Seria burz piaskowych. Po ostatniej jedna osoba nie żyje, tysiące w szpitalach

Autor:
ps
Źródło:
Al Jazeera, Reuters, tvnmeteo.pl

Jedna osoba zmarła, a ponad pięć tysięcy osób trafiło do szpitali z powodu problemów związanych z oddychaniem po tym, jak kolejna burza piaskowa przeszła przez Irak - poinformowało tamtejsze ministerstwo zdrowia.

Seria burz piaskowych w środkowym i południowym Iraku sprawiła, że tysiące osób zgłaszają się do szpitali, skarżąc się na trudności w oddychaniu.

W czwartek Irak nawiedziła siódma burza piaskowa w ciągu miesiąca. Tego dnia rano mieszkańcy sześciu z 18 prowincji całego kraju po raz kolejny zastali gęstą chmurę duszącego kurzu w powietrzu i niebo zabarwione na odcienie pomarańczy.

Jedna osoba nie żyje, tysiące w szpitalach

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Seif al-Badr przekazał, że w całym kraju w czwartek w związku z burzą piaskową do szpitali trafiło ponad pięć tysięcy osób. W prowincji Bagdad, gdzie leży stolica, odnotowano dwa tysiące takich przypadków. W szpitalu w Bagdadzie jedna osoba zmarła.

Al-Badr dodał, że szczególnie dotknięte dolegliwościami związanymi z oddychaniem są osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego, takie jak astma oraz osoby starsze.

"Wszystko pokrywa się pyłem"

Odwołane zostały loty zaplanowane na noc i na czwartek rano. Ruch lotniczy wznowiono do godzin popołudniowych, kiedy widzialność się poprawiła. Władze w prowincjach Al-Anbar i Kirkuk, na północ od stolicy, wezwały ludzi, aby nie opuszczali swoich domów.

- Wszystko pokrywa się pyłem. Nikt nie chce tego pić - skarżył się sprzedawca kawy, trzymając dzbanek kawy w ręku. To samo dotyczy sprzedawców herbaty, falafeli i tkanin - mówił.

Przez zmiany klimatu

Według ekspertów burze piaskowe w Iraku stają się coraz częstszym zjawiskiem z powodu suszy, pustynnienia kolejnych obszarów i małych opadów deszczu, co wiążą ze zmianami klimatycznymi. Do poprzedniej burzy piaskowej doszło na początku tego tygodnia.

Irak to jedno z państw na świecie najbardziej dotkniętych negatywnymi zmianami klimatu. Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała go za piąty najbardziej narażony kraj. W ostatnich latach doświadczał rekordowo niskich opadów i rekordowej temperatury.

Google Maps

Autor:ps

Źródło: Al Jazeera, Reuters, tvnmeteo.pl