Konserwator zabytków objął ochroną sześciokątny stół z pałacu Czartoryskich w Puławach. Eksponat stoi tu od przeszło stu lat. To przy nim marszałek Józef Piłsudski wydał rozkaz kontruderzenia znad Wieprza, co przesądziło o zwycięstwie w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. W zeszłym roku mebel chciało przejąć muzeum w Sulejówku. Pozostał on jednak na swoim miejscu. Decyzja zapadła na szczeblu ministerialnym.
Wniosek o wpisanie do rejestru zabytków złożył w minionym roku puławski Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNiG) - właściciel pałacu Czartoryskich, w którym znajduje się drewniany stół.
- Do tej pory nie był objęty żadną formą prawną ochrony konserwatorskiej. Jest elementem wyposażenia Sali Kolumnowej pałacu Czartoryskich, która pełniła od 1862 roku funkcję czytelni i biblioteki ówczesnego Instytutu Rolniczego – mówi dr Dariusz Kopciowski, lubelski wojewódzki konserwator zabytków.
W Puławach mieściła się tymczasowa Kwatera Główna Naczelnego Wodza
Dodaje, że informację o historii eksponatu przekazał IUNiG, który w złożonym wniosku wskazał, że "w dniach 13 - 16 sierpnia 1920 roku przy tym stole w Puławach odbywały się odprawy wojskowe prowadzone przez marszałka Józefa Piłsudskiego", ponieważ w Pałacu Czartoryskich, podczas wojny polsko-bolszewickiej, mieściła się tymczasowa Kwatera Główna Naczelnego Wodza.
- Mimo braku bezpośredniego potwierdzenia tego faktu w historycznych źródłach pisanych i ikonograficznych, został on potwierdzony w publikacjach pisanych między innymi w przewodniku "Puławy i okolice" autorstwa Włodzimierza Zinkiewicza i w opracowaniu "Puławy. Park - jego dzieje, oblicze i świat roślin" – twierdzi dr Kopciowski.
Dodaje, że "przekazy historyczne z dużym prawdopodobieństwem wskazują, iż zabytkowy stół należy powiązać z historycznymi wydarzeniami i osobą Józefa Piłsudskiego".
Można będzie starać się o pieniądze na renowację
- Jak wskazuje wnioskodawca, fakt pobytu marszałka Piłsudskiego w Puławach i samej roli miasta w Bitwie Warszawskiej jest bardzo zakorzeniony społecznie. Wielkość stołu, jego forma zdecydowanie potwierdza wykorzystanie go do narad wojskowych i udział zabytku w wydarzeniach historycznych Puław w 1920 roku – podsumowuje konserwator.
Czytaj też: Amerykańskie media o Bitwie Warszawskiej: sto lat temu Polacy powstrzymali marsz bolszewików na Zachód
Po wpisaniu stołu na listę muzealiów, IUNiG ma prawo zabiegać u ministra kultury o dotację na jego renowację.
Warto dodać, że w zeszłym roku eksponat chciało przejąć Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Oprócz IUNiG, sprzeciwiały się temu m.in. władze samorządowe i lokalni społecznicy. W październiku Ministerstwo Rolnictwa, pod które podlega IUNiG, zadecydowało, że stół nie będzie przenoszony.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Beata Kozik, wiceprezydent Puław