Historyczny spacer w kosmosie musi poczekać. SpaceX szuka rozwiązania problemu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, National Geographic, SpaceX
Jerzy Rafalski w programie "Kijek w kosmosie" w TVN24 BiS o misji Polaris Dawn
Jerzy Rafalski w programie "Kijek w kosmosie" w TVN24 BiS o misji Polaris Dawn
wideo 2/4
Jerzy Rafalski w programie "Kijek w kosmosie" w TVN24 BiS o misji Polaris Dawn

Start misji Polaris Dawn firmy SpaceX został opóźniony co najmniej do środy. Powodem był wyciek helu z jednego z elementów systemu startowego. Ważnym elementem misji będzie pierwszy w historii komercyjny spacer kosmiczny.

Jak podał w nocy z poniedziałku na wtorek firma SpaceX, organizator misji Polaris Dawn, lot został opóźniony z powodu problemów technicznych. W systemie startowym zauważono wyciek helu, jednak jak podano w mediach społecznościowych, sama kapsuła i rakieta są nieuszkodzone, a załoga gotowa do startu.

Według SpaceX start rakiety Falcon 9 z ośrodka NASA na Florydzie odbędzie się najwcześniej w środę 28 sierpnia godz. 3.38 czasu wschodnioamerykańskiego (u nas będzie wtedy godz. 9.38). Jeśli warunki będą niesprzyjające, istnieje możliwość rozpoczęcia misji także o godzinie 5.23 i 7.09 czasu lokalnego lub w czwartek 29 sierpnia o tych samych godzinach. Planowo misja miała wystartować we wtorek.

Najwyżej od 1966 roku

W misji weźmie udział czworo astronautów: miliarder i przedsiębiorca Jared Issacman, emerytowany podpułkownik Sił Powietrznych USA Scott "Kidd" Poteet oraz inżynierka Sarah Gillis i Anna Menon - oficerka medyczna.

Zgodnie z planem, misja potrwa pięć dni. W trakcie lotu załoga przeprowadzi 36 eksperymentów i badań naukowych. Wśród nich między innymi wykona zdjęcia mózgów astronautów metodą rezonansu magnetycznego oraz podejmie próbę wykonania zdjęć rentgenowskich bez użycia aparatu, wykorzystując naturalne strumienie promieniowania rozchodzące się w przestrzeni kosmicznej.

WIĘCEJ O MISJI W PROGRAMIE "KIJEK W KOSMOSIE" W TVN24GO

Astronauci w planach mają także przetestowanie przesyłania komunikatów za pomocą impulsów laserowych, zamiast sygnałów radiowych, między kapsułą Crew Dragon a konstelacją satelitów Starlink firmy SpaceX .

Misja Polaris Dawn ma również ustanowić nowy rekord wysokości dla kapsuły załogowej na orbicie okołoziemskiej, osiągając pułap 1400 kilometrów. To ponad dwa razy wyżej od misji, która wyniosła na orbitę ziemską Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Do tej pory najwyższą misję okołoziemską przeprowadzili astronauci NASA Richard Gordon i Charles Conrad z Gemini 11 w 1966 r., osiągając wysokość 1369 km.

Start misji już we wtorekspacex/polaris dawn

Prywatny spacer kosmiczny

Jeden z kluczowych elementów misji został zaplanowany na jej trzeci dzień. To wtedy Jared Issacman i Sarah Gillis wykonają pierwszy komercyjny spacer kosmiczny w historii, na wysokości ok. 700 km nad Ziemią. Wydarzenie będzie również testem dla kombinezonów wyjściowych EVA SpaceX wykonanych z nowych materiałów izolujących termicznie. Astronauci założą także hełmy wydrukowane w 3D, zawierające dodatkowy daszek, wyświetlacz przezierny (HUD) oraz kamery, dostarczające informacji o ciśnieniu, temperaturze i wilgotności względnej skafandra.

Mimo że w kosmosie spacerować będzie tylko para astronautów, cała załoga będzie musiała założyć skafandry. Wiąże się to z tym, że kapsuła Crew Dragon nie posiada śluzy powietrznej, więc jej wnętrze będzie narażone na działanie kosmicznej próżni. W ubiegłym tygodniu podczas konferencji prasowej Issacman zapowiedział, że cała operacja zajmie około dwóch godzin.

Dziewicza misja

Polaris Dawn jest pierwszym z trzech lotów zaplanowanych przez SpaceX, które mają na celu przetestowanie technologii wykorzystanej w lotach załogowych.

Autorka/Autor:fw,as

Źródło: PAP, National Geographic, SpaceX

Źródło zdjęcia głównego: spacex/polaris dawn

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed pogodowymi zagrożeniami. W części kraju wtorek przyniesie męczące gorąco, a upał może przeciągnąć się na kolejne dni. Na południu zagrożenie stanowić będą również burze.

Uwaga na skwar i burze. Ostrzeżenia IMGW

Uwaga na skwar i burze. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Pogoda na dziś. We wtorek 27.08 niemal w całym kraju dominować będzie słońce. Tylko miejscami mogą pojawić się burze. Temperatura maksymalna wyniesie od 24 do 27 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek 27.08. Słonecznie. W niewielkiej części kraju może zagrzmieć

Pogoda na dziś - wtorek 27.08. Słonecznie. W niewielkiej części kraju może zagrzmieć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dwóch chłopców trafiło do szpitala w stanie krytycznym po tym, jak zostali zasypani w piasku w wyniku osuwiska na wydmach w północnej części Danii, poinformowała policja. - W pewnym momencie już nie wierzyłem, że uda się kogokolwiek znaleźć - przyznał w rozmowie z lokalnymi mediami mężczyzna, który pomógł w ratowaniu dzieci.

Bawili się w piasku, nagle zniknęli. Lekarze walczą o życie zasypanych chłopców 

Bawili się w piasku, nagle zniknęli. Lekarze walczą o życie zasypanych chłopców 

Źródło:
Spiegel, RTL

Przenoszony przez komary wirus stanowi potencjalne zagrożenie dla mieszkańców miasta Plymouth w amerykańskim stanie Massachusetts. Jak przypomina służba zdrowia, nawet 30 procent zarażeń wschodnim zapaleniem mózgu może skończyć się śmiercią. Aby chronić obywateli, władze zamknęły miejskie parki i boiska.

Komary przenoszące rzadką chorobę zalęgły się w miejskich parkach

Komary przenoszące rzadką chorobę zalęgły się w miejskich parkach

Źródło:
Reuters, CNN, Town of Plymouth

Trzęsienie ziemi było odczuwalne w Atenach w poniedziałek. Wstrząsy sejsmiczne o magnitudzie 4,5 odnotowano przed godziną 23. Nie ma informacji o zniszczeniach ani poszkodowanych.

Trzęsienie ziemi w Grecji, było odczuwalne w Atenach

Trzęsienie ziemi w Grecji, było odczuwalne w Atenach

Źródło:
PAP, University of Athens, USGS

Po fali ulewnego deszczu zawaliła się tama Arbaat, znajdująca się kilkadziesiąt kilometrów na północ od miasta Port Sudan na wschodzie Sudanu. W wyniku katastrofy zginęło co najmniej 60 osób - poinformowała w poniedziałek agencja Bloomberga, powołując się na lokalne media.

Wioski przestały istnieć. Kilkadziesiąt osób nie żyje

Wioski przestały istnieć. Kilkadziesiąt osób nie żyje

Źródło:
PAP, Reuters, BBC

Ostatni tydzień wakacji przeważnie będzie słoneczny i bardzo ciepły. Termometry mogą wskazać nawet 32 stopnie Celsjusza. W weekend w kraju mogą pojawić się burze.

Oto co szykuje nam pogoda na koniec wakacji

Oto co szykuje nam pogoda na koniec wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

Chmura dwutlenku siarki, która pochodzi z wulkanu na Islandii, pojawiła się nad Wyspami Brytyjskimi - donoszą brytyjskie media, powołując się na tamtejszą służbę meteorologiczną Met Office. Pewna porcja substancji dotarła także do Polski. Czy jest się czego obawiać? Zapytaliśmy o to rzecznika prasowego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Chmura dwutlenku siarki nad Polską. Czy jest się czego obawiać?

Chmura dwutlenku siarki nad Polską. Czy jest się czego obawiać?

Źródło:
Sky News, atmosphere.copernicus.eu, tvnmeteo.pl

Gorąco będzie nie tylko do końca sierpnia. Jaka pogoda czeka nas na początku września? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: przed nami niezwykły początek września

Pogoda na 16 dni: przed nami niezwykły początek września

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do co najmniej kilkunastu ataków delfinów na ludzi doszło w tym roku na wodach w pobliżu miasta Mihama w prefekturze Fukui w Japonii. Eksperci twierdzą, że ich sprawcą może być jeden osobnik.

Samotny delfin butlonosy podejrzewany o serię ataków na ludzi

Samotny delfin butlonosy podejrzewany o serię ataków na ludzi

Źródło:
BBC, AJU Press

Nietoperze coraz częściej rezygnują z migracji. To wynika z ocieplenia klimatu - twierdzą specjaliści z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy. W Warszawie najwięcej tych latających ssaków żyje w Parku Praskim i Parku Skaryszewskim. Swój "dom" znalazły też w jednym z mieszkań, gdzie było ich 50.

Rośnie populacja nietoperzy w Warszawie. Swój "dom" 50 tych ssaków znalazło w mieszkaniu

Rośnie populacja nietoperzy w Warszawie. Swój "dom" 50 tych ssaków znalazło w mieszkaniu

Źródło:
PAP

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,4 nawiedziło w poniedziałek rano południowo-zachodnią część Portugalii - podało Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne. Wstrząsy odczuwalne były między innymi w Lizbonie i Porto.

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Portugalii. "Otrzymaliśmy wiele telefonów"

Trzęsienie ziemi u wybrzeży Portugalii. "Otrzymaliśmy wiele telefonów"

Źródło:
USGS, rtp.pt, EMSC

W tym roku lato w Kalifornii nie rozpieszcza. Region ten nawiedziły fale upałów, niszczycielskie pożary, a teraz w górach spadł tam śnieg. Biuro szeryfa hrabstwa Madera zaapelowało do odwiedzających Park Narodowy Yosemite w górach Sierra Nevada o ostrożną jazdę.

Pierwsze opady śniegu od ponad 20 lat. W lecie

Pierwsze opady śniegu od ponad 20 lat. W lecie

Źródło:
The Guardian, tvnmeteo.pl

Meteor rozświetlił niebo nad Bałkanami w nocy z niedzieli na poniedziałek. Obiekt w całości spłonął w atmosferze. Widoczny był z Serbii, Bośni i Hercegowiny oraz Macedonii Północnej - informują lokalne media.

Kula ognia rozświetliła niebo nad Bałkanami 

Kula ognia rozświetliła niebo nad Bałkanami 

Źródło:
PAP, atvbl.rs, N1

Gwałtowna powódź, która wystąpiła na terenie Parku Narodowego Wielkiego Kanionu w Arizonie, zmusiła władze do przeprowadzenia akcji ratunkowej ponad 100 osób. W niedzielę nad rzeką Kolorado znaleziono ciało zaginionej turystki.

Turystkę w parku narodowym porwała woda. Odnaleziono jej ciało

Turystkę w parku narodowym porwała woda. Odnaleziono jej ciało

Źródło:
Reuters, CNN

Co najmniej dwie osoby zginęły w wyniku powodzi po ulewach w sześciu prowincjach środkowej i południowej Turcji. Ewakuowano ponad tysiąc osób.

Woda porywała ludzi, skały spadały na drogi

Woda porywała ludzi, skały spadały na drogi

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W północno-wschodniej Finlandii trwa akcja ratowania rzadkiego gatunku małża po tym, jak ciągnik leśny Stora Enso, światowego potentata w branży papierniczej, rozjechał jego naturalne siedlisko - informują fińskie media. Z potoku wyłowiono ponad cztery tysiące sztuk perłoródki rzecznej.

Ciągnik "wielokrotnie" przejechał przez potok. Zginęły tysiące sztuk zagrożonego gatunku

Ciągnik "wielokrotnie" przejechał przez potok. Zginęły tysiące sztuk zagrożonego gatunku

Źródło:
PAP

Na pograniczu Indii i Bangladeszu ponad 40 osób zginęło, a miliony ucierpiały z powodu powodzi spowodowanymi monsunowymi opadami deszczu i wylewającymi rzekami. Przed wielką wodą ludzie szukali schronienia na dachach swoich domów.

"Woda wdarła się do mojego domu i porwała wiele rzeczy"

"Woda wdarła się do mojego domu i porwała wiele rzeczy"

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Ziemia nagle zapadła się na chodniku w stolicy Malezji. 48-letnia kobieta, która wpadła do środka, pozostaje zaginiona - poinformowały służby.

W centrum miasta zapadł się chodnik. Kobieta runęła kilka metrów w dół

W centrum miasta zapadł się chodnik. Kobieta runęła kilka metrów w dół

Źródło:
Reuters, The Guardian, CBS News

Powódź błyskawiczna, która była następstwem intensywnych opadów deszczu, nawiedziła prowincję Moluki Północnej w Indonezji. W wyniku osuwiska kilkanaście osób poniosło śmierć, trwają poszukiwania kilku zaginionych.

Lawina błotna zeszła na domy. Zabici i ranni, "szukamy sześciu osób"

Lawina błotna zeszła na domy. Zabici i ranni, "szukamy sześciu osób"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Załoga Starlinera: Barry "Butch" Wilmore i Sunita "Suni" Williams przebywa na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) od 6 czerwca. Choć początkowo ich misja miała trwać osiem dni, to z powodu problemów technicznych statku kosmicznego zostaną na pokładzie ISS jeszcze do lutego 2025 roku. NASA poinformowała w sobotę, że Starliner wróci na Ziemię, bez załogi.

Starliner wróci na Ziemię, ale bez załogi

Starliner wróci na Ziemię, ale bez załogi

Źródło:
PAP, Reuters, NASA, CNN

28-letni mężczyzna zginął na Orlej Perci w wyniku upadku z dużej wysokości - przekazało w sobotę Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Od piątku ratownicy interweniowali 27 razy.

28-latek zginął w Tatrach

28-latek zginął w Tatrach

Źródło:
PAP, RMF FM

Pożary szaleją w stanie Sao Paulo na południu Brazylii. Na skutek żywiołu zginęły co najmniej dwie osoby - poinformowały miejscowe władze. W 36 miastach ogłoszono najwyższy poziom alarmu.

"Strażacy nie kontrolują pożarów, a my nie możemy nic zrobić"

"Strażacy nie kontrolują pożarów, a my nie możemy nic zrobić"

Źródło:
Reuters, PAP

Dym pochodzący z pożarów lasów w zachodniej Kanadzie dotarł w tym tygodniu do Europy - podało Europejskie Centrum Monitorowania Atmosfery Copernicus (CAMS).

Dym z kanadyjskich pożarów dotarł do Europy

Dym z kanadyjskich pożarów dotarł do Europy

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W czwartkowe popołudnie u wybrzeży miasta Palm Beach na Florydzie pojawiły się dwie trąby wodne. Zjawisko zostało zarejestrowane na nagraniu, które udostępnił tamtejszy departament policji.

Trąby wodne wirowały u wybrzeży miasta

Trąby wodne wirowały u wybrzeży miasta

Źródło:
Reuters, CBS12, tvnmeteo.pl

Miasto Huludao w prowincji Liaoning na północnym wschodzie Chin nawiedziły w tym tygodniu katastrofalne ulewy, doprowadzające do powodzi błyskawicznych. Nie żyje jedenaście osób, a 14 uznaje się za zaginione. Wśród ofiar śmiertelnych jest policjant, który udzielał pomocy poszkodowanym.

Policjant ratował poszkodowanych w ulewach. Nie żyje

Policjant ratował poszkodowanych w ulewach. Nie żyje

Źródło:
PAP, Reuters, AP

W ostatnich dniach Polskę nawiedziły rekordowe ulewy. Szczególnie groźnie było w Warszawie i w Zamościu, gdzie doszło do ogromnych zalań. O tym, czy takie zjawiska będą doświadczać nas częściej, mówiła na antenie TVN24 synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

"Pogoda w Europie wchodzi na zupełnie nową ścieżkę"

"Pogoda w Europie wchodzi na zupełnie nową ścieżkę"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl