Wulkan Popocatépetl w Meksyku wykazuje zwiększoną aktywność. Z jego stożka wydobywają się gęste kłęby popiołu, utrudniające ruch lotniczy w regionie. Służby geologiczne monitorują status wulkanu i ostrzegają mieszkańców, by nie zbliżali się do zagrożonego erupcją miejsca.
Popocatépetl jest jednym z najbardziej aktywnych wulkanów Meksyku. Pod koniec kwietnia aktywność w jego rejonie mocno się nasiliła - regularnie dochodzi do pomniejszych erupcji, emisji pyłów wulkanicznych i wstrząsów sejsmicznych.
Wstrzymany ruch lotniczy
Zdjęcie wykonane w środę przez satelitę Copernicus Sentinel-2 pokazuje rozległy pióropusz emisyjny wulkanu i gorące punkty wewnątrz jego krateru.
W wyniku zwiększonej aktywności wulkanicznej, Narodowe Centrum Zapobiegania Katastrofom (CENAPRED) i Narodowy Uniwersytet Autonomiczny Meksyku (UNAM) wydały żółty alert ostrzegawczy i doradziły mieszkańcom, aby trzymali się z dala od wulkanicznego stożka. Opadające kłęby wulkanicznego pyłu spowodowały w piątek zamknięcie międzynarodowego lotniska w Puebli na kilka godzin.
W Meksyku znajduje się co najmniej 46 aktywnych wulkanów, z których sześć należy do grupy wysokiego ryzyka erupcji. CENAPRED monitoruje ich aktywność, aby w przypadku zagrożenia wybuchem natychmiast wdrożyć procedury bezpieczeństwa.
Źródło: Copernicus, Infobae, Milenio
Źródło zdjęcia głównego: EU Copernicus Sentinel-2