Wychowawca podejrzany o pobicie 13-latka. Spotkanie wiceministry z dyrektorami ośrodków

Spotkanie wiceministry z dyrektorami ośrodków wychowawczych
Ejchart o kolejnym przypadku przemocy w ośrodku wychowawczym w Jerzmanicach-Zdroju
Źródło: TVN24

Wiceministra sprawiedliwości Maria Ejchart odbyła kilkugodzinne konsultacje z dyrektorami Okręgowych Ośrodków Wychowawczych. Spotkanie jest konsekwencją wydarzeń w Jerzmanicach-Zdroju na Dolnym Śląsku. Dwóch pracowników tamtejszego ośrodka usłyszało zarzuty znęcania się nad wychowankami. 13-latek nadal walczy w szpitalu o życie. - Te trudne chwile dotykają nas wszystkich, ale musimy wspólnie znaleźć rozwiązania, które pozwolą nam wyciągnąć wnioski z tej sytuacji - powiedziała wiceministra.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Spotkanie wiceministry sprawiedliwości z dyrektorami Okręgowych Ośrodków Wychowawczych odbyło się w czwartek, 5 grudnia. Jest to pokłosie wydarzenia z drugiej połowy listopada, gdy w Okręgowym Ośrodku Wychowawczym w Jerzmanicach-Zdroju (Dolnośląskie) jeden z wychowanków podjął próbę samobójczą po tym, jak miał zostać pobity przez wychowawcę. 13-latek walczy o życie w szpitalu, obecnie jest w śpiączce farmakologicznej.

Zarzuty znęcania się nad innym podopiecznym usłyszał też inny pracownik tego ośrodka.

- Zdajemy sobie sprawę, że ostatnie dni były ogromnym stresem zarówno dla pracowników ośrodka w Jerzmanicach, jak i dla wszystkich państwa. Wiem, jak bardzo środowisko to przeżywa, i to jest w pełni zrozumiałe. Przypominam, że te trudne chwile dotykają nas wszystkich, ale musimy wspólnie znaleźć rozwiązania, które pozwolą nam wyciągnąć wnioski z tej sytuacji, aby do nich nie dopuszczać, a jeśli jednak się zdarzą, to jak najlepiej i najsprawniej umieć na nie zareagować – zwróciła się do uczestników spotkania wiceministra Maria Ejchart. 

Spotkanie wiceministry z dyrektorami ośrodków wychowawczych
Spotkanie wiceministry z dyrektorami ośrodków wychowawczych
Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości

Wnioski i postulaty dyrektorów

Jak poinformowało w piątek Ministerstwo Sprawiedliwości, podczas dyskusji uczestnicy konsultacji opracowali wstępną listę wniosków, które mają na celu poprawę zarządzania kryzysowego, podniesienie standardów bezpieczeństwa i wsparcie wychowanków oraz kadry ośrodków w trudnych sytuacjach.

"Ich realizacja pozwoli na stworzenie systemowej procedury i przemyślane reagowanie w skrajnych kryzysach" - przekazał resort.

Ministerstwo przedstawiło wypracowane wnioski i postulaty dyrektorów OOW.

DZIAŁANIA I ZMIANY NA POZIOMIE OŚRODKÓW •   Po wystąpieniu kryzysu konieczne jest pilne zapewnienie osobistej obecności wizytatora ministerstwa w placówce. Wizytator ma za zadanie pomóc na miejscu w zarządzaniu kryzysem, a także pełnić rolę łącznika z resortem •   Nałożenie obowiązku na dyrektorów placówek utworzenia sztabu kryzysowego w przypadku zaistnienia wydarzenia nadzwyczajnego o wyjątkowym charakterze. Sztab będą współtworzyć przedstawiciele placówki i ministerstwa. •   W przypadku wystąpienia wydarzenia nadzwyczajnego o szczególnym charakterze, należy podjąć działania informacyjne i wspierające w odniesieniu także do pozostałych placówek, zgodnie z zasadami zarządzania kryzysem. Personel i wychowankowie nie mogą się o wydarzeniu dowiadywać z mediów; konieczne jest przekazanie takich informacji podopiecznym w przemyślany sposób, aby ograniczyć negatywny wpływ •   W razie potrzeby przekazywania informacji do mediów, dyrektorom placówek należy zapewnić maksymalne wsparcie Biura Komunikacji Ministerstwa, tak jak to miało miejsce w Jerzmanicach-Zdroju. •   Zmniejszenie liczebności grup wychowawczych w okręgowych ośrodkach wychowawczych (obecnie jest to maksymalnie 12 osób w grupie). •   Sprofilowanie okręgowych ośrodków wychowawczych, np. na ośrodki rewalidacyjne, terapeutyczne. •   Konieczne jest rozwiązanie trudności w umieszczaniu wychowanków wymagających leczenia psychiatrycznego w placówkach medycznych, wynikające z braku dostępnych miejsc. •   Zmiana przepisów, przyznająca Dyrektorowi placówki prawo do uzyskania informacji o stanie zdrowia wychowanka podczas jego leczenia. •   Zobowiązanie dyrektorów placówek do zapewnienia pracownikom pedagogicznym szkoleń oraz regularnych superwizji. •   Wniosek do Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury o uwzględnienie w programie szkoleń dla sędziów orzekających w sprawach rodzinnych wizyt studyjnych w placówkach dla nieletnich (zrealizowany). Należy podnieść poziom wiedzy o systemie wśród sędziów rodzinnych. •   Zmiana przepisów dotyczących udzielania urlopów i przepustek wychowankom umieszczonym w placówkach w trybie tymczasowym (obecnie wymagana jest zgoda sądu i prokuratury). •   Wprowadzenie stałych szkoleń dla pracowników ochrony. •   Wprowadzenie przepisu umożliwiającego umieszczenie nieletniego na czas określony poza okręgowym ośrodkiem wychowawczym, na wzór art. 274 Ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich dotyczącego wychowanków zakładów poprawczych. •   Utworzenie hosteli przy OOW.
Ministerstwo Sprawiedliwości
DZIAŁANIA I ZMIANY NA POZIOMIE SYSTEMU (POŚREDNIE) •   Okręgowe Ośrodki Wychowawcze nie mogą być uniwersalnymi placówkami dla dzieci z dowolnymi problemami; sędziowie rodzinni kierują nieletnich, którzy ze względu na swoje niepełnosprawności lub dysfunkcje powinni przebywać w placówkach leczniczych. Postulat legislacyjny do rozważenia podczas prac nad zmianą ustawy. •   Zmiana przepisów ustawy Karta Nauczyciela w zakresie możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę pracowników pedagogicznych (obecnie 35 lat stażu pracy, postulat 25 lat stażu). •   Zwiększenie kadry kierowniczej o stanowisko zastępcy kierownika internatu.  •   Problem starzejącej się kadry pedagogicznej placówek wymagający systemowej odpowiedzi.  •   Nieuchronność konsekwencji - wychowankowie często nie ponoszą konsekwencji prawnych po dokonaniu ataku na pracowników placówek.  •   Zapoznawanie dyrektorów ośrodków z monitoringiem i dokumentacją w przypadku traumatycznych, krytycznych wydarzeń nadzwyczajnych w innych placówkach - w celu wyciągnięcia wniosków.  •   Rozwiązanie trudności w wyciągnięciu konsekwencji dyscyplinarnych      i prawnych wobec pracowników pedagogicznych prezentujących niewłaściwie zachowania wobec nieletnich.  •   Rozważenie utworzenia w strukturze placówek ośrodków diagnostycznych, które umożliwią szybką diagnozę nieletnich i podjęcie odpowiednich oddziaływań. Zaproponowane rozwiązanie przewidują obecne przepisy, decyzja pozostaje w gestii sądu. Sprawa wymaga głębszej analizy. •   Przedłużające się pobyty tymczasowe wychowanków w ośrodkach wychowawczych – konieczne szybsze tempo prac sądów. •   Decyzja o umieszczeniu wychowanka w grupie o wzmożonym nadzorze czy grupie zwykłej w schronisku dla nieletnich powinna być podjęta po diagnozie przez dyrektora. Obecnie decyduje o tym sąd.  •   Realizacja obowiązku Prezesa Sądu Okręgowego w przedmiocie zwoływania narad z udziałem sędziów rodzinnych i dyrektorów placówek.  •   Zwolnienie zespołów diagnostycznych z pracy na rzecz absolwentów (pełnoletnich wychowanków poza obowiązkiem szkolnym). 
Ministerstwo Sprawiedliwości

Ministerstwo zapowiedziało ocenę zebranych postulatów. Stanowisko ma przedstawić w ramach kolejnego spotkania z dyrektorami ośrodków.

Czytaj więcej: Nastolatek w szpitalu. Wychowawca z zarzutami znęcania się trafił do aresztu

Ośrodek wychowawczy w Jerzmanicach-Zdroju 
Ośrodek wychowawczy w Jerzmanicach-Zdroju 
Źródło: TVN24
TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: