Huragan Martin, który utworzył się na północno-wschodnim Atlantyku, zmierza na północ. Zjawisko przekształciło się w cyklon posttropikalny i w weekend dotrze do Wysp Brytyjskich, przynosząc ze sobą obfite opady deszczu, a na wybrzeżu także silne porywy wiatru.
Huragan Martin to siódmy huragan, jaki uformował się na Atlantyku w tym sezonie. Zjawisko osiągnęło pierwszą kategorię w pięciostopniowej, rosnącej skali Saffira-Simpsona. Jego skutki odczuwalne były przede wszystkim na pełnym morzu - centrum żywiołu przeszło daleko od atlantyckich wysp i nie uderzyło w ląd.
W czwartek amerykańskie Narodowe Centrum Huraganów (NHC) podało, że Martin przekształcił się w cyklon posttropikalny, ale zachował siłę huraganu. O godzinie 21 czasu lokalnego (czyli 22 czasu środkowoeuropejskiego) znajdował się on ponad 1500 kilometrów na północny zachód od archipelagu Azorów. Niósł on ze sobą porywy wiatru do 130 kilometrów na godzinę. NHC przewiduje, że Martin będzie słabnąć, ale zanim się rozproszy, zdąży namieszać w pogodzie w części Europy.
Obfity deszcz i silny wiatr
Meteorolodzy NHC przewidują, że do piątkowego popołudnia Martin nieco osłabnie i zacznie kierować się na wschód nad Wyspy Brytyjskie. Zjawisko rozproszy się przed uderzeniem w ląd.
Pomimo to żywioł może okazać się niebezpieczny. W sobotę w Wielkiej Brytanii i Irlandii przewidywane są ulewne opady deszczu, a w niedzielę na wybrzeżu Szkocji i Irlandii Północnej może dodatkowo wystąpić porywisty wiatr o prędkości co najmniej 62 km/h.
Deszczowa, wietrzna pogoda spodziewana jest również w zachodniej Francji oraz na północy Półwyspu Iberyjskiego. Meteorolodzy z NHC ostrzegają również przed martwą falą na Oceanie Atlantyckim, która może prowadzić do powstania silnych prądów rozrywających na Azorach i atlantyckim wybrzeżu Europy. Tego typu zjawiska, nazywane także prądami wstecznymi i strugowymi, powstają, gdy masy wody gwałtownie odbijają się od brzegu lub przeszkody, zawracając w głąb morza. Są one szczególnie niebezpieczne dla pływaków, którzy mogą zostać przez nie porwani.
Źródło: AccuWeather, NHC
Źródło zdjęcia głównego: NHC/NOAA/NESDIS/STAR GOES E