediach społecznościowych przeczytała historię kobiety po 50-tce z Warszawy, którą zwolniono z pracy. – W stolicy, gdzie możliwości są niby większe, nikt nie chciał jej zatrudnić, więc założyła firmę. Kilka tygodni temu zauważyłam z kolei, że na jednej z konferencji w agendzie był temat o tym, jak kobiety w wieku 50 plus mogą stać się widoczne na rynku pracy. Coś jest na rzeczy, ten problem wydaje się bardzo złożony – podkreśla.

Czy są "starzy i niepotrzebni"?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce żyje ponad 37 milionów Polaków, w tym w przedziale wiekowym 50-54 lata jest nas ponad 2,3 miliona, w przedziale 55-59 lat - ponad 2,2 miliona, a w przedziale 60-64 lata - ponad 2,4 miliona. 

Jak wygląda rynek pracy dla osób w wieku przed i emerytalnym? - Jak nie szukałam pracy, to - czytając raporty wielu pracodawców - wydawało mi się, że mają oni bardzo duże zrozumienie dla osób w wieku 50 plus. W praktyce widzę, że jednak trzeba się naszukać, aby znaleźć firmę, która jest taka, jak deklaruje o sobie na zewnątrz - stwierdza Elżbieta Malik.

Tłumaczy, że ci, którzy są w wieku przedemerytalnym, mają poczucie, że mogą jeszcze wiele zaoferować. - Dlatego tak przeżywają nagły brak pracy, bo jeszcze są silni, pomysłowi, kreatywni. Z wiekiem też często nabywamy spokoju, wiedzy i życiowego ugruntowania. Emerytura kojarzy mi się z maturą, a nie z tym, że jesteśmy starzy i niepotrzebni.

Opowiadając swoją historię, zaznacza, że kilka razy w życiu nie tylko zmieniała pracę, ale i zawody.

- Skończyłam polonistykę, byłam nauczycielem sześć lat. Zrezygnowałam i przeszłam do firmy cukierniczej, gdzie zajęłam się promocją i marketingiem. Później pracowałam w dziale kultury, w urzędzie miasta. Szłam dalej po kolejne doświadczenia, na przykład jako kierownik biura europosła. Po pięciu latach przeszłam do fundacji, gdzie przepracowałam kolejne siedem lat - opisuje swoją doświadczenia zawodowe.

To nie są jej jedynie zainteresowania. Od klasy maturalnej zajmuje się propagowaniem międzynarodowego języka esperanto. - Od lat osiemdziesiątych organizuję w Poznaniu międzynarodowe imprezy esperanckie. Jestem też entuzjastką zielonej żywności oraz apiterapii (to dziedzina medycyny alternatywnej, zajmująca się leczeniem i profilaktyką problemów zdrowotnych za pomocą produktów pszczelich), bo mój ojciec i dziadek byli pszczelarzami. Propaguję aromaterapię. Szeroka wiedza bardzo mi pomaga w życiu, w codziennym funkcjonowaniu, ale czy jest ona doceniana w biznesie? - zastanawia się.

Elżbieta Malik Archiwum prywatne Elżbiety Malik

Z jej obserwacji wynika, że pracodawcy potrzebują konkretnych umiejętności, skutecznych pracowników, którzy efektywnie realizują cele biznesowe. Jednocześnie ocenia, że i ona potrafi je realizować. - Szukam miejsca, gdzie mogę być przydatna i wykorzystać swoje szerokie doświadczenie do realizacji celów. Wierzę, że rynek pracy dla osób dojrzałych istnieje choćby dlatego, że młodzi pewnych prac nie chcą wykonywać - stwierdza podając przykład, że w szkołach jest coraz więcej nauczycieli w wieku 50 plus.

Trzeba jakoś dobić do emerytury

Rozmawiamy również z Ewą Krysztofiak, która przeszła na emeryturę w lutym tego roku w wieku 60 lat. Jednocześnie wciąż pracuje w dużej firmie logistycznej, zajmuje się ubezpieczeniami ładunków w transporcie drogowym i morskim.

- W styczniu napisałam do przełożonych maila z podziękowaniem za piętnaście lat pracy. Poinformowałam, że przechodzę od lutego na emeryturę, ale jednocześnie wyrażam chęć pozostania w firmie. Miałam ogromny niepokój, ale na drugi dzień dostałam odpowiedź od szefostwa, że są otwarci na kontynuowanie współpracy. Byłam mile zaskoczona – opowiada.

Dlaczego więc poczuła niepokój? Jej zdaniem dziś firmy głównie bazują na młodych ludziach i nie bardzo doceniają wieloletnie doświadczenie starszych pracowników.

- Warto te światy łączyć, bo na przykład osoby w wieku 50 lat mają zazwyczaj poukładane życie osobiste, odchowane dzieci. Chcą pracować przynajmniej do emerytury i dają z siebie wszystko. Sama jestem pracownikiem, na którym można polegać – zaznacza.

Wymieniając się refleksjami z innymi dojrzałymi pracownikami wskazuje, że problem dyskryminacji wiekowej na rynku pracy jest zauważalny. - Starsi pracownicy boją się chorować, bo na ich miejsce jest nawet nie wiadomo ilu młodych. Zasiłek przedemerytalny jest nędzny, jest też mała ochrona praw osób w wieku przed emeryturą. To wszystko skutkuje tym, że jak ktoś choruje, to i tak idzie do pracy, robi nadgodziny, a później jest zmęczenie, frustracja. Zagryza się zęby i trzeba jakoś dobić do tej emerytury. Nędznej nieraz, ale trzeba – opowiada.

Planuje zostać w pracy jak najdłużej. – Niedługo mam rozmowę z moja szefową, która zaznacza, że nie chce mnie puścić. Bardzo dobrze nam się razem pracuje. Czuję, że bez tej pracy byłaby pustka. Miałabym co robić, bo mam wnuki. Ale ile możesz zajmować się dziećmi? Chcę być aktywna, dopóki mogę. Mam marzenia do spełnienia, wiosną lecę na Maltę, a jesienią do Stanów Zjednoczonych, no i ciągle rozbudowuje swój domek na działce – zdradza.

Ewa KrysztofiakArchiwum prywatne Ewy Krysztofiak

Na działce mieszka już trzeci rok. - Do rozbudowy dwudziestometrowego domku zmobilizowała mnie niepewność finansowa i to, co może się wydarzyć z emeryturą. Los płata figle, a ja wcześniej wynajmowałam mieszkanie. Zadałam sobie jednak pytanie: Ups, a co jeśli z emerytury nie dam rady opłacić czynszu? Zawsze odkładałam pieniądze, miałam zaskórniaki. Zainwestowałam je w działkę i mam poczucie samodzielności, wolności i niezależności - słyszę od Ewy Krysztofiak.

Ewa Krysztofiak Archiwum prywatne Ewy Krysztofiak

Systemowe wsparcie. "Inaczej rynek sobie nie poradzi"

Według Oskara Sobolewskiego, eksperta emerytalnego i rynku pracy w HRK Payroll Consulting biorąc pod uwagę aktualną sytuację demograficzną, to dzisiaj rynek pracy dla osób dojrzałych jest lepszy niż jeszcze kilka lat temu. Wynika to z tego, że w ogóle ludzi na rynku pracy jest coraz mniej. - I to jest szansa dla osób starszych, bo mogą wypełnić lukę. Jednak wciąż są branże, w których nie są oni mile widziani przez pracodawców, na przykład tam, gdzie istotna jest siła fizyczna - zauważa.

- Trudna sytuacja jest wtedy, kiedy w danym regionie zamyka się jakiś duży zakład produkcyjny. Czasami to jedyny pracodawca w najbliższej okolicy i ci, którzy są w wieku około emerytalnym mają dużo mniejsze szanse na zdobycie pracy. W tym samym momencie jest więcej chętnych, i to młodszych czy mobilniejszych - wyjaśnia.

Na taki ruch pod koniec maja 2023 roku zdecydował się na przykład koncern Scania, który zamknie fabryki nadwozi autobusów w Słupsku w pierwszym kwartale 2024 roku. Jak poinformowała firma w komunikacie, pracę ma stracić 847 osób. Z kolei na początku roku 2023 zakończyła działalność istniejąca od niemal 200 lat fabryka porcelany Krzysztof z Wałbrzycha. Firma podjęła decyzję o zwolnieniach grupowych ze względu na sytuację na rynku gazu, bo w 2022 roku ceny wzrosły o 900 procent.

Czytaj więcej: Gigant zamknie fabrykę w Polsce. "Skala skutków będzie ogromna", ministerstwo odpowiada

Ekspert jest zdania, że w związku z tym, że osób w wieku 50 plus będzie przybywało, to powinny powstawać dla nich specjalne programy systemowego wsparcia, bo "inaczej rynek sobie nie poradzi".

Jakie więc rozwiązania wspierają pracę osób w wieku 50 plus? - Elastyczność zatrudnienia, czyli na przykład zmniejszenie wysokości etatu przy jednoczesnym pozostawieniu wynagrodzenia - podaje przykład.

- Ale też chodzi o ułatwienia dla pracodawców, aby opłacało się im zatrudniać osoby w wieku emerytalnym. To też pewnego rodzaju odpowiedzialność społeczna. Za chwilę będzie duży problem. Rynek pracy jest opuszczany przez liczne roczniki i po prostu zostaniemy bez rąk do pracy. Będziemy musieli szeroko otworzyć się na pracowników z zagranicy - prognozuje Sobolewski.

Zmiany na rynku pracy. "Nasze kwalifikacje mogą być nikomu niepotrzebne"

Prof. dr hab. Marek Góra, ekonomista specjalizujący się w ekonomii pracy i systemach emerytalnych oraz wykładowca w Szkoły Głównej Handlowej, w naszej rozmowie również podkreśla, że młodych roczników wchodzących na rynek pracy jest mniej i trzeba uzupełnić tę lukę osobami bardziej dojrzałymi.

- Rynek się poprawia, ale w dalszym ciągu nie jest jednak łatwo znaleźć pracę. Ludzie od dziesiątków lat w uzasadniony sposób nie przygotowali się do tego, aby pracować dłużej. Nie wiedzieli, że ich kariery zawodowe będą poszarpane tak, jak to jest w tej chwili - ocenia.

Wyjaśnia, że kwalifikacje zawodowe w dzisiejszym świecie są aktualne krótko. Ktoś uczył się w szkole języka rosyjskiego, a teraz oknem na świat jest angielski. Ktoś zapisywał notatki w zeszycie, a dziś wymagana jest zaawansowana obsługa systemów komputerowych.

- W poprzednich pokoleniach jak ktoś zdobył swój zawód na początku życia zawodowego, to mógł wytrwać w nim do końca. A dzisiaj się tak nie da. Nasze kwalifikacje mogą po czasie być nikomu niepotrzebne. To też sygnał dla młodych ludzi, aby nie iść taką samą drogą jak ich rodzice, bo w przyszłości wiek emerytalny będzie wyższy i nie ma od tego ucieczki - zaznacza.

Przykładem jest Francja, w której po rządowych reformach wiek emerytalny jest stopniowo podnoszony do 64 lat; obecnie wynosi 62. Wzbudziło to na początku roku falę protestów.

Socjolożka: jesteśmy zafascynowali młodością

Dr Joanna Heidtman, socjolożka, dzieli się w naszej rozmowie, że nie jest dla niej zrozumiałe pozbywanie się z rynku pracy osób dojrzałych. - Nie będąc już tak zaabsorbowani stresami życia rodzinnego potrafią być znakomitymi pracownikami, czasem bardziej zaangażowanymi niż inni. Mają mniej własnych ambicji, bo ich ścieżka zawodowa jest już jakoś spełniona, a bardziej mogą i chcą się skupić na klientach, zadaniach, a także relacjach - ocenia.

- Dlaczego w wielu krajach Europy, kiedy idę do restauracji, obsługują mnie osoby w wieku 50 plus, a u nas niemal jedynie młodzi ludzie? - pyta. - Mam wrażeniem, że oprócz jakichś trendów kulturowych, jesteśmy zafascynowali młodością jakoś lękowo. Próbujemy usunąć z naszej świadomości, że się starzejemy. Nie chciałabym myśleć, że życie zawodowe kończy się po czterdziestce.

Według niej, dziś funkcjonuje filozofia "wszystko albo nic". - Czyli albo jako młodzi pracujemy po 16 godzin bez życia prywatnego, albo jesteśmy poza rynkiem pracy mając 50 czy 60 lat. I co wtedy? Mamy już tylko zajmować się dziećmi, wnukami, ogródkiem i grą w szachy? - zastanawia się.

Stwierdza, że jest to zupełnie nieadekwatne w stosunku do psychologii cyklu życia człowieka, ale także w stosunku do obecnej sytuacji socjodemograficznej, bo "żyjemy coraz dłużej, jesteśmy bardziej sprawni i świadomi, a co więcej, osób po 50-tce czy 60-tce w społeczeństwie przybywa".

Tłumaczy, że praca nie tylko daje środki do życia, a wpływa na poczucie własnej wartości. - Pracując czujesz się przydatna. Znając się na czymś, "robiąc coś", masz poczucie sprawstwa, znaczenia, kompetencji, a co za tym idzie poczucia własnej wartości. Dodatkowo, w większości branż i zawodów realizujemy nasze zadania z innymi ludźmi, czy to ze współpracownikami, czy z klientami. Mamy więc też jakieś relacje, czasem mini-społeczność, do której należymy. A poczucie przynależności, to także jedna z ważniejszych ludzkich potrzeb - zaznacza socjolożka.

Czytaj też: "Mnie życie nie pieściło i wiem, co to znaczy być gorszej kategorii"

Autorka/Autor:Joanna Rubin

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości

Premier Finlandii Petteri Orpo poinformował w środę, że jego kraj bada sprawę awarii podmorskiego kabla energetycznego łączącego Finlandię i Estonię - donosi agencja Reuters.

Awaria kabla energetycznego na dnie Bałtyku. "Wszczęto dochodzenie"

Awaria kabla energetycznego na dnie Bałtyku. "Wszczęto dochodzenie"

Źródło:
PAP, Reuters

Od środy 25 grudnia sygnaliści mogą dokonywać zgłoszeń zewnętrznych do organów publicznych, w tym do Rzecznika Praw Obywatelskich. Status sygnalisty jest przyznawany w momencie dokonania zgłoszenia, a tożsamość takiej osoby musi być zachowana w tajemnicy.

Nowe uprawnienie pracowników

Nowe uprawnienie pracowników

Źródło:
PAP

Jeśli rodzice chcą otrzymać świadczenie Aktywnie w żłobku z wyrównaniem od października, wniosek powinni złożyć najpóźniej 2 stycznia 2025 roku - wynika z wyjaśnień zamieszczonych na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pieniądze mogą przepaść. ZUS ostrzega

Pieniądze mogą przepaść. ZUS ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

Usterka techniczna sparaliżowała w środę kolej w Norwegii. Od godziny 8.00 rano nie działają systemy komunikacyjne między pociągami a centralami kierowania ruchem. Z powodu bezpośredniego zagrożenia dla podróżnych pociągi zostały zatrzymane na stacjach do odwołania.

Paraliż kolejowy w całym kraju

Paraliż kolejowy w całym kraju

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Dlaczego Ryszard Petru mógł się przed kamerami pobawić w sklep? Bo miał wolną od pracy Wigilię - napisała w mediach społecznościowych ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Ryszard Petru i "zabawa w sklep". Ministra komentuje

Ryszard Petru i "zabawa w sklep". Ministra komentuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W okresie świąteczno-noworocznym Polacy wyjeżdżają głównie na południe Europy, a także do Afryki i Azji - wynika z danych przekazanych przez firmy z branży turystycznej. W ocenie firm część rodaków od lat chętnie spędza Boże Narodzenie poza Polską.

Polacy szukają słońca. "Najbardziej widoczna zmiana"

Polacy szukają słońca. "Najbardziej widoczna zmiana"

Źródło:
PAP

Walka z fałszywymi recenzjami restauracji i hoteli w internecie - taki jest cel przygotowanego we Włoszech projektu ustawy. Zasady wystawiania opinii znajdą się w specjalnym regulaminie. Zadowolenie z tej inicjatywy wyraziła organizacja obrony praw konsumentów.

Plaga fałszywych recenzji. Jest reakcja rządu

Plaga fałszywych recenzji. Jest reakcja rządu

Źródło:
PAP

Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował we wtorek o otrzymaniu od USA pierwszego miliarda dolarów z 20 miliardów dolarów pożyczki, zabezpieczonej wpływami z zamrożonych rosyjskich aktywów.

Pierwszy miliard z zamrożonych rosyjskich aktywów

Pierwszy miliard z zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. W efekcie kumulacja wzrosła do czternastu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 24 grudnia.

Ogromna kumulacja w Lotto

Ogromna kumulacja w Lotto

Źródło:
PAP

Wszystkie samoloty linii American Airlines zostały dopuszczone do lotów po godzinnym wstrzymaniu rejsów – podała we wtorek agencja AP. Uziemienie spowodowane było problemami technicznymi. Amerykański przewoźnik nie podał jednak, jaka dokładnie usterka była przyczyną.

"Usterka techniczna" uziemiła samoloty. Duża linia wznowiła loty

"Usterka techniczna" uziemiła samoloty. Duża linia wznowiła loty

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podpisał rozporządzenia podnoszące stawki za niektóre usługi adwokatów i radców prawnych z urzędu oraz z wyboru - poinformowało we wtorek Ministerstwo Sprawiedliwości. Resort podkreślił, że podniesienie opłat adwokackich nie podnosi kosztów za usługi prawnicze.

Minister sprawiedliwości dwukrotnie podnosi stawki dla adwokatów i radców prawnych

Minister sprawiedliwości dwukrotnie podnosi stawki dla adwokatów i radców prawnych

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 23 grudnia o godzinie 22.07, na profilu Narodowego Banku Polskiego na portalu X pojawił się wpis z przeprosinami. Bank centralny przeprasza członka Rady Polityki Pieniężnej profesora Przemysława Litwiniuka. Chodzi o serię wpisów po wywiadzie prof. Litwiniuka w TVN24 w "Rozmowie Piaseckiego". Wówczas profesor skrytykował cud paliwowy na stacjach Orlenu, a NBP oskarżył go o "brutalne wzięcie udziału w kampanii wyborczej" oraz "całkowicie zmyśloną" wypowiedź.

NBP przeprasza nocą. Za oskarżenia o kłamstwa sprzed roku

NBP przeprasza nocą. Za oskarżenia o kłamstwa sprzed roku

Źródło:
tvn24.pl

Będzie przedłużenie wsparcia w postaci rynku mocy dla źródeł energii elektrycznej niespełniających norm emisji CO2. We wtorek rząd przyjął projekt, który "przewiduje wprowadzenie aukcji uzupełniających na rynku mocy – od II połowy 2025 roku do 2028 roku".

Wsparcie dla przestarzałych źródeł energii. Rząd przyjął projekt

Wsparcie dla przestarzałych źródeł energii. Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

W ubiegłym roku było ich zaledwie blisko 440. Ta niewielka grupa zawodowa może nabyć nowe uprawnienia. Grupa senatorów koalicji chce obniżyć wiek emerytalny tancerzom baletowym. Stosowny projekt ustawy złożono do laski marszałkowskiej.

Emerytura po 20 latach pracy. Może powstać nowa uprzywilejowana grupa zawodowa

Emerytura po 20 latach pracy. Może powstać nowa uprzywilejowana grupa zawodowa

Źródło:
PAP

KIA powiadomiła Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), że w samochodach KIA Sportage wyprodukowanych na Słowacji między wrześniem 2022 a czerwcem 2023 roku może dojść do uszkodzenia pompy podciśnieniowej. Kampanią naprawczą objęto z tego powodu blisko 3 tysiące pojazdów na polskim rynku.

Wezwanie dla kilku tysięcy aut. Mają poważną wadę

Wezwanie dla kilku tysięcy aut. Mają poważną wadę

Źródło:
PAP

Apple zbliża się do historycznej wyceny giełdowej na poziomie 4 bilionów dolarów. Wzrost wartości spółki napędzają inwestorzy ucieszeni postępem w zakresie długo oczekiwanych ulepszeń sztucznej inteligencji przez firmę. Liczą, że ożywi to powolną sprzedaż iPhone'a.

Apple bliskie osiągnięcia rekordowej wyceny

Apple bliskie osiągnięcia rekordowej wyceny

Źródło:
Reuters

Od stolicy do byłej stolicy ekspresówką. W poniedziałek pierwszy raz można było przejechać dwupasmówką bez świateł między Krakowem a Warszawą. Drogowcy oddali do użytku ostatni brakujący odcinek S7 w Małopolsce. To koniec, ale też początek... kolejnych inwestycji. W nadchodzącym roku kierowcy dostaną kilkaset kilometrów nowych tras. W planach jest też budowa rekordowo długiego tunelu pod Odrą. Drogowcy mają też plan B na budowę wschodniej obwodnicy Warszawy. O konkretach reporter magazynu "Polska i Świat" Łukasz Wieczorek.

Chcą oddać kierowcom blisko 400 kilometrów nowych tras

Chcą oddać kierowcom blisko 400 kilometrów nowych tras

Źródło:
TVN24

Brazyliskie władze wstrzymały budowę fabryki chińskiego giganta aut elektrycznych BYD. Jako powód wskazano złe warunki, w których żyli pracownicy ją wznoszący. Porównano je do "niewolnictwa".

"Warunki przypominające niewolnictwo". Brazylia wstrzymuje inwestycję chińskiego giganta

"Warunki przypominające niewolnictwo". Brazylia wstrzymuje inwestycję chińskiego giganta

Źródło:
BBC

Porównywarka cen Ceneo złożyła w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew o odszkodowanie przeciwko Google w wysokości ponad 2,3 miliarda złotych. Zdaniem spółki amerykański gigant prowadził działania antykonkurencyjne, polegające na preferowaniu własnej usługi porównywania cen w wynikach wyszukiwania. "Zdecydowanie nie zgadzamy się z tym pozwem i rozważamy nasze możliwości" - stwierdziła firma Google w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl.

Pozew przeciwko Google w polskim sądzie. Kwota jest ogromna

Pozew przeciwko Google w polskim sądzie. Kwota jest ogromna

Źródło:
PAP

Prokurator zablokował 328 rachunków bankowych prowadzonych przez różne banki na rzecz spółki Cinkciarz.pl – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prokurator Anna Marszałek.

Prokuratura zablokowała konta spółki Cinkciarz.pl

Prokuratura zablokowała konta spółki Cinkciarz.pl

Źródło:
PAP

Te siedem przypadków to jest wola mieszkańców wyrażona przez tamtejsze rady gmin. Chcą być miastami, jest to udokumentowane zgodą społeczną - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, pytany o korzyści związane z uzyskaniem praw miejskich.

Nowe miasta w Polsce. "To element pewnego prestiżu"

Nowe miasta w Polsce. "To element pewnego prestiżu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Chcemy, żeby projekt CPK był w pełni polską inicjatywą i był zarządzany przez Polskie Porty Lotnicze - przekazał minister infrastruktury Dariusz Klimczak. PPL i CPK podpisały w poniedziałek list intencyjny w tej sprawie.

Wielka inwestycja w Polsce. "Zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa"

Wielka inwestycja w Polsce. "Zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa"

Źródło:
PAP

Kolejne nieruchomości trafiły do fundacji rodzinnej Daniela Obajtka. To willa oraz domki letniskowe nad morzem - pisze "Newsweek". Tygodnik zaznacza, że może być to sposób na ucieczkę byłego prezesa Orlenu przed ewentualnymi roszczeniami. Pytany o to, dlaczego przepisuje nieruchomości na rodzinę i na fundację, Obajtek odparł w poniedziałek: "Bo mi wolno".

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Źródło:
"Newsweek", tvn24.pl

Orlen złożył pozwy przeciwko byłym członkom zarządu spółki: Danielowi Obajtkowi i Michałowi Rogowi - poinformował w poniedziałek zespół prasowy płockiego koncernu. Spółka domaga się zwrotu pieniędzy, które miały być przeznaczone na cele prywatne, na przykład wizyty w hotelach i restauracjach.

Wakacje i zabiegi na koszt Orlenu. Koncern pozywa Daniela Obajtka 

Wakacje i zabiegi na koszt Orlenu. Koncern pozywa Daniela Obajtka 

Źródło:
PAP