La Nina. Jest 90 procent szans na to, że będzie rządzić pogodą tej zimy

Autor:
dd
Źródło:
CPC, Reuters
Na czym polegają zjawiska La Nina i El Nino
Na czym polegają zjawiska La Nina i El NinoNOAA
wideo 2/9
La Nina i El Nino

Naukowcy z amerykańskiego Centrum Prognozowania Klimatu (CPC) przekazali najnowszą prognozę dotyczącą zjawiska nazywanego La Nina. Wynika z niej, że prawdopodobieństwo jego wpływu na pogodę podczas zimy na półkuli północnej wynosi 90 procent.

Naukowcy z Centrum Prognozowania Klimatu (Climate Prediction Center), które jest częścią amerykańskiej Narodowej Służby Pogodowej (NWS), wydali w czwartek aktualizację prognozy dotyczącej zjawiska La Nina. Jak przewidują, prawdopodobieństwo jego utrzymania się na półkuli północnej w trakcie zimy (do lutego 2022 roku) wynosi 90 procent. Jeśli chodzi o wiosnę 2022, czyli okres marzec-maj, prawdopodobieństwo wpływu zjawiska na pogodę wynosi około 50 procent.

La Nina. Wpływ na pogodę

Jak podano, w ciągu ostatniego miesiąca La Nina wzmocniła się. Temperatura powierzchni morza w strefie równikowej Pacyfiku utrzymywała się poniżej średniej wieloletniej. Przewiduje się także, że zjawisko będzie miało wpływ na temperaturę i opady w Stanach Zjednoczonych w nadchodzących miesiącach.

Anomalie temperatury powierzchni wody na Oceanie Spokojnym 3 listopada 2021 rokuCPC

Czym jest La Nina?

Zjawisko La Nina występuje wtedy, gdy temperatura powierzchni Oceanu Spokojnego w okolicach równika, zwłaszcza u wybrzeży Ameryki Południowej, jest niższa od przeciętnej. Przyczynia się do tego wzmożona aktywność pasatów - wiatrów stałych - w tej części świata. Wydobywają one chłodne wody głębinowe na powierzchnię oceanu.

Zależność między oceanem a atmosferą oddziałuje na położenie prądu strumieniowego (ang. jet stream), przez co wpływa na pogodę na świecie. La Nina wzmaga napływ zimnego powietrza znad Kanady do Stanów Zjednoczonych, co powoduje ochłodzenie zim w tym regionie. Przyczynia się też między innymi do wystąpienia w Indiach silniejszych monsunowych opadów deszczu.

La Nina może też wpływać na pogodę w Europie, ale z uwagi na dużą odległość od Pacyfiku najtrudniej jest przewidzieć te zależności. To odwrotne zjawisko do El Nino, podczas którego Pacyfik jest cieplejszy, a pasaty zanikają.

Kolejne przewidywania CPC dotyczące tego, jaki wpływ na pogodę będzie miała La Nina, spodziewane są na początek grudnia.

Autor:dd

Źródło: CPC, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: NYC Russ / Shutterstock

Pozostałe wiadomości