Białystok

Białystok

Sąd Najwyższy zdecydował w sprawie zarobków prezydenta Białegostoku

Sąd Najwyższy uchylił w środę wyrok drugiej instancji oddalający powództwo i przekazał do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu w Białymstoku sprawę dotyczącą obniżenia zarobków prezydenta tego miasta. Chodzi o Tadeusza Truskolaskiego, któremu rada tego miasta w 2016 roku obniżyła zarobki, tłumacząc to między innymi niewłaściwym nadzorem prezydenta nad miejskimi spółkami. Za pierwszym razem Sąd Okręgowy oddalił powództwo Truskolaskiego w tej sprawie.

Blokowali marsz narodowców w Hajnówce. Jest pierwszy wyrok

Sąd Rejonowy w Hajnówce (województwo podlaskie) skazał we wtorek dziesięć osób w pierwszym z serii procesów obwinionych o blokowanie IV Hajnowskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W lutym marsz zorganizowali narodowcy. Przed sądem odpowiadali głównie działacze Obywateli RP i KOD-u. Sąd zdecydował, że wszyscy mają zapłacić grzywny i pokryć koszty procesu. Wyrok nie jest prawomocny.

Prawdziwy, leśny spokój. Żubry wychodzą na żer

- Jeśli jesteście teraz w mieście, może gdzieś w biurze, może w hałasie, zdenerwowaniu, włączcie sobie na chwilkę film z lasu. Może zachęci was do spacerów po pracy, po wypełnieniu obowiązków. W lesie możecie odczuć, co to znaczy spokój. To nie spokój pozorny - przed telewizorem, z pilotem w ręce. To spokój prawdziwy, leśny – kuszą pracownicy podlaskiego Nadleśnictwa Krynki.

Próbny egzamin na prawo jazdy. Pierwszy taki w Polsce

To pierwszy w kraju egzamin próbny na prawo jazdy w takiej formule. Chętni mają możliwość oswojenia się z samochodem egzaminacyjnym w kategoriach B, C oraz C+E. Koszt usługi jest niemal o połowę mniejszy niż opłata za rzeczywisty egzamin państwowy. Po próbie kursant dostaje nagranie z przejazdu. Od 1 grudnia egzamin próbny będzie można zdawać również na białostockich ulicach.

Fotorejestratory bezużyteczne, kierowcy bezkarni. Urzędnicy twierdzą, że przez ochronę danych

System zarządzania ruchem w Białymstoku działa od czterech lat. Kamery i czujniki umieszczone na pięciu miejskich skrzyżowaniach miały wyłapywać kierowców, którzy przejeżdżają na czerwonym świetle. System rejestrowania działał kilka miesięcy. Teraz urząd miasta powołuje się na ograniczenia wynikające z przepisów rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) - zlicza wjazdy na czerwonym świetle, ale już nie zapisuje zdjęć i plików wideo.

Pędził 205 km/h, bo pasażerka prosiła, by ją rozbudził

W miejscu, gdzie obowiązuje ograniczenie prędkości do 90 km/h 28-letni kierowca audi pędził drogą krajową o 115 km/h szybciej. Tę gonitwę zarejestrowała policyjna kamera. Po zatrzymaniu pasażerka auta próbowała tłumaczyć kierowcę. Twierdziła, że zasypiała i prosiła go, by prędkością "ją rozbudził". Mężczyzna został surowo ukarany mandatem i punktami karnymi.

Szczątki ludzkie w leju po bombie. "To ofiary niemieckiej zbrodni w Wiźnie"

Kiedy badacze szukali pozostałości z okresu II wojny światowej, natrafili na kości. - To już kolejny etap przeprowadzonych badań, w których potwierdziły się przekazy o zbiorowych, bestialskich mordach na ludności cywilnej, dokonanych przez Niemców w czerwcu 1941 roku – poinformował przedstawiciel Stowarzyszenia Wizna 1939. Prokuratura w Łomży potwierdziła, że to szczątki ludzkie. Śledztwo przejął Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku.

Opiekun tygrysów zatrzymany, jeszcze dziś ma usłyszeć zarzuty

Policja zatrzymała w Terespolu 32-letniego Rosjanina. To on zorganizował i nadzorował transport tygrysów, które kilka dni temu utknęły na polsko-białoruskiej granicy w Koroszczynie. Dzisiaj prokuratura ma mu przedstawić zarzut znęcania się nad zwierzętami. Mężczyzna miał być odpowiedzialny za bezpieczeństwo tygrysów podczas transportu.

"Żyły w podłych warunkach". Psy odebrane z hodowli trafiły do domów tymczasowych

Podlascy policjanci zlikwidowali hodowlę psów rasowych, która działała pod Białymstokiem. Przejęli 26 psów, głównie bulterierów, które były trzymane w transporterach, bez ruchu, światła i wody. Brodziły we własnych odchodach, miały zmiany skórne i okaleczenia. Nie były wychudzone, ale nie miały mięśni. Po wypuszczeniu z klatek miały problem z chodzeniem, czołgały się po trawie. Niektóre szczeniaki nigdy nie były na powietrzu. Właścicielka może odpowiedzieć za znęcanie się nad zwierzętami.

Pijany traktorzysta zapomniał podnieść pług i zaorał drogę

Mieszkaniec gminy Biskupiec (województwo warmińsko-mazurskie) kierował ciągnikiem, mając w organizmie trzy promile alkoholu. 57-latek zapomniał podnieść pług i zaorał fragment drogi. Kiedy zatrzymali go policjanci, okazało się, że ma sądowy zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów.

Matka pijana w krzakach, dziecko głodne przed domem

Kiedy policjanci dotarli na miejsce interwencji, przed budynkiem zauważyli 8-letniego chłopca, który powiedział im, że mamy nie ma w domu, a on jest głodny i nie ma co jeść. Weszli w głąb podwórka i znaleźli nietrzeźwą matkę, która spała w krzakach. Obok niej leżała butelka piwa. O niewłaściwej opiece nad małoletnim synem poinformowała policjantów z Giżycka (woj. warmińsko-mazurskie) osoba postronna.

Ojciec Amelki oskarżony o porwanie córki i jej matki

Cezary R., ojciec Amelii, został oskarżony o porwanie córki i jej matki. Odpowie też za bezprawne śledzenie żony przez ponad rok, po tym, jak bez jej wiedzy umieścił w jej samochodzie lokalizator GPS. Mężczyzna nie przyznaje się do porwania i używania przemocy wobec pokrzywdzonych. Grozi mu do pięciu lat więzienia. Jego wspólnik dobrowolnie poddał się karze.

Granaty moździerzowe w Puszczy Białowieskiej. Znalazła je grzybiarka

Zardzewiałe granaty moździerzowe znalazła w głębi lasu między Białowieżą a Hajnówką w niedzielę po południu kobieta, która wybrała się na grzyby. Kiedy patrol rozminowania przyjechał do Puszczy, na miejscu saperzy naliczyli kilkadziesiąt granatów kaliber 50 milimetrów wraz z zapalnikami.

Blokowali marsz narodowców w Hajnówce, teraz stanęli przed sądem

W Sądzie Rejonowym w Hajnówce (województwo podlaskie) w poniedziałek ruszył jeden z trzech procesów 26 osób obwinionych o blokowanie 23 lutego IV Hajnowskiego Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Marsz w tym miasteczku zorganizowali narodowcy. Przed sądem staną głównie działacze Obywateli RP i KOD-u, którzy z białymi różami w rękach siadali na trasie marszu.

Po alkoholu, bez prawa jazdy, z trójką dzieci w samochodzie

Mieszkanka gminy Niedrzwica Duża w województwie lubelskim miała pod wpływem alkoholu prowadzić samochód, w którym wiozła trójkę swoich małych dzieci. Wpadła, bo akurat odwiedzili ją pracownicy z ośrodka pomocy społecznej. Dodatkowo okazało się, że 28-latka nie ma prawa jazdy. Kobiecie może grozić nawet do pięciu lat więzienia.