Na rzece Jamuna w północnych Indiach pojawiła się toksyczna, biała piana – wynika z zarejestrowanego we wtorek nagrania. Za jej formowanie odpowiada nagromadzenie ścieków oraz odpadów przemysłowych. Toksyczna piana pokryła rzekę tuż przed obchodami hinduistycznego święta, w trakcie którego wierni zanurzają się w wodach tej rzeki.
Jamuna jest jedną z najważniejszych rzek w Indiach, stanowi główny dopływ Gangesu. Przepływająca przez gęsto zaludnione obszary rzeka od lat zmaga się jednak z problemem nadmiernego zanieczyszczenia. Jak wynika z nagrań, zarejestrowanych we wtorek nad rzeką, poziom zanieczyszczeń stał się tak wysoki, że doprowadził do pokrycia się powierzchni wody gęstą, toksyczną pianą, przypominającą lodową krę.
Toksyczna piana na rzece Jamunie
Nagranie zarejestrowano w trakcie przelotu drona nad wodami Jamuny na wysokości indyjskiej stolicy - New Delhi. Jak wyjaśnił w rozmowie z agencją Reutera były doradca władz miasta, taka piana powstaje na skutek akumulacji ścieków i nieprzetworzonych odpadów przemysłowych. Nie jest to pierwszy raz, kiedy można zaobserwować jej unoszenie się na powierzchni Jamuny. W ostatnich latach toksyczna piana pojawiła się na Jamunie co najmniej kilkukrotnie.
Już w 2020 roku rządowy raport opisywał stan rzeki jako "krytycznie pogarszający się". Obecnie w Nowym Delhi produkuje się około 3,6 miliarda litrów ścieków każdego dnia. Z powodu nieodpowiedniego zarządzania odpadami mniej niż połowa z nich jest skutecznie oczyszczana, reszta zrzucana jest zaś do Jamuny. A rzeka ta przepływa nie tylko przez indyjską stolicę, ale też inne duże miasta, m.in. milionowe Agrę oraz Allahabad.
Zgodnie z ustaleniami ekspertów, cytowanych na łamach portalu CNN, obserwowana na Jamunie piana zawiera wysoki poziom amoniaku i fosforanów, które mogą powodować problemy z oddychaniem i skórą. Toksyczna piana nie powstrzymała mimo to grupy mieszkańców stolicy Indii przed wejściem do Jamuny w ramach obchodów hinduistycznego festiwalu Chhath Pudźa, którego obowiązkową częścią jest właśnie zanurzenie się w wodach tej rzeki.
Źródło: Reuters, CNN, Hindustan Times, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: RAJAT GUPTA/PAP/EPA