W sześć godzin spadło więcej deszczu niż zwykle przez rok. Powodzie w Arabii Saudyjskiej

Autor:
kw
Źródło:
Reuters, floodlist.com

Część Arabii Saudyjskiej zmaga się ze skutkami potężnych powodzi. Według tamtejszych meteorologów, były takie miejsca, gdzie w ciągu sześciu godzin spadło ponad trzy razy więcej deszczu, niż średnio przez rok. Są ofiary śmiertelne

Ulewne opady deszczu nawiedziły w czwartek drugie co do wielkości miasto w Arabii Saudyjskiej. Według mieszkańców Dżuddy, przez ulice nie dało się przejść, nie mocząc kolan w wodzie powodziowej.

Według informacji przekazanych przez władze w powodziach zginęły dwie osoby. Poproszono mieszkańców, by pozostali w swoich domach tak długo, jak tylko można.

Konsekwencje powodzi

W prowincji Mekka policja i ochrona cywilna działały przez cały dzień, by pomóc kierowcom i usuwać pojazdy, porwane przez nurt. Kilka domów zostało pozbawionych prądu. Na lotnisku doszło do ogromnych opóźnień, władze zamknęły szkoły i uniwersytety.

W sąsiedniej Medynie ratownicy ocalili pięć osób, które podróżowały samochodem, a ich pojazd został zmieciony przez wodę.

Ponad trzy razy więcej niż przez cały rok

Saudyjskie Narodowe Centrum Meteorologii przekazało, że w ciągu sześciu godzin 24 listopada w Dżuddzie odnotowano opady rzędu 179 litrów wody na metr kwadratowy. To prawie dwa razy więcej, niż w przypadku opadów z 2009 roku, kiedy w powodziach zginęło ponad 120 osób.

Tymczasem według danych Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), średnia suma opadów dla listopada w mieście wynosi 23 l/mkw. Z kolei w ciągu roku średnia suma opadów sięga 55,6 l/mkw.

Autor:kw

Źródło: Reuters, floodlist.com