Porażka PiS na Dolnym Śląsku. Zarząd województwa bez wotum zaufania i absolutorium za 2022 rok

Posiedzenie sejmiku województwa dolnośląskiego
Porażka PiS na Dolnym Śląsku. Zarząd województwa bez wotum zaufania i absolutorium za 2022 rok (18.05.2023)

Posiedzenie Sejmiku Województwa Dolnośląskiego trwało w czwartek do późnych godzin wieczornych. Jednym z punktów głosowania było wotum zaufania dla zarządu województwa. Radni głosowali remisowo - 18 z koalicji było za, natomiast opozycyjna 18 sprzeciwiła się wotum. Oznacza to, że zarząd nie uzyskał wotum zaufania i absolutorium za 2022 rok. Do uzyskania poparcia potrzebna jest bezwzględna większość głosów. Wszystko wskazuje na to, że za dwa tygodnie zostanie podjęta próba odwołania zarządu.

W czwartek sejmik województwa dolnośląskiego debatował kilkanaście godzin, bo sesja rozpoczęła się o godz. 11 przed południem. Już wcześniejsze głosowania m.in. nad bieżącymi zmianami w tegorocznym budżecie województwa zakończyły się remisem (18 do 18) i z tego powodu nie przegłosowano np. ponad 5,7 mln zł na spłatę raty kredytu wziętego na wybudowany szpital.

Sama debata o wotum zaufania trwała ponad cztery godziny i wypowiadali się w niej przede wszystkim radni opozycyjni, krytykujący działania zarządu na wielu płaszczyznach. Liderzy opozycji nie kryli, że za nieudzieleniem wotum stoją też argumenty natury politycznej.

Posiedzenie sejmiku województwa dolnośląskiego
Posiedzenie sejmiku województwa dolnośląskiego
Źródło: TVN24

"PiS-owskie standardy" kontra pieniądze dla regionu

Przewodnicząca klubu Nowa.pl Magdalena Piasecka podkreśliła, że marszałek województwa z Bezpartyjnych i Samorządowców Cezary Przybylski przejdzie do historii jako ten, który doprowadził do - w jej ocenie - niechlubnej koalicji jego ugrupowania z Prawem i Sprawiedliwością. - Może pan to zmienić w każdej chwili, czekamy na pana propozycje - mówiła.

Przewodniczący klubu KO Marek Łapiński argumentował, że marszałek Przybylski obiecywał w tej kadencji, że "nauczy PiS samorządu". - A stało się odwrotnie. Zamiast nauczyć PiS samorządu wprowadził pan do samorządu pisowskie standardy - mówił.

Czytaj więcej: Chcieli odwołać przewodniczącego z PiS. Radnym opozycji na Dolnym Śląsku znów zabrakło głosów

Przybylski przekonywał, że koalicja z Prawem i Sprawiedliwością jest skuteczna, a dzięki temu, że to współpraca z partią rządzącą w kraju, także wiele zyskuje na tym Dolny Śląsk. Wyliczał, że np. region otrzymał 1,5 mld zł z 5 mld przeznaczonych w całej Polsce na rozwój stref ekonomicznych.

- Także dzięki "temu wrednemu PiS-owi" wynegocjowaliśmy z funduszy unijnych 1,7 miliarda złotych dla Dolnego Śląska. To o ponad 800 milionów złotych więcej niż na początku. Budżet za 2022 rok był jednym z najbardziej udanych. Po stronie dochodów wyniósł 1,6 miliarda złotych, a wydatków 1,45 miliarda złotych - mówił Przybylski.

Marszałek ocenił, że radni nie głosowali merytorycznie, ale politycznie.

Realizację budżetu oceniła wcześniej pozytywnie Komisja Rewizyjna sejmiku oraz Regionalna Izba Obrachunkowa.

Posiedzenie sejmiku województwa dolnośląskiego
Posiedzenie sejmiku województwa dolnośląskiego
Źródło: TVN24

Na kolejnej sesji próba odwołania zarządu

Zgodnie w ustawą o samorządzie, jeśli sejmik nie przyjmie uchwały o wotum zaufania lub absolutorium, to nie doprowadza do odwołania zarządu województwa. Można to zrobić na kolejnej sesji, ale w 36-osobowym sejmiku potrzeba do tego 22 głosów.

Opozycja na razie nie ma takiego poparcia, ponieważ PiS ma 14 radnych, a Bezpartyjni i Samorządowcy - 4. Stracili w koalicji większość ponad dwa lata temu, gdy odeszło z BiS dwóch radnych. Dotychczas jednak w ważnych głosowaniach koalicja zdobywała poparcie.

Wszystko wskazuje na to, że za dwa tygodnie zostanie podjęta próba odwołania zarządu. Aby tak się stało, potrzeba 3/5 głosów.

Posiedzenie sejmiku województwa dolnośląskiego
Posiedzenie sejmiku województwa dolnośląskiego
Źródło: TVN24
TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: