TVN Meteo | Świat

Burza piaskowa w Iraku. Odwołane loty, zamknięte instytucje rządowe, setki osób w szpitalach

TVN Meteo | Świat

Autor:
anw//rzw
Źródło:
ENEX, Reuters

Kolejna burza piaskowa przetoczyła się przez Irak. Setki osób trafiły do szpitali z powodu problemów związanych z oddychaniem. Zjawisko zmusiło władze do zamknięcia instytucji rządowych i szkół. Z powodu złych warunków atmosferycznych wstrzymało pracę lotnisko w stolicy kraju, Bagdadzie.

Potężna burza piaskowa po raz kolejny w ciągu ostatniego czasu nawiedziła Irak. Szczególnie mieszkańcy Bagdadu mocno ucierpieli z powodu złych warunków pogodowych. Setki osób w stolicy i miastach położonych na południu kraju trafiły do szpitali z problemami z oddychaniem - poinformowali przedstawiciele służb medycznych.

- Odnotowaliśmy 75 przypadków osób z problemami oddechowymi - powiedział Ihsan Mawlood, lekarz pogotowia ratunkowego w jednym z bagdadzkich szpitali. - W razie potrzeby leczymy pacjentów przy użyciu aparatów tlenowych - dodał.

Władze ogłosiły poniedziałek 16 maja dniem wolnym dla bagdadzkich szkół i lokalnych instytucji rządowych, z wyjątkiem placówek ochrony zdrowia.

Międzynarodowe lotnisko w Bagdadzie poinformowało w oświadczeniu, że z powodu słabej widzialności zamyka swoją przestrzeń powietrzną i wstrzymuje wszystkie loty do odwołania.

"Teraz burze występują co trzy lub cztery dni"

W ciągu ostatnich kilku tygodni Irak nawiedzała co najmniej jedna burza piaskowa tygodniowo, a Irakijczycy twierdzą, że jest to najgorsza taka seria w historii.

- Teraz burze występują co trzy lub cztery dni - powiedział 23-letni taksówkarz Ahmed Zaman. - To oczywiście skutek zmian klimatycznych i braku deszczu, bo gdy tylko wieje wiatr, to wzbija się kurz i piasek - dodał.

Zmiany klimatu

Według ekspertów burze piaskowe w Iraku stają się coraz częstszym zjawiskiem z powodu suszy, pustynnienia kolejnych obszarów i małych opadów deszczu, co wiążą ze zmianami klimatycznymi. W kwietniu irackie ministerstwo środowiska poinformowało, że w ciągu ostatnich dwóch dekad liczba dni pylących w kraju wzrosła z 243 do 272 dni rocznie, a w 2050 r. ma osiągnąć 300 dni pylących rocznie.

Irak to jedno z państw na świecie najbardziej dotkniętych negatywnymi zmianami klimatu. Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała go za piąty najbardziej narażony kraj. W ostatnich latach doświadczał rekordowo niskich opadów i rekordowej temperatury.

Autor:anw//rzw

Źródło: ENEX, Reuters