Poranek w Sudetach Zachodnich, a dokładniej w Rudawach Janowickich, może być naprawdę wyjątkowy. Przekonał się o tym po raz kolejny przewodnik sudecki Grzegorz Truchanowicz. Nagranie unoszącej się nad doliną mgły otrzymaliśmy na Kontakt 24.
Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie wschodu słońca, zarejestrowane w niedzielę na górze Sokolik Duży w Rudawach Janowickich, czyli w Sudetach Zachodnich. Na filmie widać niezwykły efekt falowania mgły.
"To był jeden z piękniejszych poranków Rudawach Janowickich na Dolnym Śląsku. Przyroda zrobiła istne przedstawienie. Były mgły, słońce, wiatr i magiczne widoki" - napisał autor nagrania Grzegorz Truchanowicz, przewodnik sudecki.
Sudety Zachodnie. "Mgła osiadła na szczytach, ukazując cudowny widok"
Pan Grzegorz wyjaśnił, że jest przewodnikiem sudeckim. - Mieszkam w Karpaczu i już od lat, chodząc po górach, uwieczniam piękne widoki, które tu obserwuję. W niedzielę wybrałem się akurat, aby podziwiać wschód słońca, który rozpoczął się około godziny 4.40. Musiałem w tym celu wstać po trzeciej, aby dojechać pod górę i wejść na szczyt szlakiem, który akurat nie jest bardzo trudny - relacjonował. - Całość tego widowiska trwała około pół godziny. Na nagranie nałożyłem efekt przyspieszenia, aby móc w pełni pokazać to falowanie mgły, bo też warunki w niedzielę były wyjątkowe i umożliwiały dobrą widoczność do obserwacji tych delikatnych ruchów wiatru, przy świetle wstającego słońca. Powstał dzięki temu przepiękny efekt. Później, kiedy wietrzyk już ustał, mgła osiadła na szczytach, ukazując cudowny widok - opisywał.
Mgła dolinna - jak powstaje
Jak poinformował synoptyk tvnmeteo.pl Daniel Kowalczyk, jest to typowy przykład mgły dolinnej. Powstaje wówczas, gdy chłodne powietrze z górnej partii gór spływa zboczami do doliny, ochładzając tym samym cieplejsze i wilgotne powietrze już tam zalegające. To powoduje wzrost jego wilgotności, a tym samym powstanie mgły.
Źródło: Kontakt 24, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24