Sytuacja powodziowa w środkowej Europie poprawia się, ale wciąż jest trudna. W Austrii potwierdzono piątą ofiarę śmiertelną żywiołu. Niektóre akweny w Czechach wciąż grożą wylaniem. Fala powodziowa na Dunaju przechodzi przez Węgry, szykuje się na nią Budapeszt.
Największe od co najmniej dwóch dekad powodzie w Europie Środkowej pozostawiają po sobie ogromne zniszczenia od Rumunii po Polskę. Straty są liczone w miliardach dolarów. W ciągu ostatnich kilku dni w Polsce, Czechach, Austrii i Rumunii zginęły co najmniej 23 osoby.
Podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie papież Franciszek zapewnił o swojej modlitwie za ofiary powodzi i podziękował wszystkim, którzy niosą pomoc. - Zapewniam wszystkich o mojej bliskości i modlę się szczególnie za tych, którzy stracili życie i za ich rodziny. Wyrażam wdzięczność i słowa zachęty dla lokalnych wspólnot katolickich oraz innych organizacji za pomoc, jaką niosą - powiedział Franciszek.
Czechy
Woda w rzekach i miejscowościach na wschodzie i w środkowej części Czech opada. Zostawia po sobie błoto, padłe zwierzęta, uszkodzone domy, podmyte tory kolejowe, zniszczone ulice i place. Strażacy, a także żołnierze oraz ochotnicy pracują przy usuwaniu skutków powodzi. Rząd skierował do tych prac dwa tysiące żołnierzy ze sprzętem.
Powodzianie najczęściej domagają się przywrócenia prądu i gazu. Narzekają na brak łączności telefonicznej. Tak jest w Boguminie na granicy z Polską, a także Ostrawie, Jesionikach i Karniowie. Nie wiadomo, kiedy w aglomeracji Ostrawy będzie ciepła woda. Specjaliści z zalanej elektrociepłowni mówią, że tegoroczna powódź dokonała większych zniszczeń niż ta uchodząca za najgorszą w regionie w 1997 roku.
Na południu kraju woda wciąż się podnosi, a poziomy rzek zmierzają do kulminacyjnych wartości, choć najprawdopodobniej nie wyrządzą dużych szkód. Przekroczone są stany alarmowe. Z najwyższą uwagą śledzone są doniesienia związane z sytuacją panującą na ogromnym, największym w Czechach stawie rybnym Rożmberk.
W Czechach na skutek powodzi zginęły cztery osoby. Wszystkie ofiary śmiertelne powodzi odnalezione zostały na Morawach. W całym kraju policja poszukuje jeszcze ośmiu zaginionych osób.
Słowacja
Do stolicy Słowacji we wtorek dotarła fala wezbraniowa na Dunaju. Poziom wody osiągnął 970 centymetrów, po czym zaczął opadać, nie stwarzając zagrożenia. To dobra informacja dla mieszkańców Bratysławy - podczas katastrofalnej powodzi w 2013 roku poziom Dunaju wyniósł 10 metrów i 32 cm, a więcej było tylko pod koniec XIX wieku.
Służby miejskie przywróciły komunikację w Bratysławie, w której silnie wiało. Powalone drzewa niszczyły trakcje tramwajów i trolejbusów.
Węgry
Fala powodziowa na Dunaju dotarła na Węgry w poniedziałek. Ponieważ znacznie się rozciągnęła, do stolicy kraju ma dotrzeć dopiero w piątek lub sobotę. Maksymalny prognozowany poziom wody ma przekroczyć 850 centymetrów. W Budapeszcie trwają prace, które mają na celu zabezpieczenie nadrzecznych terenów przed zalaniem.
W północno-zachodniej części kraju otworzono tamę, aby skierować wodę z wezbranej rzeki Litawa do zbiornika retencyjnego w celu ochrony miasta Mosonmagyaróvár w pobliżu granicy ze Słowacją i Austrią.
Austria
Gubernator Dolnej Austrii Johanny Mikl-Leitner poinformowała, że sytuacja powodziowa zaczęła się poprawiać, ale nadal pozostaje trudna. Nadal odcięte od świata pozostają 24 miejscowości. Obecnie większość działań skupia się w regionach Tullnerfeld i Pielachtal.
We wtorek austriacka policja poinformowała o piątej ofierze śmiertelnej powodzi. To 81-letnia kobieta, która zginęła w miejscowości Tulln an der Donau - utonęła we własnym domu, zalanym przez wody wezbranego Dunaju.
Deputowany do lokalnego parlamentu Stephan Pernkopf podkreślił, że w wielu miejscach prowadzone są działania ratunkowe i porządkowe. - Cały czas trwa zabezpieczanie terenu, ratujemy ludzi, pompujemy wodę. Tam, gdzie to możliwe, wspólnie sprzątamy - powiedział.
Do tej pory ewakuowano około 2400 osób z 2000 nieruchomości, przy czym w 76 przypadkach konieczne było użycie śmigłowca. W walce z powodzią dotychczas brało udział 33600 ratowników, w tym 800 żołnierzy sił zbrojnych.
W Wiedniu od środy ponownie kursują zawieszone wcześniej linie metra. Szczególnie trudna była sytuacja na placu budowy linii U2 przy Pilgramgasse, gdzie Dunaj przerwał wał przeciwpowodziowy obok placu budowy. Woda w tym miejscu sięgała dziesięciu metrów.
Rumunia
Sytuacja ustabilizowała się też w Rumunii, gdzie powódź najbardziej doświadczyła wschód kraju, w tym okręgi: Gałacz, Vaslui i Jassy. Woda w rzekach opada.
Służby ratunkowe potwierdziły siedem ofiar śmiertelnych. Zniszczonych lub uszkodzonych zostało tysiące domów, a w samm okręgu Vaslui zniszczeniu uległo około 200 gospodarstw.
Źródło: Reuters, PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/GERGELY JANOSSY