Szef NASA w TVN24 BiS: możliwości są nieograniczone, że jest jakaś inna Ziemia, gdzie rozwinęło się życie

Autor:
ps/dd
Źródło:
TVN24 BiS, tvnmeteo.pl
Szef NASA Bill Nelson: cały czas szukamy życia w przestrzeni kosmicznej
Szef NASA Bill Nelson: cały czas szukamy życia w przestrzeni kosmicznejTVN24 BiS
wideo 2/7
TVN24 BiSSzef NASA Bill Nelson: cały czas szukamy życia w przestrzeni kosmicznej

Cały czas zadaję pytanie naukowcom, jakie jest prawdopodobieństwo życia w kosmosie poza nami. Wszechświat jest tak wielki, sięga tak daleko, że możliwości są wręcz nieograniczone - mówił w TVN24 BiS szef NASA Bill Nelson podczas swojej oficjalnej wizyty w naszym kraju. - Myślę, że mamy wspaniałą przyszłość wraz z Polską w kosmosie - dodał.

Szef NASA Bill Nelson w piątek, w czasie ostatniego dnia wizyty w Polsce, był gościem TVN24 BiS. Podczas rozmowy z Piotrem Kraśką pytany był między innymi o planowany powrót ludzi na Księżyc. Długoterminowa obecność człowieka na Srebrnym Globie to cel programu Artemis. Pierwsze lądowanie ma odbyć się w 2025 roku.

- Wracamy na Księżyc po 50 latach po to, żeby móc tam pracować, przebywać, działać, badać, tak żebyśmy mogli bezpiecznie wysłać ludzi na Marsa i żebyśmy stamtąd wrócili - mówił szef amerykańskiej agencji kosmicznej. - Wracamy na Księżyc z partnerami międzynarodowymi i komercyjnymi, więc wydatki są dzielone. Dzielimy także doświadczenia uzyskiwane w ten sposób. Dzielimy się niejako przestrzenią kosmiczną - mówił Nelson.

"Myślę, że mamy wspaniałą przyszłość wraz z Polską w kosmosie"

Jak powiedział szef NASA, "jestem szczęśliwy, że jestem w Polsce, bo Polska jest jednym z naszych partnerów kosmicznych". - Myślę, że mamy wspaniałą przyszłość wraz z Polską w kosmosie poprzez Polską Agencję Kosmiczną - stwierdził.

Nasz kraj od lat bierze czynny udział w misjach NASA. Jednym z przykładów jest wykorzystanie rodzimej produkcji instrumentów na pokładzie łazika Mars Curiosity NASA, czy Artemis 1, gdzie na pokładzie kapsuły Orion, która pod koniec ubiegłego roku okrążyła Srebrny Glob, znajdowały się między innymi czujniki radiacji zaprojektowane w Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk.

W czwartek szef NASA odwiedził Polską Agencję Kosmiczną (POLSA).

Bill Nelson: możliwości są wręcz nieograniczone, że jest jakaś inna Ziemia, gdzie również rozwinęło się życie

Odpowiadając na pytanie "na temat przestrzeni kosmicznej, na które chcielibyśmy znać odpowiedź", szef NASA odparł, że "cały czas szukamy życia w przestrzeni kosmicznej". - Zadaję pytanie naukowcom, jakie jest prawdopodobieństwo życia w kosmosie poza nami, (...) że istnieje inne Słońce z układem planetarnym taki jak nasz, w odpowiedniej odległości od Słońca, że na tej planecie nie jest za zimno i za gorąco (...) - mówił.

- Wszechświat jest tak wielki, sięga tak daleko, że możliwości są wręcz nieograniczone, że jest jakaś inna Ziemia, gdzie również rozwinęło się życie i kto wie, może jest to miejsce cywilizowane - stwierdził gość TVN24 BiS.

Obejrzyj cały wywiad w TVN24 GO:

Autor:ps/dd

Źródło: TVN24 BiS, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 BiS

Pozostałe wiadomości