Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed burzami z ulewnym deszczem i silnym wiatrem oraz możliwymi podtopieniami i przerwami w dostawie prądu. Alert RCB ogłoszono w niedzielę na terenie 15 województw.
"Uwaga! Dziś i w nocy (18/19.08) prawdopodobne burze, ulewny deszcz i silny wiatr. Możliwe podtopienia i przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr" - alert RCB o tej treści został wysłany do odbiorców w województwach:
- podlaskim (powiaty: białostocki, Białystok, bielski, hajnowski, siemiatycki, wysokomazowiecki i zambrowski);
- lubelskim;
- mazowieckim;
- warmińsko-mazurskim;
- kujawsko-pomorskim;
- śląskim;
- dolnośląskim;
- opolskim;
- łódzkim;
- małopolskim;
- świętokrzyskim;
- pomorskim (powiaty: chojnicki, Gdańsk, gdański, Gdynia, kartuski, kościerski, kwidzyński, malborski, nowodworski, pucki, Sopot, starogardzki, sztumski, tczewski i wejherowski);
- wielkopolskim (powiaty: gnieźnieński, gostyński, jarociński, kaliski, Kalisz, kępiński, kolski, Konin, koniński, kościański, krotoszyński, leszczyński, Leszno, ostrowski, ostrzeszowski, pleszewski, Poznań, poznański, rawicki, słupecki, średzki, śremski, turecki, wągrowiecki i wrzesiński);
- podlaskim (powiaty: augustowski, grajewski, kolneński, Łomża, łomżyński, moniecki, sejneński, sokólski, suwalski i Suwałki);
- podkarpackim (powiaty: dębicki, jasielski, mielecki i Tarnobrzeg);
- lubuskim (powiaty: nowosolski, wschowski i żagański).
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. przypomina, że w przypadku zagrożenia podtopieniem zaleca się przeniesienie wartościowych rzeczy na górne kondygnacje budynku, zabezpieczenie budynku i przygotowanie worków z piaskiem oraz przestawienie pojazdów z terenu posesji w niezagrożone miejsca. Należy także zapewnić bezpieczeństwo zwierzętom i zadbać o to, by telefon komórkowy był w pełni naładowany. "O przypadkach, które Waszym zdaniem mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować straż pożarną, dzwoniąc pod numer alarmowy 112" - podkreśliło RCB.
Czym jest alert RCB
Alert RCB jest SMS-owym systemem ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.
Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.
Źródło: PAP, tvnmeteo.pl