Setki ptasich piór w morzu i na plaży. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"
Na plaży w powiecie kamieńskim w województwie zachodniopomorskim znaleziono we wtorek setki ptasich piór. Zdjęcia i nagrania otrzymaliśmy na Kontakt 24. - Uderzyło nas, że wszędzie leżą te pióra - powiedział Reporter 24. Jak przekazał wiceburmistrz Dziwnowa, "zjawisko jest naturalne i nie ma powodów do obaw".
Pan Jacek, autor nagrań, na których widać pióra ptaków na plaży, wykonał je we wtorek 23 sierpnia. Przekazał, że pióra znajdują się na całej długości plaży oraz w wodzie od Wisełki do Międzywodzia, a także w stronę Międzyzdrojów.
- Jestem w Wisełce na wczasach, jak co roku, i nigdy czegoś takiego nie widziałem. Uderzyło nas, że wszędzie leżą te pióra. Pływają również w wodzie - mówił.
Mężczyzna zaznaczył, że w Wisełce przebywa od poniedziałku. - Moi znajomi są tu dłużej i mówili, że tego nie było. Pióra leżą na plaży od kilku dni - dodał.
Pierzenie ptaków
Wiceburmistrz Dziwnowa Łukasz Dzioch przekazał w rozmowie z tvn24.pl, że zjawisko jest naturalne i nie ma powodów do obaw.
- W Dziwnowie również występuje to zjawisko. Są to tylko piórka, nie ma żadnych trucheł zwierząt, to wynik tak zwanego pierzenia się ptaków. Zdjęcia przesłaliśmy ornitologowi, który współpracuje z naszą gminą, który zidentyfikował po piórach gatunki ptaków. Stwierdził, że nałożył się okres gubienia piór przez kilka gatunków. Zazwyczaj odbywało się to w cyklu rozłożonym w czasie, natomiast teraz, przez wahania temperatur, zmiany klimatyczne, doszło do tego, że aż cztery gatunki ptaków jednocześnie gubią pióra - przekazał.
Autorka/Autor:MAK,dk,anw/dd
Źródło: Kontakt 24, tvn24.pl, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24, Konik
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed opadami marznącymi, które pojawią się w nocy ze środy na czwartek w części kraju. Warunki na drogach będą szczególnie trudne w centralnych i południowych regionach Polski. Sprawdź szczegóły.
Ostrzeżenia pogodowe w 10 województwach
W związku z napływem polarnych mas powietrza, najbliższe dni zapowiadają się chłodno i pochmurnie. Miejscami niewykluczone są opady - deszczu, deszczu ze śniegiem i samego śniegu. W niedzielę prognozuje się więcej słońca.
To będą dni pod znakiem chmur, wiatru i opadów, także słabego śniegu
Pogoda na dziś. W środę w części kraju możemy spodziewać się chmur oraz słabych opadów. Będą jednak regiony, w których wyjrzy słońce. W najcieplejszej chwili dni termometry wskażą 7 stopni Celsjusza.
Dom wpadł do rzeki po ulewach, jakie nawiedziły północną Kalifornię. Na nisko położonych terenach hrabstwa Sonoma doszło do powodzi i konieczne były ewakuacje. Nieco na południe, w San Francisco, wtorkowe ulewy okazały się rekordowe.
Lawina błotna porwała dom i zepchnęła go do rzeki
Według niektórych szacunków w ciągu kilku dni popularną wśród turystów grecką wyspę Santorini miało opuścić około 11 tysięcy ludzi. Od kilku dni w tym regionie odnotowano setki wstrząsów. Opustoszałe domy stały się celem złodziei, dlatego greckie służby wprowadziły dodatkowe patrole.
Tysiące osób opuściło wyspę. "Każdy jest w stanie zawieszenia i niepewności"
Ogromna bryła lodu spadła na dach jednego z domów w północno-wschodniej Florydzie. W wyniku zderzenia w metalowej strukturze powstała sporych rozmiarów dziura, na szczęście nikt nie został ranny. Służby podejrzewają, że lód mógł oderwać się od lecącego samolotu. Sprawę bada amerykańska Federalna Agencja Lotnictwa.
Z nieba spadła bryła lodu. W dachu powstała spora dziura
Warunki na szlakach w Beskidach są trudne - ostrzegają ratownicy z Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Największe zagrożenie sprawia oblodzenie. W rejonie Babiej Góry obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.
Oblodzone szlaki w Beskidach. Ratownicy apelują o ostrożność
Niezwykle intensywne opady śniegu sparaliżowały część Japonii. W wielu miastach w zachodniej i północnej części kraju pokrywa śnieżna sięga kilkudziesięciu centymetrów, a w niektórych miejscach wynosi ponad metr. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych na całej wyspie Hokkaido zamknięto blisko 400 szkół.
Spadło 120 cm śniegu, zamknięto kilkaset szkół
Zmiany klimatu sprawiają, że nasza planeta staje się coraz bardziej niegościnna dla wielu gatunków zwierząt, ale nie dla szczurów. Populacja tych gryzoni ma się znakomicie, ich liczebność stale rośnie w dużych miastach i nic nie wskazuje na to, że ma się to zmienić. Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, dlaczego tak się dzieje.
Liczba szczurów gwałtownie rośnie. Będzie tylko gorzej
- Źródło:
- livescience.com, Science
Na Morzu Egejskim blisko wysp Santorini i Amorgos występują silne wstrząsy. Wzmożona aktywność sejsmiczna utrzymuje się tam od kilku dni. Eksperci nie są pewni, jak długo potrwa fala trzęsień ziemi i czy może doprowadzić do tsunami. O tym, co dzieje się obecnie na Santorini, opowiedziała mieszkająca tam od 20 lat Polka.
Opony samochodowe są głównym źródłem zanieczyszczenia nanoplastikiem w Alpach Wysokich - ustaliła grupa naukowców. Analiza zebranych próbek wykazała także obecność polistyrenu, a także polietylenu. Eksperyment jest elementem szerszego badania, mającego na celu oszacowanie skali zanieczyszczenia nanoplastikiem na świecie.
Mikrocząstki opon na alpejskich szczytach
Powódź w Queenslandzie w Autralii wyrządziła "nieprawdopodobne" szkody wśród lokalnej społeczności - ocenił premier tego stanu David Crisafulli. Walka z wielką wodą trwa tam od soboty, gdy północne regiony zalała fala deszczu. Choć nie spełniły się najgorsze prognozy meteorologów, wielu mieszkańców obawia się, że nie będzie miało do czego wracać.
Deszcz padał kilka dni. Premier o "nieprawdopodobnych" szkodach
Pióropusz pyłu saharyjskiego nad Morzem Śródziemnym został uchwycony na zdjęciu satelitarnym programu Copernicus. W niedzielę i poniedziałek cząsteczki pyłu zabarwiły niebo nad południowymi Włochami i zachodem Grecji. Co ciekawe, to, gdzie trafi saharyjski pył, może zależeć od pory roku.
Pióropusz na zdjęciu satelitarnym. Pomalował niebo na żółto
Rodzina została uwięziona na dachu auta w Kalifornii, otoczona podnoszącymi się wodami powodziowymi. Pojazd ugrzązł w wodzie po ulewach, jakie nawiedziły północ stanu. To nie jedyna akcja ratunkowa, jaką musieli przeprowadzić lokalni strażacy.
Ugrzęźli z dziećmi na dachu auta. Dookoła podnosiła się woda
Gleba z plaż w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej, gdzie doszło do zatonięcia dwóch rosyjskich tankowców, zawiera w sobie bardzo duże stężenie benzopirenu. Jak wynika z badań Rosyjskiej Akademii Nauk, które opisał dziennik "The Moscow Times", w przebadanych próbkach dopuszczalne normy tej rakotwórczej substancji zostały przekroczone ponad 22,5-krotnie.
Orki polują na żarłacze białe dla ich wątroby. Badaczom z Australii udało się po raz pierwszy zgromadzić genetyczne dowody takiego zachowania. Co ciekawe, konsumpcja zaledwie fragmentu ciała rekina ma spore znaczenie dla lokalnych ekosystemów.
Ogromne głazy osunęły się na część autostrady położonej we francuskim departamencie Sabaudia. Zablokowany został ruch, utworzył się gigantyczny korek. W związku z utrudnieniami ponad 1500 osób, które przebywały w tamtym popularnym wśród narciarzy rejonie, utknęło i trafiło do tymczasowych schronisk. Turyści musieli spędzić w nich minioną noc.
Ogromne głazy spadły na autostradę, ponad tysiąc osób utknęło na noc
Zima w tym sezonie jest bardzo uboga w opady śniegu, nie brakuje natomiast niepokojąco wysokiej temperatury. Jak zauważył ekohydrolog dr Sebastian Szklarek, trwa susza hydrologiczna i nawet większe opady nie są w stanie uratować sytuacji.
Nawet kilka miesięcy intensywnych opadów nie "spłaci nam wodnego kredytu"
Początek lutego przyniósł nam odczuwalne ochłodzenie, jednak aura wciąż jest dość łagodna. Czy w tym roku mamy jeszcze szansę na siarczysty mróz? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zajrzała w najnowsze wyliczenia modeli.
Norwegia kończy z hodowlą zwierząt futerkowych. 1 lutego wszedł zakaz. Ostatnia ferma w kraju została zamknięta dwa lata temu. Na wypłatę odszkodowań w pełnej wysokości czeka jednak ponad połowa z 418 właścicieli zlikwidowanych zakładów.