Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?

[object Object]
Barszcz Sosnowskiego jest dużym zagrożeniemtvn24
wideo 2/11

Barszcz Sosnowskiego to wyjątkowo niebezpieczna dla człowieka roślina. Kontakt z nią skutkuje trudnymi do zagojenia poparzeniami skóry. Ponieważ barszcz Sosnowskiego występuje w Polsce, i kwitnie w czerwcu i lipcu, warto wiedzieć, jak go rozpoznać - zwłaszcza, że bywa mylony z koprem. 

Barszcz Sosnowskiego bywa mylony z koprem lub arcydzięglem, jest jednak od tych roślin dużo większy.

Zawarte w barszczu Sosnowskiego związki pod wpływem promieni słonecznych mogą powodować silne oparzenia II i III stopnia.

Rany po oparzeniu barszczem Sosnowskiego goją się długo, mogą pozostawiać blizny, a skóra pozostaje nadwrażliwa na słońce jeszcze przez kilka lat.

Co to jest barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden) wyglądem przypomina koper, ale na tym jego podobieństwo do dobrze znanej jadalnej rośliny się kończy. Został sprowadzony do Polski z Kaukazu w latach 50. ubiegłego wieku jako roślina pastewna. Szybko okazało się jednak, że jest to ziele niezwykle inwazyjne, trudne do kontroli.

Obecnie barszcz Sosnowskiego – choć jego uprawa jest zakazana – można spotkać w całej Polsce. Kontakt z tą rośliną kończy się bolesnymi oparzeniami, pęcherzami i owrzodzeniami, które długo się goją i pozostawiają blizny. Barszcz Sosnowskiego jest najbardziej niebezpieczny latem, czyli w okresie kwitnienia i owocowania.

Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego swoją budową i kwiatostanem z wyglądu przypomina koper lub arcydzięgiel, jest jednak wyraźnie od nich większy i bardziej masywny. Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?

Wysokość – od jednego do pięciu metrów. Uważa się, że barszcz Sosnowskiego jest największą rośliną zielną na świecie.

Kwiaty – od kilku do kilkunastu kwiatostanów złożonych z białych drobnych kwiatów zebranych w baldachy; przypominają kwiaty kopru, ale są od nich dużo większe. Ich średnica może sięgać 75 cm. Wydzielają zapach kumaryny.

Liście – bardzo duże o krótkich ząbkach wzdłuż brzegów. Dorastają nawet do dwóch metrów długości.

Łodyga – gruba, silnie bruzdowana, okrągła, u podstawy może mieć nawet 10-12 cm grubości. Łodyga barszczu Sosnowskiego jest w środku pusta i rozgałęzia się u góry, a u jej podstawy widać fioletowawe przebarwienia.

Owoce – przypominają nasiona kopru, ale są dużo większe, do jednego centymetra długości.

Korzeń – gruby, rozgałęziający się, może sięgać nawet do dwóch metrów w głąb ziemi.

Barszcz Sosnowskiego jest rośliną niebezpieczną dla zdrowia (Maria Samczuk/PAP)Maria Samczuk/PAP

Gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego rośnie w całej Polsce, czasami w miastach, ale najczęściej na nieużytkach, na łąkach, polach uprawnych, wzdłuż dróg, w lasach i dzikich parkach, na brzegach jezior, stawów i rzek.

Mapy występowania barszczu Sosnowskiego możesz sprawdzić w bazie online (barszcz.edu.pl), tam też należy wysyłać zgłoszenia, jeśli natkniesz się na tę roślinę w swojej okolicy. Główny Inspektor Sanitarny zaleca też poinformowanie straży miejskiej, jeśli zauważysz barszcz Sosnowskiego.

Poparzenie barszczem Sosnowskiego

Bezpośredni kontakt z barszczem Sosnowskiego może skutkować oparzeniami I, II i III stopnia, a poparzenia mogą obejmować duże obszary skóry. Wszystko przez zawarte w sokach rośliny furanokumaryny, które w połączeniu z promieniami słonecznymi mają bardzo silne działanie.

Nie trzeba jednak nawet dotykać liści czy kwiatów, by narazić się na niebezpieczeństwo. Wystarczy przebywać w pobliżu. Podczas kwitnienia barszcz Sosnowskiego uwalnia toksyny w formie aerozolu, a te osadzają się na skórze.

Barszcz Sosnowskiego – objawy poparzenia

Reakcja na kontakt z barszczem Sosnowskiego może być różna. Czasami jedyne objawy poparzenia to zaczerwieniona skóra i wysypka, ale w cięższych przypadkach, szczególnie u dzieci i osób o jasnej karnacji, pojawiają się pęcherze, owrzodzenia i trudno gojące się, bolesne rany.

Objawy najczęściej występują od kilkunastu minut do dwóch godzin po kontakcie z rośliną. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Czasami zaczerwienienie i pęcherze pojawiają się dopiero po dobie lub nawet dwóch, chory może więc przez długi czas nie mieć nawet świadomości, że został oparzony przez barszcz Sosnowskiego. Objawy utrzymują się przez kilka dni.

Zmiany skórne z czasem ciemnieją, pozostawiając przebarwienia, które znikają długo, nawet dopiero po kilku miesiącach. W tych miejscach skóra jeszcze przez kilka lat wykazuje dużą nadwrażliwość na promienie UVA i UVB. Rany po poparzeniu barszczem Sosnowskiego mogą też pozostawiać blizny.

Zdarza się, że ekspozycja na barszcz Sosnowskiego podrażnia również drogi oddechowe, powoduje nudności i wymioty, a w przypadku kontaktu z okiem wywołuje zapalenie spojówek.

Poparzenie barszczem Sosnowskiego – leczenie

Leczenie po poparzeniu barszczem Sosnowskiego zależy od intensywności objawów. Pierwsza pomoc wygląda następująco:

- umyj skórę letnią wodą z mydłem jeszcze zanim wystąpią objawy,

- chroń skórę przed słońcem (po kontakcie z barszczem Sosnowskiego przynajmniej przez 48 godzin unikaj światła słonecznego),

- oparzone miejsce schładzaj jak najdłużej w chłodnej wodzie (nie może być bardzo zimna).

Po wystąpieniu objawów oparzenia barszczem Sosnowskiego postępuj tak jak w przypadku każdego oparzenia. Jeśli zauważysz pęcherze, nadżerki i owrzodzenia, udaj się na izbę przyjęć. Na nienaruszone pęcherze stosuje się maści sterydowe, np. jednoprocentowy hydrokortyzon. Jeśli dojdzie do pęknięcia pęcherza, lekarz może zalecić opatrunki z antybiotykiem. Ma to uchronić organizm przed wdaniem się zakażenia. W ciężkim oparzeniu III stopnia leczenie poparzenia barszczem Sosnowskiego odbywa się w szpitalu.

Autor: ks/mro / Źródło: gov.pl, barszcz.edu.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W nocy z piątku na sobotę na północy kraju należy uważać na gęste mgły. Obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Ostrzeżenia IMGW w trzech województwach

Ostrzeżenia IMGW w trzech województwach

Źródło:
IMGW

Pogoda na przełomie lata i jesieni może zaskoczyć. Czekają nas pełne słońca i bardzo ciepłe dni. Temperatura sięgnie aż 26 stopni Celsjusza. Opady deszczu wrócą w następnym tygodniu.

Wkrótce pogoda zacznie się wyraźnie zmieniać

Wkrótce pogoda zacznie się wyraźnie zmieniać

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala wezbraniowa na Odrze w piątek przechodzi przez Wrocław i Brzeg Dolny, gdzie dotarła wcześnie rano. Według prognoz IMGW kulminacja ma potrwać przez cały dzień. Na nadejście fali szykują się województwo lubuskie i zachodniopomorskie.

Fala wezbraniowa na Odrze. Gdzie jest teraz i jakie będą jej dalsze losy

Fala wezbraniowa na Odrze. Gdzie jest teraz i jakie będą jej dalsze losy

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, PAP

Pogoda na jutro. Noc zapowiada się chłodno, miejscami utworzą się mgły i zamglenia. Sobota 21.09 przyniesie słoneczną aurę w całym kraju, a termometry pokażą nawet 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - sobota 21.09. Nocą przydadzą się cieplejsze ubrania

Pogoda na jutro - sobota 21.09. Nocą przydadzą się cieplejsze ubrania

Źródło:
tvnmeteo.pl

Poziom wody w rzekach na południu i południowym zachodzie Polski nadal pozostaje bardzo wysoki. Stan alarmowy jest przekroczony na 35 stacjach hydrologicznych. Obowiązują też ostrzeżenia hydrologiczne IMGW.

Stany alarmowe na rzekach. Mapa i lista miejsc, w których zostały przekroczone

Stany alarmowe na rzekach. Mapa i lista miejsc, w których zostały przekroczone

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W ostatnim roku o ponad trzy metry obniżył się pokryty wielką czapą lodową południowy wierzchołek szczytu Kebnekaise w Górach Skandynawskich w Szwecji. Jak twierdzą naukowcy, to największy ubytek lodu od 30 lat, a przyczyny tego zjawiska upatrują w rekordowo gorącym sierpniu.

Wierzchołek góry obniżył się o ponad trzy metry

Wierzchołek góry obniżył się o ponad trzy metry

Źródło:
PAP, Uniwersytet w Sztokholmie

Astronomiczna i kalendarzowa jesień tuż-tuż. W przeciwieństwie do tych drugich początek astronomicznych pór roku zawsze ma ruchomą datę. Kiedy zacznie się jesień w 2024 roku? Sprawdź.

Kiedy zacznie się jesień kalendarzowa i astronomiczna

Kiedy zacznie się jesień kalendarzowa i astronomiczna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Główny Geolog Kraju ostrzega przed uaktywnieniem się osuwisk na terenach powodziowych. Wysokie ryzyko pojawienia się niebezpiecznych zjawisk będzie się utrzymywać przez kilka najbliższych tygodni, a nawet miesięcy.

Główny Geolog Kraju ostrzega: to zagrożenie może trwać miesiącami

Główny Geolog Kraju ostrzega: to zagrożenie może trwać miesiącami

Źródło:
PAP

W zalanych domach w wyniku wysokiej wilgotności mogą rozwijać się niebezpieczne dla człowieka kolonie grzybów - ostrzegają eksperci. Zagrożenie pozostaje wysokie nawet po opadnięciu wody, ponieważ wilgoć utrzymuje się w ścianach przez bardzo długi czas.

W zawilgoconych domach mogą pojawić się kolonie grzybów. Jak z nimi walczyć

W zawilgoconych domach mogą pojawić się kolonie grzybów. Jak z nimi walczyć

Źródło:
PAP

- Katastrofy mają to do siebie, że są nieprzewidywalne. Oczywiście, można było lepiej przygotować się do powodzi, ale to nie jest kwestia jednego czy dwóch miesięcy, tylko wielu lat - stwierdził doktor habilitowany profesor UMCS Stanisław Chmiel. Jego zdaniem należy teraz rozpocząć dyskusję dotyczącą osób mieszkających na terenach zalewowych, choć będą "to bardzo trudne decyzje".

Od polderów po przesiedlenia. Hydrolog mówi o tym, jak przygotować się na "katastrofę"

Od polderów po przesiedlenia. Hydrolog mówi o tym, jak przygotować się na "katastrofę"

Źródło:
PAP

Ponad tysiąc razy musieli interweniować włoscy strażacy po tym, jak region Emilia-Romania nawiedziła powódź. Choć pogoda na zalanych terenach zaczyna się poprawiać na miejscu sytuacja jest wciąż bardzo trudna. Służby poszukują osoby, która prawdopodobnie znajduje się pod jednym z zawalonych domów.

"Rzeka eksplodowała". Powódź zdewastowała miejscowości na północy Włoch

"Rzeka eksplodowała". Powódź zdewastowała miejscowości na północy Włoch

Źródło:
PAP, Reuters, ANSA

W czwartek wieczorem poziom wody w Łabie w Dreźnie osiągnął maksimum i od tego czasu powoli opada - informują niemieckie media. Niepokój budzi teraz sytuacja na Odrze, po której z południa Polski przesuwa się fala kulminacyjna.

Niemcy. Poziom wody w Łabie spada, ale wszystkie oczy skierowane są na Odrę

Niemcy. Poziom wody w Łabie spada, ale wszystkie oczy skierowane są na Odrę

Źródło:
PAP

Przez Węgry przechodzi fala kulminacyjna na Dunaju. Na nadejście wielkiej wody przygotowuje się nie tylko Budapeszt, ale także mniejsze miejscowości. Fala wezbraniowa dotarła do Węgier z Austrii, gdzie żywioł odsłonił ogrom zniszczeń.

Kulminacja na Węgrzech, Austria zaczyna wielkie sprzątanie

Kulminacja na Węgrzech, Austria zaczyna wielkie sprzątanie

Źródło:
PAP

Powódź w Polsce trwa. Na wieczornym sztabie kryzysowym z udziałem premiera prezeska Wód Polskich Joanna Kopczyńska przekazała, że w Kłaczynie na Dolnym Śląsku, gdzie przepływa Nysa Szalona, pojawiła się wyrwa. - Ta ogromna wyrwa ma długość 97 metrów - podała. Zapewniła, że trwają tam działania funkcjonariuszy.

Powódź 2024. "Ogromna wyrwa" na Nysie Szalonej. "Ma długość 97 metrów"

Powódź 2024. "Ogromna wyrwa" na Nysie Szalonej. "Ma długość 97 metrów"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24., PAP

W najbliższym czasie unikajmy wchodzenia do lasów na terenach, gdzie przeszła powódź - apelują służby. Grunt wciąż jest mocno nasączony wodą, co sprawia, że nawet delikatny podmuch wiatru powoduje, że drzewa się przewracają.

Delikatny podmuch wiatru sprawia, że drzewa się przewracają

Delikatny podmuch wiatru sprawia, że drzewa się przewracają

Źródło:
PAP

Czeska policja poinformowała w środę, że odnaleziono ciało zaginionej 70-letniej kobiety z miejscowości Kobyla nad Vidnavkou w regionie Jesionika. To już czwarta śmiertelna ofiara powodzi. Po raz pierwszy od czterech dni liczba zagrożonych powodzią terenów jest niższa niż sto. W 23 miejscach obowiązuje najwyższy poziom alarmu powodziowego.

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Wróciła do domu z centrum ewakuacyjnego. Jej ciało znaleziono zaplątane w ogrodzenie

Źródło:
PAP, Reuters

Dzięki zaangażowaniu strażaków i służb leśnych udało się uratować życie sarenki poszkodowanej w powodzi. Niszczycielska siła żywiołu nie pozostaje bez wpływu na lasy i mieszkające w nich zwierzęta. Jednak - jak podkreślają eksperci - natura szybciej zabliźnia rany związane z kataklizmem.

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Sarenka w ręczniku. Zwierzęta wyczuwają zagrożenia, ale czasem i one nie zdążą uciec

Źródło:
tvnmeteo.pl. RDLP w Zielonej Górze

Płacimy za 100-200 lat zaniedbań polegających na masowym obsadzeniu świerkiem naszych gór - mówi prof. Krzysztof Świerkosz z wydziału nauk biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". Na duże znaczenie lasów w retencji wód wskazuje również dr Antoni Kostka z Centrum Strategii Środowiskowych. "Nie istnieje żadna sprzeczność pomiędzy rolą lasów a koniecznością budowania instalacji hydrotechnicznych. Jedno nie wyklucza drugiego", podkreślił.

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Co górskie lasy mają wspólnego z powodziami? "Konieczna jest ich szybka przebudowa"

Źródło:
PAP, Gazeta Wyborcza, tvn24.pl

Ogień trawi Portugalię. Rząd otrzymał w ostatnich dniach wiele dowodów, że szalejące od weekendu w tym kraju pożary terenów leśnych i łąk to często dzieło podpalaczy.

Portugalskie władze: wiele pożarów lasów i łąk to dzieło podpalaczy     

Portugalskie władze: wiele pożarów lasów i łąk to dzieło podpalaczy     

Źródło:
PAP, Reuters

Niemiecka turystka, która straciła nogę w wyniku ataku rekina około 500 kilometrów od Wysp Kanaryjskich, zmarła kilka godzin później na pokładzie śmigłowca ratunkowego – podała agencja EFE.

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Turystka zaatakowana przez rekina. Zmarła na pokładzie śmigłowca ratunkowego

Źródło:
PAP

Lato wielkimi krokami zbliża się do końca. Czego spodziewać się w pogodzie jesienią i jaki będzie początek zimy 2024/2025? Grudzień i styczeń to mogą być mokre miesiące - wynika ze wstępnej, długoterminowej prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Co czeka nas jesienią i jak zacznie się zima? Prognoza IMGW

Źródło:
IMGW