Na jednym poziomie parkingu przy stadionie we Wrocławiu stanie 1240 paneli fotowoltaicznych. W słoneczne dni będą mogły one zapewnić nawet do 100 procent zapotrzebowania na energię dla działających tam firm. Kilka lat wcześniej z podobnego rozwiązania skorzystała jedna z wrocławskich spółdzielni mieszkaniowych. Na dachach 35 budynków zamontowano już 2771 paneli. Skorzysta na tym 15 tysięcy mieszkańców.
1240 paneli fotowoltaicznych ma powstać na najwyższym poziomie parkingu stadionu we Wrocławiu. Inwestycja już się zaczęła i ma potrwać do końca tego roku. - Pomysł jest konsekwencją szukania z jednej strony oszczędności, z drugiej strony rozwiązań ekologicznych. Pomysł kiełkował od jakiegoś czasu, to jest tak jak mówię dłuższa koncepcja, ale okoliczności cen prądu, w jakich się znaleźliśmy, sprawił, że udało się na szczęście już w tym roku w kwietniu rozpisać przetarg i teraz, tak jak widać, instalacja już powstaje, większość powstała - mówił w rozmowie z reporterem TVN24 Marcin Janiszewski, rzecznik stadionu Tarczyński Arena Wrocław.
Jak dodał, inwestycja zajęła 264 miejsca parkingowe, ale w lipcu udało się zwolnić gdzie indziej dodatkowe 1200 miejsc, więc kierowcy będą mieli jak zaparkować.
Janiszewski dodał, że dzięki panelom rocznie uda się wyprodukować nawet 550 MWh energii elektrycznej. Na stadionie działa wiele firm i przedszkole. Codziennie dojeżdża tam do pracy około pół tysiąca osób.
- Takie podstawowe dziennie zapotrzebowanie, czyli praca na komputerach, oświetlenie pomieszczeń, klimatyzacja itd. w takie słoneczne dni, kiedy dzień jest długi, kiedy uda się wyprodukować dużo energii elektrycznej, powinno zapewnić nawet do 100 procent dziennego zapotrzebowania - przekazał.
Na dachach bloków powstało ponad 2700 paneli fotowoltaicznych
Już kilka lat temu z podobnego rozwiązania skorzystała jedna ze spółdzielni mieszkaniowych we Wrocławiu.
Jak mówi Marek Dera, Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe, inwestycja ruszyła w 2016 roku i w tym momencie na 35 dachach budynków spółdzielni zamontowanych jest 2771 paneli fotowoltaicznych. Pozyskiwana energia zasila części wspólne: windy, oświetlenie korytarzy, maszynownie oraz hydrofornie.
Jak tłumaczy Dera, za rok inwestycja ma zostać spłacona i wtedy mieszkańcy odczują różnicę - zapłacą średnio nawet cztery razy mniej za prąd w częściach wspólnych. Obecnie za zaoszczędzone już pieniądze spłacane są pożyczki, które zostały zaciągnięte, aby panele mogły powstać.
- Była to jedna z najlepszych decyzji, jakie podjąłem jako prezes - dodaje Dera.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24