TVN24 | Białystok

Nie żyje myśliwy postrzelony na polowaniu

TVN24 | Białystok

Autor:
tm/gp
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Do tragedii doszło w lesie na terenie gminy Rokitno w województwie lubelskim
Do tragedii doszło w lesie na terenie gminy Rokitno w województwie lubelskimGoogle Earth
wideo 2/4
MAPKA

64-letni mężczyzna, który został postrzelony na polowaniu na terenie gminy Rokitno (Lubelskie), zmarł w szpitalu. Prokuratura powołała biegłego, który ma pomóc w ustaleniu przyczyny śmierci. Być może zmianie ulegnie kwalifikacja prawna czynu, do popełnienia którego przyznał się 56-letni Eugeniusz S. Na razie usłyszał zarzut nieumyślnego postrzelenia, które spowodowało ciężki uszczerbek na zdrowiu. 

Jak w poniedziałek (15 listopada) informowała komisarz Barbara Salczyńska-Pyrchla z Komendy Miejskiej Policji w Białej Podlaskiej, do wypadku doszło w sobotę (13 listopada) przed godziną 13 w lesie na terenie gminy Rokitno.

- Podczas zgłoszonego polowania jeden z jego uczestników, 56-letni mieszkaniec powiatu pruszkowskiego, oddał niekontrolowany strzał z broni myśliwskiej, czym spowodował uszkodzenie ciała będącego również na polowaniu 64-latka – podkreślała policjantka.

Podejrzany przyznał się do winy i złożył obszerne wyjaśnienia

Ciężko ranny mężczyzna trafił do szpitala, natomiast 56-latek został zatrzymany do wyjaśnień. Prowadząca śledztwo Prokuratura Rejonowa w Białej Podlaskiej postawiła Eugeniuszowi S. zarzut nieumyślnego postrzelenia 64-latka ze sztucera, powodując u niego ciężki uszczerbek na zdrowiu w postaci choroby realnie zagrażającej życiu. Czyn ten zagrożony jest karą do trzech lat pozbawienia wolności.

- Podejrzany przyznał się do dokonania zarzuconego mu przestępstwa i złożył obszerne wyjaśnienia. Z uwagi jednak na dobro śledztwa brak jest podstaw do ujawniania ich treści. Wobec podejrzanego nie stosowano środków zapobiegawczych – mówi prokurator rejonowa w Białej Podlaskiej Edyta Winiarek.

Prokuratura czeka na dokumentację lekarską oraz opinię biegłego

Ranny mężczyzna zmarł 15 listopada w szpitalu. Prokuratura powołała biegłego, który ma pomóc w ustaleniu przyczyny i mechanizmu zgonu.

Jak informuje Edyta Winiarek, czynności podejmowane przez śledczych mają na celu m in. ustalenie, czy istnieje związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy działaniem podejrzanego a śmiercią 64-latka. Kwalifikacja prawna czynu zarzuconemu Eugeniuszowi S. może ulec zmianie.

- Decyzja w tym zakresie zostanie podjęta po uzupełnieniu materiału dowodowego o dokumentację lekarską oraz opinię biegłego – zaznacza prokurator. - Po uzupełnieniu materiału dowodowego zostanie podjęta decyzji w zakresie prawidłowości kwalifikacji prawnej zarzuconego podejrzanemu czynu, zasadności stosowania wobec podejrzanego środków zapobiegawczych, a następnie sposobu zakończenia śledztwa.

Zarząd okręgu chce wesprzeć rodzinę zmarłego

Pełniący obowiązki łowczego okręgowego w Białej Podlaskiej Bartłomiej Kurkus komentuje w rozmowie z tvn24.pl, że to, co się stało, jest wielką tragedią.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

- Zarząd okręgu podejmuje działania mające na celu wsparcie rodziny zmarłego myśliwego – mówi.

Sprawą zajmuje się też okręgowy rzecznik dyscyplinarny Polskiego Związku Łowieckiego. – Po jej rozpatrzeniu rzecznik może skierować sprawę do sądu łowieckiego, który może zawiesić czy też wykluczyć myśliwego z PZŁ. Wiele będzie zależało od ustaleń prokuratury i wyroku sądu – zaznacza Kurkus.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Rejonowa w Białej Podlaskiej

Autor:tm/gp

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: archiwum

Pozostałe wiadomości