Synoptycy IMGW ostrzegają przed silnym wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 90 kilometrów na godzinę. Obowiązują też alarmy przed ulewnym deszczem i obfitymi opadami śniegu.
Na pogodę w Polsce wpływa niż Niklas, z którym w czwartek związane są różnego rodzaju opady oraz silny wiatr. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że najsilniej wieje na Śnieżce. Maksymalny poryw wiatru między godziną 13 a 14 wynosił 169 kilometrów na godzinę.
Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia meteorologiczne drugiego i pierwszego stopnia w trzystopniowej, rosnącej skali.
Alerty IMGW drugiego stopnia - silny wiatr
Ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem zostały wydane dla województw:
- pomorskiego, dla powiatów: puckiego, wejherowskiego, lęborskiego, słupskiego, Słupsk;
- zachodniopomorskiego, dla powiatów: sławieńskiego, koszalińskiego, Koszalin, kołobrzeskiego, gryfickiego, kamieńskiego, Świnoujście;
- śląskiego, dla powiatów: żywieckiego, bielskiego, Bielsko-Biała;
- małopolskiego, dla powiatów: tatrzańskiego, nowotarskiego, Nowy Sącz, nowosądeckiego, gorlickiego;
- podkarpackiego, dla powiatów: bieszczadzkiego, leskiego, sanockiego, Krosno, krośnieńskiego, jasielskiego.
Prognozowane jest wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości do 60 kilometrów na godzinę, w porywach do 95 km/h na wybrzeżu i do 80 km/h w głębi lądu.
Ostrzeżenia na Pomorzu i Pomorzu Zachodnim stracą ważność o godz. 10 w piątek, a w pozostałych regionach będą ważne do godz. 12 w piątek.
Alerty IMGW pierwszego stopnia - silny wiatr
Synoptycy wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla całego kraju, z wyjątkiem miejsc objętych alertami wyższego stopnia. Ma wiać ze średnią prędkością do 45 km/h, w porywach do 80-95 km/h.
Alerty na Pomorzu, Pomorzu Zachodnim oraz Warmii i Mazurach będą obowiązywać do godz. 1 w piątek. Na Ziemi Lubuskiej, w Wielkopolsce, na Podlasiu i Kujawach wygasną o godz. 2 w piątek, natomiast w rejonie Lubelszczyzny, Podkarpacia, Małopolski, Ziemi Świętokrzyskiej, Śląska i Opolszczyzny będą w mocy do godz. 4 lub 6 następnego dnia.
Alerty IMGW pierwszego stopnia - intensywne opady deszczu
W części kraju, jak ostrzega IMGW, możliwe są intensywne opady deszczu. Alerty pierwszego stopnia obowiązują w województwach:
- zachodniopomorskim, w powiatach: łobeskim, świdwińskim, białogardzkim, drawskim, szczecineckim;
- pomorskim, poza powiatami: słupskim, Słupsk, lęborskim, wejherowskim, puckim;
- warmińsko-mazurskim, w powiatach: elbląskim, Elbląg, braniewskim, lidzbarskim, bartoszyckim, olsztyńskim, Olsztyn, ostródzkim, iławskim.
Prognozowane są tam opady o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym, o sumie od 25 do 35 litrów na metr kwadratowy. W nocy miejscami możliwe są również burze.
Ostrzeżenia będą ważne do godz. 9 w piątek.
Alerty IMGW pierwszego stopnia - intensywne opady śniegu
IMGW wydał też alerty przed intensywnymi opadami śniegu. Żółte alarmy obowiązują w województwie dolnośląskim, w powiatach: kłodzkim, karkonoskim, lubańskim, Jelenia Góra, lwóweckim.
Na obszarach położonych powyżej 600 metrów nad poziomem morza prognozowane są opady śniegu, powodujące przyrost pokrywy śnieżnej o około 20 centymetrów.
Ostrzeżenia będą w mocy od godz. 3 lub 6 w piątek do godz. 3 lub 6 w sobotę.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW drugiego stopnia
Ostrzeżenie drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności. Spodziewaj się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu. Zalecana jest duża ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej. Przestrzegaj wszystkich zaleceń wydanych przez służby ratownicze w sytuacji zagrożenia. Dostosuj swoje plany do warunków pogodowych.
Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne IMGW pierwszego stopnia
Ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na te czynniki jest utrudnione i niebezpieczne. Spodziewaj się utrudnień wynikających z prowadzenia działań w obszarze występowania zagrożenia, w tym opóźnień spowodowanych utrudnieniami w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub możliwości ich odwołania. Zalecana ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Źródło: IMGW, PAP, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock