Ciepła i słoneczna pogoda sprawiają, że w lasach wzrasta zagrożenie pożarowe. Uważajmy, aby podczas spacerów nie zaprószyć przypadkowo ognia. Sprawdź, gdzie ryzyko pożaru jest największe.
Do Polski napływa ciepłe powietrze. Wysoka temperatura powietrza w połączeniu z brakiem opadów powodują, że w wielu lasach występuje bardzo wysokie, a miejscami nawet ekstremalne zagrożenie pożarowe. Jeśli wybierasz się na wycieczkę właśnie do lasu, nie zapomnij o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.
>>> CZYTAJ: Sprawdź prognozę pogody na majówkę
Zagrożenie pożarowe we wtorek
Z mapy opublikowanej przez Centrum Modelowania Meteorologicznego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że we wtorek wysokie i ekstremalne zagrożenie pożarowe ma wystąpić w pasie centralnym Polski.
Eksperci prognozują ekstremalne zagrożenie pożarowe dla części województw: wielkopolskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego.
Sucha ściółka
O zagrożeniu pożarowym informuje też Instytut Badawczy Leśnictwa. W związku z pojawieniem się wysokiej temperatury powietrza obniżyła się wilgotność ściółki w lasach - podał IBL. Dodał, że w niektórych punktach pomiaru poziom wilgotności ściółki spada poniżej 10 procent, czyli do poziomu oznaczającego ekstremalną podatność na zapalenie.
IBL podsumował, że od początku roku odnotowano 557 pożarów lasów, z czego 329, czyli prawie 60 procent miało miejsce w kwietniu.
"Przewidywane na najbliższe dni wysokie temperatury sprawią, że zagrożenie pożarowe utrzyma się na wysokim poziomie oraz rozszerzy na większy obszar kraju. Mogące wystąpić lokalne i przelotne opady w nieznacznym stopniu wpłyną na krótkotrwałe ograniczenie zagrożenia" - ostrzega instytut.
W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność i dużą rozwagę. Wystąpienie tzw. pogody pożarowej nie oznacza jedynie wysokiego ryzyka powstania pożaru (nawet od niedopałka papierosa), ale również jego szybkie rozprzestrzenianie się. Wysokie ryzyko pożarów występuje na znacznym obszarze kraju. W województwach dolnośląskim, lubuskim, opolskim i podlaskim zagrożenie pożarowe jest szacowane jako duże. Duży stopień zagrożenia występuje również w części województw: podkarpackiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i kujawsko-pomorskiego. Z wyjątkiem obszarów górskich w pozostałej części kraju zagrożenie pożarowe jest szacowane jako średnie. IBL zauważa, że prawie wszystkie pożary lasu powstają w wyniku działania ludzi - zarówno nieumyślnego, jak i świadomego - którzy nieostrożnie, lekkomyślnie lub celowo używają ognia.
Jak mierzone jest zagrożenie pożarowe przez IBL
Prognoza zagrożenia pożarowego jest wykonywana w 60 strefach prognostycznych na podstawie pomiarów wilgotności ściółki sosnowej, wilgotności względnej powietrza oraz opadów i określa możliwość wystąpienia pożaru w dniu jej wykonania. Pomiary meteorologiczne prowadzone są dwa razy dziennie w kilku miejscach każdej ze stref. Prognoza jest wykonywana przez Lasy Państwowe w okresie zagrożenia pożarowego - od 1 marca do 30 września.
Widzisz? Zareaguj
Leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas przebywania w lasach. W przypadku zauważenia pożaru należy niezwłocznie skontaktować się z nr alarmowym Państwowej Straży Pożarnej 998 lub z nr alarmowym 112.
Źródło: tvnmeteo.pl, IBL, IMGW, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock, IMGW