Pogoda na marzec 2024. Zgodnie z przewidywaniami synoptyków IMGW, początek miesiąca ma być cieplejszy niż zazwyczaj, jednak później aura wróci do normy. Miejscami w marcu może być nawet chłodniej niż zazwyczaj. W większości regionów spodziewane są także wysokie jak na ten miesiąc opady.
W tym roku luty okazuje się anomalnie ciepły - miejscami nawet o ponad 7 stopni cieplejszy niż zazwyczaj. Czy ten sam trend utrzyma się w marcu? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował aktualizację prognozy pogody na kolejne pięć tygodni roku.
Stosunkowo zimny tydzień
Zgodnie z przewidywaniami, wysoka temperatura, jaka zapanowała w Polsce w lutym, utrzyma się także na początku marca. Najbardziej zauważalna będzie we wschodniej Polsce, gdzie termometry pokażą ponad 6 stopni Celsjusza więcej niż zwykle. Najmniejsza anomalia prognozowana jest natomiast na Ziemi Lubuskiej - tam wyniesie ona 2,3 st. C.
W kolejnych tygodniach aura zacznie jednak coraz bardziej zbliżać się do średniej wieloletniej - w połowie miesiąca anomalia wyniesie co najwyżej 1,8 st. C. Chociaż na wschodzie wciąż będzie stosunkowo ciepło, im dalej na zachód, tym prognozowana jest mniejsza różnica. 11. tydzień roku przyniesie w całym kraju dość jednolity rozkład średniej temperatury powietrza, od 1 stopnia w Tatrach po 5 st. C w pasie Polski Południowej.
W drugiej połowie marca w niektórych regionach, głównie na zachodzie kraju i w Tatrach, termometry mogą pokazać niższe wartości niż zazwyczaj. 12. tydzień roku, trwający od 18 do 24 marca, w okolicach Gorzowa Wielkopolskiego może nawet zostać zaklasyfikowany jako chłodny. W większości kraju spodziewane są jednak temperatury nieodbiegające od normy.
Deszczowe tygodnie
Pod względem sumy opadu atmosferycznego marzec zapowiada się wilgotniej niż zazwyczaj. Na początku miesiąca najbardziej odczuwalne będzie to w południowej i północno-wschodniej Polsce. Nieco bardziej sucho zapowiada się 10. tydzień roku, kiedy to na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej spodziewane są wyraźnie mniejsze niż zazwyczaj opady deszczu. Trend ten utrzyma się w zachodniej Polsce przez kolejne tygodnie.
Rozkład sumy opadu w marcu wydaje się jednolity, poza regionem Tatr, gdzie spodziewane są stosunkowo obfite jak na marzec opady. Najwięcej deszczu spadnie w ostatnim tygodniu miesiąca, od 9 do, miejscami, 14 litrów wody na metr kwadratowy.
W porównaniu z danymi z wielolecia marzec zapowiada się raczej deszczowo. W połowie miesiąca "nadmiarowe" opady spodziewane są tylko w niektórych regionach, ale ostatni tydzień przyniesie powrót deszczowej aury w północno-wschodniej, centralnej i południowej części kraju.
Źródło: IMGW CMM, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock/IMGW-CMM