Z amerykańskiej prognozy na październik, listopad, grudzień i styczeń wynika, że temperatura w tych miesiącach będzie wyższa od średniej wieloletniej. - W listopadzie jesteśmy solidnie powyżej średniej wieloletniej, a w grudniu to jesteśmy bardzo, bardzo powyżej - powiedział Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl.
Weekend przyniesie w Polsce ochłodzenie, już na dobre pożegnamy się z latem. Z amerykańskiej prognozy opracowanej przez Narodową Służbę Oceaniczną i Atmosferyczną (NOAA) wynika za to, że październik, listopad, grudzień i styczeń będą w Polsce cieplejsze niż zwykle. Na prezentowanych przez nas mapach kolorem żółtym lub czerwonym zaznaczone są miejsca, gdzie prognozowana temperatura będzie wyższa od średniej wieloletniej.
- Każdy kolor zimny, czyli niebieski lub granatowy, oznacza temperaturę poniżej średniej wieloletniej - mówił we "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Tomasz Wasilewski, prezenter tvnmeteo.pl.
>>> Czytaj: "Jęzor zimnego powietrza" będzie wdzierał się do Europy Środkowej. Polska w jego "epicentrum"
Jesień i zima w Polsce
Według wstępnych przewidywać NOAA w październiku temperatura w Polsce będzie lekko powyżej średniej wieloletniej, około 0,5-1,5 stopnia. W Warszawie średnia dla tego miesiąca waha się w przedziale od 7,8-9,9 stopnia, a we Wrocławiu mieści się w zakresie 8,7-10,8 stopnia.
- W listopadzie jesteśmy już jednak solidnie powyżej średniej wieloletniej, a w grudniu to jesteśmy bardzo, bardzo powyżej tej średniej - mówił prezenter tvnmeteo.pl. Z mapy wynika, że w ostatnim miesiącu tego roku odchylenie od normy może wynieść około 1,5-2 stopnia.
W listopadzie w stolicy Polski średnia temperatura wynosi 3,5-5,2 stopnia, a we Wrocławiu 4-6 stopni. W grudniu wartości są jeszcze niższe. W Warszawie zwykle termometry pokazują od -0,4 do 1,5 stopnia.
Wasilewski dodał, że podobnie zapowiada się też styczeń 2023 roku. - Wygląda na to, że jeśli rzeczywiście ta prognoza temperatury się sprawdzi, to każdy z tych czterech miesięcy, to jest październik, listopad, grudzień i styczeń, będą cieplejsze od przeciętnych, ze szczególnym naciskiem na grudzień i styczeń. Tutaj to odchylenie, ta dodatnia anomalia, będzie największa. To oznacza, że nie grozi nam ostra zima, przynajmniej w tym czasie, który obejmuje prognoza - podkreślił.
O tym, że temperatura jesienią i zimą będzie w Polsce albo w normie, albo powyżej średniej wieloletniej informował też w ostatnim czasie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Źródło: TVN24, tvnmeteo.pl, IMGW
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock