Wrocław

Wrocław

Ksiądz Wojciech Gil, jeden z duchownych podejrzewanych o wykorzystywanie seksualne dzieci przyleciał do Polski - dowiedziały się "Fakty" TVN. Śledczy z Dominikany mają jego komputer z pornografią dziecięcą oraz zeznania chłopców, których miał wykorzystywać. Drugi z duchownych - abp Wojciechowski - pozostaje w Watykanie. 9 września rzecznik prasowy Zgromadzenia Świętego Michała Archanioła ks. Tadeusz Musz podkreślił w rozmowie z TVN24, że z księdzem Gilem nie ma kontaktu i nie wiadomo, gdzie przebywa.

Prokuratura w Jeleniej Górze prześwietli pracę policjanta dolnośląskiej drogówki, który podejrzany jest o fałszowanie mandatów. Mężczyzna miał podrabiać podpisy osób, którym już wcześniej wystawił mandat. W ten sposób miał polepszać sobie statystyki i ubiegać się o nagrody. Funkcjonariusz nie przyznaje się do zarzutów. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Zamiast zatrzymać się do policyjnej kontroli, uciekał w kierunku Zgorzelca. 26-latek, który kierował skradzionym w Berlinie audi, zatrzymał się dopiero na ustawionej na drodze blokadzie. Mężczyzna trafił do aresztu.

- Zanim nasze pojazdy wyjadą do zbiórki, makulatura jest zbierana przez prywatnych przedsiębiorców czy osoby - skarży się szef jeleniogórskiej spółki, która odbiera w mieście odpady od mieszkańców. Sprawie przygląda się policja. Miejski urząd też zapowiada pomoc.

Bulwar nad Odrą we Wrocławiu od poniedziałku nosi imię Marii i Lecha Kaczyńskich. Z inicjatywą nadania mu imienia zmarłej pary prezydenckiej wystąpili związkowcy z Solidarności i władze samorządowe.

Decyzją ministra środowiska KGHM Polska Miedź może kontynuować wydobycie rud miedzi do 2063 roku. - To nasz ogromny sukces - ocenia prezes jednej z największych polskich spółek.

Pożar w jednej z uczelni w Legnicy (woj. dolnośląskie). Na miejscu jest 11 zastępów straży pożarnej. Jeszcze przed ich przybyciem z budynku ewakuowano 25 osób. W tej chwili trwa dogaszanie poddasza. - Straty mogą być duże - oceniają strażacy. Zdjęcia z akcji otrzymaliśmy na Kontakt24.

Brakuje krwi we wrocławskim centrum krwiodawstwa i krwiolecznictwa. - Pomimo końca wakacji nadal nie ma wystarczającej liczby dawców. Lekarze w szpitalach muszą przekładać część planowanych zabiegów - alarmują pracownicy RCKiK. - Oddanie krwi trwa tylko 8 minut, a można uratować życie człowieka - zachęcają.

Szybkie zjazdy po stromych zboczach, duże emocje i bolesne upadki. Downhill, czyli ekstremalny zjazd rowerem z gór, opanował Czarną Górę, gdzie odbyły się mistrzostwa Dolnego Śląska w tej dyscyplinie. Zawodnicy musieli w jak najkrótszym czasie pokonać blisko dwukilometrową trasę. Oprócz naturalnych przeszkód, takich jak kamienie, drzewa czy wystające korzenie, podczas zjazdu downhillowcy pokonują przygotowane bandy i wyskocznie.

Zanim koła pójdą w ruch, a para zrobi "buch", maszyniści muszą wyczyścić piec, wrzucić do niego węgiel i rozpalać przez osiem godzin. Później idzie już łatwo. - Jeździ się jak rowerem - śmieją się i przyznają, że parowóz jest jak kobieta. - Jak się go dobrze traktuje, odpłaca się tym samym. To maszyna, która "mówi" - twierdzą.

Zabytkowe, niepowtarzalne i wyjątkowe. Parowozy z Niemiec, Czech i Polski zajechały na Dolny Śląsk. Każdy kto chciał choć na chwilę cofnąć się w czasie mógł w sobotę przyjechać do Jaworzyny Śląskiej. - To historia na wyciągnięcie ręki - mówili zachwyceni miłośnicy kolejnictwa.