Szef NASA z oficjalną wizytą w Polsce. "Trwa złota era, nie może w niej zabraknąć Polaków"

Autor:
ps
Źródło:
PAP
Amerykanie na tropie UFO. Departament obrony publikuje nagrania
Amerykanie na tropie UFO. Departament obrony publikuje nagraniaUS DoD
wideo 2/3
US DoDAmerykanie na tropie UFO. Departament obrony publikuje nagrania

Szef NASA Bill Nelson rozpoczął w czwartek dwudniową oficjalną wizytę w Polsce. Jej pierwszym punktem było spotkanie w Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). Jak przekazano w komunikacie, administrator amerykańskiej agencji kosmicznej "podkreślił, że trwa złota era eksploracji kosmosu i nie może w niej zabraknąć Polaków" oraz, że "wspólne projekty są tylko kwestią czasu".

W czwartek Bill Nelson odwiedził Polską Agencję Kosmiczną (POLSA) w Warszawie. Spotkanie, w którym uczestniczył także ambasador Stanów zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski, było poświęcone przede wszystkim zacieśnieniu współpracy oraz rozmowom o udziale Polski w kolejnych projektach amerykańskich. Amerykańska delegacja spotkała się również ze studentami polskich uczelni technicznych, uczestnikami międzynarodowych zawodów European Rover Challenge.

"Dziękując Polskiej Agencji Kosmicznej za dotychczasową aktywność, szef NASA podkreślił, że trwa złota era eksploracji kosmosu i nie może w niej zabraknąć Polaków. Zaznaczył także, że kierunki rozwoju POLSA i polskiego sektora kosmicznego wpisują się w plany NASA, dlatego wspólne projekty są tylko kwestią czasu" - przekazała w komunikacie Polska Agencja Kosmiczna.

"Ta wizyta to ważny krok"

- To wielki zaszczyt, że możemy gościć w POLSA Administratora NASA, a zarazem astronautę - Billa Nelsona. Chciałbym, by Polska nie była biernym obserwatorem działań NASA, ale włączała się w nie znacznie aktywniej niż do tej pory. Ta wizyta to ważny krok w tym kierunku - powiedział prezes POLSA prof. Grzegorz Wrochna.

Szef NASA stwierdził, że Polska jest cenionym partnerem i sojusznikiem dzięki przystąpieniu do Porozumienia Artemis Accords w październiku 2021 roku. Program, w którym uczestniczy obecnie 25 państw, daje możliwość udziału w wielostronnych programach NASA dotyczących eksploracji między innymi Księżyca i Marsa.

Istotne znaczenie dla Polski ma także zapoczątkowana w 2022 r. współpraca POLSA z Jet Propulsion Laboratory NASA (JPL) - wskazano w komunikacie. "W jej ramach zidentyfikowano obszary kompetencji, w których polskie podmioty już dysponują rozwiązaniami atrakcyjnymi dla NASA, są to m.in. miniaturowe instrumenty pomiarowe, elementy robotyki i automatyki, zaawansowane oprogramowanie systemowe i analityczne, w tym wykorzystujące sztuczną inteligencję. W ramach polsko-amerykańskich grup roboczych już rozpoczęły się nad tym prace" - podała POLSA.

Ambasador Mark Brzezinski podkreślał, że nasz kraj staje się ośrodkiem rozwijającym innowacje przyszłości. Jak zaznaczyła POLSA w swoim komunikacie, "jego obecność podczas spotkania to także podkreślenie rangi współpracy w obszarze kosmosu w stosunkach polsko-amerykańskich".

Udział Polski w misjach NASA

Nasz kraj od lat bierze czynny udział w misjach NASA. Jednym z przykładów jest wykorzystanie rodzimej produkcji instrumentów na pokładzie łazika Mars Curiosity NASA, czy Artemis 1, gdzie na pokładzie kapsuły Orion znajdowały m.in. się czujniki radiacji zaprojektowane w Instytucie Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk. Na 2025 r. planowana jest natomiast misja Interstellar Mapping and Acceleration Probe (IMAP), również z udziałem polskiego instrumentu - Global Solar Wind Structure (GLOWS), który został zaprojektowany i zbudowany w Centrum Badań Kosmicznych PAN. Fotometr będzie badał wpływ wiatru słonecznego na gaz wodorowy znajdujący się w heliosferze.

Jednym z punktów wizyty było również spotkanie delegacji amerykańskiej ze studentami polskich uczelni technicznych, uczestnikami międzynarodowych zawodów European Rover Challenge, którzy zaprezentowali wielokrotnie nagradzane łaziki planetarne i konstrukcje rakietowe. Wśród uczestników byli przedstawiciele Politechniki Poznańskiej z łazikami ExoMy i 1 Husky, Politechniki Rzeszowskiej z Legendary i Akademii Górniczo Hutniczej i Projektu Universeh, którzy przyjechali z rakietą Bet

POLSA podała, że w programie wizyty administratora NASA jest też spotkanie z przedstawicielami polskiego sektora kosmicznego, którzy zaprezentują swoje produkty i usługi. Są wśród nich: Astronika, CBK PAN, CloudFerro, Creotech, ELPROMA, KP Labs, PIAP Space, Politechnika Wrocławska, Saule, Scanway, SENER, Syderal, ŚBŁ ILOT, Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne, The Batteries, Vigo Photonics oraz WiRan.

Wizyta Billa Nelsona w Polsce potrwa do 2 czerwca, a ostatnim jej punktem będzie spotkanie z młodzieżą w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Autor:ps

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/Polska Agencja Kosmiczna

Pozostałe wiadomości