Muzeum Historyczne w Ełku (województwo warmińsko-mazurskie) udostępniło zwiedzającym unikatowy eksponat. To, pochodząca z końca XIX wieku, kareta. Według muzealników pojazd jest niezwykle cenny i rzadki w skali kraju, głównie dlatego, że przetrwał w praktycznie niezmienionym stanie. Kareta - jak przypuszczają historycy - była wykorzystywana jeszcze po II wojnie światowej, prawdopodobnie jako taksówka lub karawan.
- Pojazdy tego typu były produkowane i używane na Śląsku Cieszyńskim - mówi Dariusz Jurczak, edukator z Muzeum Historycznego w Ełku.
To właśnie tam można obejrzeć, pochodzącą z końca XIX wieku, karetę którą placówka nabyła w 2019 roku od osoby prywatnej z okolic Grajewa. Teraz pojazd jest już po, dofinansowanej ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kompleksowej konserwacji.
Oryginalny jest nawet fartuch stangreta
Prace przeprowadzono w taki sposób, aby w minimalnym stopniu ingerować w oryginalną substancję zabytku. A ta - jak mówią muzealnicy - przetrwała w praktycznie niezmienionym stanie. Kareta ma oryginalne: wszystkie części konstrukcyjne podwozia i nadwozia, tapicerkę wnętrza i kozła oraz fartuch stangrecki.
- Po konserwacji tapicerka wygląda jak nowa, a to przecież materiał, który ma ponad sto lat – podkreśla nasz rozmówca.
Po wojnie wykorzystywana jako karawan lub taksówka?
Niestety nie znamy historii tego pojazdu. – Możemy się tylko domyślać, że - być może jako taksówka czy karawan – jeździł on na terenie Śląska Opolskiego bądź Dolnego Śląska jeszcze w czasach po drugiej wojnie światowej. W środku znaleziono między innymi pudełka po papierosach, papierki po cukierkach raczkach oraz – wydrukowany w latach 50. XX wieku w Opolu – modlitewnik – opowiada Dariusz Jurczak.
Dodaje, że ciekawostką są szyby zamykane na paski. – Dziś w niektórych modelach samochodów mamy jeszcze korbki, dzięki którym można otworzyć lub zamknąć szybę. W karetach wyglądało to tak, że odczepiało się pasek i szyba wpadała do wnętrza drzwi – wyjaśnia edukator.
Ruszają zajęcia edukacyjne
Pojazd będzie jednym z eksponatów, które zostaną wykorzystywane w ramach - rozpoczynających się pod koniec listopada - bezpłatnych zajęć edukacyjnych na temat historii rozwoju transportu.
Oprócz karety, uczniowie będą mogli oglądać chociażby parowóz z 1951 roku, wagony z początku XX wieku czy też pług śnieżny z 1908 roku.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Marta Murzyn/ Muzeum Historyczne w Ełku