Tegoroczny wrzesień będzie prawdopodobnie najcieplejszym w historii pomiarów w Polsce - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Dodał, że miesiąc ten można uznać za "ekstremalnie ciepły termicznie".
Meteorolodzy z IMGW uważają, że wrzesień 2023, do końca którego zostało jeszcze dziesięć dni, będzie prawdopodobnie najcieplejszym odkąd w Polsce prowadzi się systematyczne pomiary temperatury.
"Globalnie jeszcze nigdy dodatnia anomalia średniej temperatury powietrza w odniesieniu do normy klimatologicznej nie była tak duża jak we wrześniu 2023" - poinformowali w mediach społecznościowych eksperci.
"Dodatnią anomalią" meteorolodzy nazywają wyjątkowo wysoką, jak na drugą połowę września, temperaturę.
Wrzesień 2023 to "miesiąc ekstremalnie ciepły termicznie"
IMGW, by wyliczyć wartość anomalii, porównał temperaturę do średniej z ostatnich lat. "Z analizy danych pomiarowych ze stacji synoptycznych wynika, że tegoroczny wrzesień można uznać za miesiąc ekstremalnie ciepły termicznie, ze średnią obszarową anomalią względem warunków wieloletnich (1991-2020) wynoszącą aż 3,6 stopnia na plusie" - tak IMGW podsumował dwie trzecie miesiąca. Z wyliczeń meteorologów wynika, że najniższe anomalie występują przede wszystkim na południowym wschodzie (z wartością 2,6 st. C na plusie w Nowym Sączu). W pozostałej części kraju anomalie powoli zbliżają się do 4 st. C. Jak ustalili badacze, najwyższą wartość anomalii notuje się w jednym z najchłodniejszych miejsc w Polsce, a mianowicie na Śnieżce. Jest to obecnie 4,7 stopnia więcej niż średnia z ostatnich trzech dekad.
Źródło: PAP, IMGW
Źródło zdjęcia głównego: stock.adobe.com