Burze piaskowe nazywane są też burzami pyłowo-piaskowymi. Są to zjawiska atmosferyczne wywoływane przez silne wiatry występujące zwykle na obszarach pustynnych i półpustynnych. Największe z nich sięgają nawet 2,5 km wysokości, a niektóre są widoczne z kosmosu.
● Burza piaskowa jest zjawiskiem występującym gdy na ciepłe, piaszczyste obszary wtargnie silny, wiejący z prędkością większą niż 40 km/h wiatr wywołany chłodnym powietrzem polarnym.
● Burze piaskowe powstają najczęściej w Iraku, Kuwejcie, na Saharze, w pustynnych rejonach Australii czy Ameryki Północnej.
● Burze piaskowe występują głównie na obszarach pustynnych lub półpustynnych, jednak mogą pojawić się też w innych suchych miejscach, w których występuje pył lub piasek. Zdarzają się również w Polsce.
Czym jest burza piaskowa?
Burze piaskowe powstają przy silnych wiatrach, które tworzą się na skutek wtargnięcia chłodnego powietrza polarnego na ciepłe obszary pustynne. Zjawisko to może również powstawać w wyniku działania fenów - schodzących z gór ciepłych i suchych wiatrów. W skrócie proces powstawania można opisać tak - rozgrzany słońcem piasek ogrzewa również powietrze znajdujące się nad nim, to wznosi się, wraz z podnoszonymi drobinkami, powodując silny wiatr.
Gdzie występują burze piaskowe?
Burze piaskowe występują m.in. na Półwyspie Arabskim (Azja Południowo-Zachodnia), Saharze (północna Afryka), Wielkich Równinach (Ameryka Północna), pustyni Gobi (Azja Wschodnia). Ale to nie tylko ziemskie zjawisko - można je również zaobserwować nawet na Marsie. Niektóre burze na tej planecie są tak wielkie, że pokrywają ją całą, a czas ich trwania to nawet kilkaset dni.
W 2021 roku obszary Chin i Mongolii zostały dotknięte burzą piaskową. Uznano, że były to najsilniejsze ruchy powietrza od ponad dekady. Mieszkańcy Chin zaobserwować mogli unoszący się, żółto-różowy kurz, który w dużym stopniu utrudniał widoczność. W szczytowym momencie wysokość tych cząstek sięgała 100 metrów.
W 2022 roku potężne burze piaskowe nawiedziły Iran, Irak, Arabię Saudyjską, Kuwejt i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Unoszący się piasek doprowadził w Dubaju (zdjęcie powyżej) do zasłonięcia najwyższego budynku świata – Burj Khalifa. Władze zdecydowały się na zamknięcie szkół, lotnisk i innych obiektów publicznych. Na skutek burzy piaskowej u mieszkańców Dubaju wystąpiły liczne problemy z oddychaniem. W przypadku innych krajów Bliskiego Wschodu były również ofiary śmiertelne. Warto dodać, że w 2022 roku Irak dotknęło aż 10 burz piaskowych.
ZOBACZ TAKŻE: Burza piaskowa w Iraku. Odwołane loty, zamknięte instytucje rządowe, setki osób w szpitalach
Ile trwa burza piaskowa?
Pył, piasek i fragmenty skał unoszące się wraz z powietrzem mogą rozprzestrzeniać się na powierzchni kilkuset kilometrów. Szybkie ruchy prowadzą również do wzniesienia drobnych cząstek na dużą wysokość, gdzie mogą utrzymywać się dłuższy czas i przemieszczać na znaczne odległości. Warto jednak zaznaczyć, że czas trwania samych burz piaskowych na danym obszarze szacowany jest w granicach kilku minut, a piasek po tym czasie opada z powrotem na ziemię. Silne burze piaskowe na terenach krajów Azji i Afryki trwają do trzech godzin.
Czy burze piaskowe docierają do Polski?
Ruchy powietrza prowadzą do uniesienia się na duże wysokości różnorodnych cząstek, które przemieszczają się nie tylko nad Bliskim Wschodem, czy Saharą, ale również nad Europą. W 2004 roku na Podkarpaciu zaobserwowano na białym śniegu tunezyjski piasek. Mieszkańcy tego regionu w pierwszej fazie obserwacji uznali, iż jest to skażenie chemiczne. Przypuszczenia te okazały się nietrafione. W 2018 roku drobinki piasku spadły również na stolicę Polski. Były to największe tego typu ruchy powietrza na terenie Europy od kilkunastu lat.
Jak uchronić się przed burzą piaskową?
Co zrobić po zaobserwowaniu unoszących się drobin piasku i pyłu? Postępowanie zależy od tego, w jakim miejscu znajduje się dana osoba. Jeśli burza piaskowa zostanie dostrzeżona przez kierującego pojazdem, powinien zjechać na pobocze i zatrzymać się. Unoszące się drobiny w znaczącym stopniu ograniczają widoczność, a to może doprowadzić do wypadku. Warto zaznaczyć, że powiadomienia o burzy piaskowej pojawiają się z dużym wyprzedzeniem, co pozwala na wcześniejsze przygotowanie się. W trakcie trwania burzy piaskowej nie zaleca się wychodzenia z domu. Warto mieć przy sobie wodę. Dobre zabezpieczenie dla oczu stanowią ochronne gogle, a dla naszych płuc i oskrzeli – maseczka.
Burza piaskowa to fascynujące zjawisko prowadzące jednak do dużych zniszczeń, a czasem śmierci ludzi. Należy zatem pamiętać, by znaleźć dobre schronienie, które ograniczy ryzyko utraty zdrowia, a nawet życia na skutek silnych ruchów piasku i powietrza.
Źródła: gov.pl zpe.gov.pl imgw.pl
Źródło: gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock