Straż Graniczna informuje, że w niedzielę (28 listopada) wieczorem grupa cudzoziemców próbowała w okolicach Mielnika (Podlaskie) wedrzeć się do Polski. W ciągu całej doby granicę próbowały zaś przekroczyć 92 osoby.
Polskie służby zatrzymały 33 migrantów, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę - poinformował w poniedziałek resort obrony narodowej. Jak dodano, do próby doszło w Mielniku.
"Białoruskie służby niemal każdej nocy uszkadzają ogrodzenie na granicy, by umożliwić migrantom nielegalne przejście na polską stronę. Dziś do takiej próby doszło w Mielniku. Polskie służby zatrzymały 33 migrantów, którzy próbowali nielegalnie przekroczyć granicę" – poinformowało w poniedziałek (29 listopada) rano Ministerstwo Obrony Narodowej.
Na opublikowanym przez MON na Twitterze filmie widzimy polskich żołnierzy, którzy naprawiają ogrodzenie. Wspierali ich w tym również policjanci.
92 próby ostatniej nocy
Ostatniej doby zanotowano 92 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – poinformowała w poniedziałek Straż Graniczna. Dodano, że funkcjonariusze SG wydali siedem postanowień o opuszczeniu terytorium RP.
"Minionej doby tj. 28.11 granicę z polsko-białoruską próbowały przekroczyć 92 osoby. Funkcjonariusze SG wydali 7 postanowień o opuszczeniu terytorium RP. Na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Mielniku grupa 33 cudzoziemców siłowo forsowała granicę przy wsparciu białoruskich służb" - podała w poniedziałek na Twitterze Straż Graniczna.
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Najwięcej, bo ponad 17 tys. prób zanotowano w październiku.
Trwa stan wyjątkowy
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni, czyli do końca listopada.
Do połowy przyszłego roku, na mocy specustawy, na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.
"Funkcjonariusze SG wydali wydali 7 postanowień o opuszczeniu terytorium RP" – głosi komunikat SG.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Podlaska Policja