Meduzy świecące (Pelagia noctiluca) pojawiły się na chorwackim wybrzeżu Adriatyku. Kontakt z nimi wywołuje silny ból i rany, które mogą zostawić na ciele blizny. Jak piszą chorwackie media, parzydełkowce terroryzują odpoczywających turystów.
W okolicach chorwackiej wyspy Iž pojawiły się meduzy świecące (Pelagia noctiluca), należące do rodziny Pelagiidae. Kontakt z nimi wywołuje natychmiastowy i silny ból oraz powoduje rany, które trudno się zrastają i mogą pozostawić blizny. "Już dwa dni zatoka wokół wyspy jest nimi wypełniona, poparzyły wiele osób, w tym dzieci. Wszyscy boją się kąpać" - poinformowała chorwacką gazetę "Morski HR" przebywająca na wyspie kobieta. Sprawę opisały też inne portale, w tym Jutarnji list.
Zagrożenie dla kąpiących się plażowiczów
Meduzy dostrzeżono też w okolicach plaż na wyspie Mljet. Naukowcy ostrzegają, że meduzy mogą być realnym zagrożeniem dla wchodzących do wody plażowiczów. Chorwackie media przypomniały, że plagi wpływających do zatok meduz doświadczono nad Adriatykiem w latach 80. XX wieku, po czym rozprzestrzeniła się ona również na zachód Morza Śródziemnego.
Meduzy tego gatunku mają charakterystyczny różowo-fioletowy kolor, średnicę około 10 centymetrów i dochodzące do dwóch metrów parzydełka, które zawierają neurotoksynę. Młodociane osobniki mają kolor żółtawo-pomarańczowy i są znacznie mniejsze.
Co zrobić, gdy poparzy nas meduza?
Przed meduzami świecącymi ostrzegała w czerwcu 2022 roku polska ambasada w Grecji, bo gatunek ten pojawił się wówczas w tamtejszych wodach. Napisano, że miejsce poparzenia należy najpierw przemyć morską wodą, w celu usunięcia ewentualnych pozostałości parzydełka. Następnie trzeba nałożyć mieszankę sody oczyszczonej (kuchennej) rozcieńczone pół na pół z wodą morską, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się neurotoksyny. Po 2-3 minutach mieszankę należy usunąć przy pomocy na przykład plastikowej karty. Następnie należy przyłożyć na ranę okład z lodu na 5-15 minut.
Polska ambasada w Grecji podkreśliła, że rany nie wolno polewać amoniakiem, octem, alkoholem i słodką wodą. Jeśli objawy nie ustąpią, zaleca się kontakt z lekarzem.
Źródło: PAP, jutarnji.hr, gov.pl, .morski.hr
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock