Niedziela przyniosła części kraju burze. Wiał też silny wiatr, który spowodował, że nad drogą ekspresową pod Szczecinkiem pojawiła się potężna chmura piasku. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.
Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowała się pani Magdalena z Wrocławia, która w niedzielę w drodze powrotnej do domu była świadkiem przejścia chmury pyłu nad drogą ekspresową S11 pod Szczecinkiem (woj. zachodniopomorskie). - Ten piach przyszedł z pól, które znajdują się przy drodze. Podniósł się niesamowity pył. Nagle zrobiło się całkowicie ciemno. Nie dało się jechać, więc zwolniliśmy. Później zostaliśmy zmuszeni do całkowitego zatrzymania się, tu chodziło o nasze bezpieczeństwo. Gdy pył przesunął się z wiatrem na drugą stronę, widziałam dezorientację innych kierowców, którzy tak jak my stanęli zaskoczeni zdarzeniem. Było widać lekką panikę, w końcu to była bardzo niebezpieczna sytuacja. To jednak droga ekspresowa, którą samochody pokonują z prędkością w okolicach 120 kilometrów na godzinę. Co gdyby ktoś jednak zdecydował się pędzić mimo wszystko? Na szczęście inni kierowcy też zachowali ostrożność - przekazała.
Jak przekazał synoptyk tvnmeteo.pl Damian Zdonek, w niedzielę w okolicach Szczecinka mieliśmy do czynienia z licznymi komórkami burzowymi związanymi z przemieszczającą się z zachodu na wschód strefą chłodnego frontu atmosferycznego.
- W ostatnich dniach brakowało opadów atmosferycznych, ziemia była więc bardzo sucha, a piasek - luźny. Możliwe, że wskutek porywistego wiatru, związanego z przechodzącą w bliskiej odległości chmurą burzową lub po prostu porywem wiatru związanym z przechodzeniem strefy frontowej, piasek ten został uniesiony, co skutkowało znacznym ograniczeniem widzialności - powiedział synoptyk.
Czy nieopodal Szczecinka rozszalała się burza piaskowa? Synoptyk zaznaczył, że burze piaskowe sięgają zazwyczaj znacznej wysokości, nawet 2000-2500 metrów, natomiast na nagraniu widać, że warstwa niesionego piasku sięga jedynie kilkunastu/kilkudziesięciu metrów. Poza tym burze piaskowe powstają wskutek konwekcji powietrza wywołanej silnym nagrzaniem powierzchni.
Źródło: tvnmeteo.pl, Kontakt 24
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24