IMGW wydał prognozę zagrożeń na środę. Wynika z niej, że w prawie całym kraju mogą pojawić się alarmy drugiego stopnia przed burzami z gradem. Synoptycy ostrzegają, że zjawiska związane z nadejściem niżu Poly mogą być gwałtowne.
Przed nami gwałtowny okres w pogodzie. W środę po południu i w nocy ze środy na czwartek przez Polskę przejdzie aktywny chłodny front atmosferyczny, związany z niżem Poly - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Z powodu dużej różnicy temperatury powietrza, która będzie rozdzielała front, w jego strefie będą mogły rozwinąć się gwałtowne burze z niebezpiecznymi zjawiskami.
Dodatkowo, przed frontem, w gorącej (temperatura maksymalna w centralnej i wschodniej Polsce wzrośnie do 29-30 stopni Celsjusza) i bardzo wilgotnej masie powietrza, może utworzyć się jeszcze jedna strefa burz. - W czasie burz mogą występować ulewne opady deszczu, miejscami nawet do 30-35 litrów wody na metr kwadratowy i grad. Jednak szybkie przemieszczanie się frontu sprawi, że zagrożenie zwiększonymi kumulacjami sum opadów jest małe. Mimo wszystko nie można wykluczyć lokalnych podtopień, szczególnie w miastach - przekazali synoptycy IMGW.
Huraganowe porywy wiatru
Największym zagrożeniem związanym z burzami będą bardzo silne, a nawet huraganowe porywy wiatru. Synoptycy oceniają, że mogą one wynosić nawet 100 kilometrów na godzinę, szczególnie jeśli burze utworzą strukturę liniową z frontem szkwałowym.
Takie zjawiska prognozowane są w północno-zachodniej i centralnej części kraju. Na południu i południowym zachodzie silne porywy wiatru będą prawdopodobnie bardziej punktowe, ale tam z kolei wystąpi zwiększone ryzyko opadu dużego gradu. W godzinach wieczornych burze przesuną się na wschód i będą aktywne w pierwszej połowie nocy. Początkowo nadal będą generować groźne porywy wiatru, szczególnie na północnym wschodzie kraju.
Synoptycy IMGW wydali prognozę zagrożeń.
Prognoza zagrożeń IMGW na środę
IMGW planuje w środę wydać alarmy drugiego stopnia, oznaczone kolorem pomarańczowym, przed burzami z gradem w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, lubuskim, wielkopolskim, mazowieckim, dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim, świętokrzyskim, łódzkim, warmińsko-mazurskim (w powiatach zachodnich).
Żółte alerty, niższego stopnia, mogą pojawić się w województwach: lubelskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim (w powiatach wschodnich).
Czym jest prognoza zagrożeń?
Zgodnie z definicją IMGW prognoza zagrożeń to orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?
Według definicji IMGW ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia?
Według IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Źródło: IMGW, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock