Euclid ma odkrywać sekrety ciemnej materii. Wysłał pierwsze zdjęcie

Źródło:
ESA
Ciemna materia
Ciemna materiaNASA
wideo 2/6
Ciemna materiaNASA

Teleskop Euclid przesłał pierwsze zdjęcia na Ziemię. Zanim urządzenie na dobre rozpocznie swoją misję badania ciemnej części Wszechświata, naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej pokazali wykonane przez nie testowe obrazy, które prezentują się imponująco.

Misja teleskopu Euclid rozpoczęła się 1 lipca, kiedy to sprzęt został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną z Przylądka Canaveral na Florydzie. Przez ten czas urządzenie podróżowało w kierunku swojego miejsca docelowego w półcieniu Ziemi. Teraz naukowcy z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) postanowili podzielić się pierwszymi, testowymi obrazami wykonanymi przez urządzenie.

Trójwymiarowa mapa nieba

Obrazy testowe pozwoliły inżynierom koordynującym projekt Euclid upewnić się, że teleskop i instrumenty pomiarowe działają prawidłowo. Kierownik projektu Giuseppe Racca wyjaśnił, że powstały one przy minimalnym dostrojeniu systemu, pozwalającym na zobaczenie zaledwie kilku galaktyk, ale wyniki i tak są obiecujące.

- Po ponad 11 latach pracy nad projektem Euclid, zobaczenie tych pierwszych obrazów to wyjątkowo emocjonalny moment - przekazał. - W pełni skalibrowany Euclid będzie obserwował miliardy galaktyk, tworząc największą w historii trójwymiarową mapę nieba.

Pierwsze zdjęcie wykonane zostało za pomocą instrumentu VIS, który wykonuje ostre zdjęcia obiektów, co pozwala dokładnie określić ich kształty. Na obrazie testowym dobrze widać kilka galaktyk, ale wiele innych to rozmyte plamy, które Euclid uwieczni w przyszłości. Chociaż obraz wydaje się ogromny, obszar nieba, który obejmuje, ma wielkość zaledwie około jednej czwartej szerokości i wysokości Księżyca w pełni.

Testowy obraz z Teleskopu Euclid - zakres światła widzialnegoESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA

- Jestem zachwycony pięknem tych obrazów i bogactwem zawartych w nich informacji - przekazał Mark Cropper z Kolegium Uniwersyteckiego w Londynie, koordynator budowy VIS. - Jestem dumny z tego, co osiągnął zespół VIS i wdzięczny wszystkim, którzy umożliwili jego powstanie. Obrazy będą dostępne dla wszystkich, zarówno do celów naukowych, jak i innych.

"Tak szczegółowe, tak niesamowite"

Drugi obraz został wykonany w bliskiej podczerwieni za pomocą instrumentu o nazwie NISP. Pełni on podwójną rolę: obrazuje galaktyki w świetle podczerwonym i mierzy ilość światła emitowanego przez nie na różnych długościach fal. Ta druga charakterystyka pozwala określić, jak daleko znajduje się każda galaktyka.

- Widzieliśmy już symulowane obrazy, widzieliśmy laboratoryjne obrazy testowe, ale wciąż trudno mi pojąć, że teraz oglądamy prawdziwy Wszechświat. Są tak szczegółowe, tak niesamowite - powiedział Knud Jahnke, który pracował przy konstrukcji NISP.

Testowy obraz z Teleskopu Euclid - bliska podczerwieńESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA

Łącząc informacje o odległości uzyskane przez NISP z danymi o kształtach z VIS, naukowcy zmapują rozmieszczenie galaktyk we Wszechświecie i będą mogli śledzić jego zmiany w czasie. Ta trójwymiarowa mapa dostarczy nam informacji na temat wypełniającej Wszechświat ciemnej materii i ciemnej energii.

Nowa era obserwacji

Astronomowie przyznali, że w momencie uruchomienia teleskopu przeżyli moment grozy - obraz z VIS był zanieczyszczony światłem słonecznym. Dalsze badania wykazały, że prawdopodobnie wpadało ono do teleskopu przez niewielką szczelinę. Naukowcy obrócili Euclida i zauważyli, że światło naszej gwiazdy jest wykrywane tylko w określonych orientacjach przestrzennych, więc unikając pewnych kątów VIS będzie w stanie wypełnić swoją misję.

Jak wyjaśnił Yannick Mellier z Paryskiego Instytutu Astrofizyki, który również bierze udział w projekcie, obrazy uzyskane za pomocą instrumentów Euclida w zakresie widzialnym i bliskiej podczerwieni otwierają nową erę obserwacji kosmosu. Zebrane przez niego dane to bowiem pierwszy krok w stronę badań nad naturą ciemnej materii i energii.

Autorka/Autor:as

Źródło: ESA

Źródło zdjęcia głównego: ESA/Euclid/Euclid Consortium/NASA

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W sobotę w niektórych częściach Polski dosypie śniegu, a przy ziemi zetnie mróz. Sprawdź, gdzie aura może być niebezpieczna.

IMGW ostrzega. Lokalnie może dosypać śniegu

IMGW ostrzega. Lokalnie może dosypać śniegu

Źródło:
IMGW

Do Polski nadciąga znaczne ochłodzenie. W najbliższych dniach temperatura maksymalna nie przekroczy 10 stopni Celsjusza. Nocami prognozuje się nawet dwucyfrowy mróz. W przyszłym tygodniu czekają nas jednak dni pełne słońca i pogodnej aury.

Arktyczne powietrze mknie do Polski. Szykują się spore spadki temperatury

Arktyczne powietrze mknie do Polski. Szykują się spore spadki temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Trudna sytuacja powodziowa utrzymuje się w północnych Włoszech. W piątek wieczorem przez Florencję przeszła kulminacja fali powodziowej, w wielu innych miejscowościach doszło do podtopień i osuwisk. W samej Toskanii strażacy przeprowadzili ponad 400 akcji ratunkowych.

Miesięczne opady w sześć godzin. Zalane domy, osuwiska zablokowały drogi

Miesięczne opady w sześć godzin. Zalane domy, osuwiska zablokowały drogi

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, BBC, Corriere Fiorentino

Pierwszy lot Starshipa na Marsa może odbyć się najwcześniej w 2026 roku - zapowiedział założyciel firmy SpaceX Elon Musk. Załoga statku kosmicznego ma składać się z jednego członka, humanoidalnego robota. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, rozpoczną się przygotowania do wysłania ludzi na Czerwoną Planetę.

Musk zapowiada lot na Marsa. Podał datę

Musk zapowiada lot na Marsa. Podał datę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

NASA i SpaceX po raz dziesiąty wysłały kapsułę Crew Dragon na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Za jej pomocą na Ziemię mają wrócić astronauci, którzy od dziewięciu miesięcy przebywają na ISS.

O krok bliżej domu. Astronauci wrócą na Ziemię

O krok bliżej domu. Astronauci wrócą na Ziemię

Źródło:
PAP, Reuters, tvnmeteo.pl

Utrudniona widzialność, problemy z oddychaniem, zwiększone ryzyko pożarowe. Wszystko to pojawiło się wraz z burzą pyłową, do której doszło w okolicach miasta Amarillo w Teksasie. Zjawisko okazało się tak niebezpieczne, że konieczne było wstrzymanie ruchu na jednej z tamtejszych autostrad.

Wiatr przewracał ciężarówki, kłęby pyłu nad autostradą

Wiatr przewracał ciężarówki, kłęby pyłu nad autostradą

Źródło:
Reuters, NBC 5 Dallas-Fort Worth, KFDA

Pogoda na dziś. Sobota 15.03 upłynie w większości kraju pod znakiem pogodnej aury. Lokalnie mogą pojawić się niewielkie opady deszczu ze śniegiem oraz śniegu. Termometry pokażą do 9 stopni.

Pogoda na dziś - sobota, 15.03. Do wielu regionów powróci słońce

Pogoda na dziś - sobota, 15.03. Do wielu regionów powróci słońce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu, które kilka dni temu pojawiły się na południu Kalifornii, przyczyniły się w czwartek do zejścia lawiny błotnej w okolicach miasta San Jacinto. Masy ziemi zwaliły się na kilka samochodów, w których byli ludzie.

Auta utknęły w masach błota, w środku byli ludzie

Auta utknęły w masach błota, w środku byli ludzie

Źródło:
CBS News

Miasto Pinetown w Republice Południowej Afryki doświadczyło w ostatnim czasie intensywnych opadów deszczu. W piątek znaleziono auto, które dzień wcześniej porwała woda powodziowa. Kierująca pojazdem kobieta nie przeżyła.

Przejeżdżała mostem, jej auto porwała woda. Kobieta nie przeżyła

Przejeżdżała mostem, jej auto porwała woda. Kobieta nie przeżyła

Źródło:
Reuters, witness.co.za

Największa góra lodowa świata A23a utknęła u wybrzeży Georgii Południowej, brytyjskiego terytorium zamorskiego położonego na południu Oceanu Atlantyckiego. Dziennikarze brytyjskiej telewizji Sky News przelecieli nad nią śmigłowcem i uchwycili ją na nagraniu.

Przelecieli nad największą górą lodową świata. Nagranie

Przelecieli nad największą górą lodową świata. Nagranie

Źródło:
BBC, Sky News, British Antarctic Survey

Skąpe opady, które wystąpiły zimą, spowodowały, że w glebie jest duży deficyt wody. To ogromny problem. - Okres wegetacyjny może być trudny - zauważył agrometeorolog Michał Lewicki z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

"Okres wegetacyjny może być trudny"

"Okres wegetacyjny może być trudny"

Źródło:
IMGW, PAP

Pierwszy polski napęd satelitarny już niedługo będzie miał możliwość sprawdzić się na orbicie. BOOSTER, bo tak nazywa się urządzenie, wyprodukowała krakowska firma Liftero. Jak mówią inżynierowie, start misji to zwieńczenie 15 miesięcy ciężkiej pracy.

Pierwszy polski napęd satelitarny rozpoczyna swoją misję

Pierwszy polski napęd satelitarny rozpoczyna swoją misję

Źródło:
TVN24

W niektórych częściach świata można było podziwiać zaćmienie Księżyca. W jego trakcie tarcza naszego naturalnego satelity zrobiła się czerwona.

Zaćmienie Księżyca. Tak wyglądało w różnych częściach świata

Zaćmienie Księżyca. Tak wyglądało w różnych częściach świata

Źródło:
Reuters

Prawie pięciometrowy aligator stanął na drodze dostawczyni jedzenia z Florydy. Zwierzę schowało się na podjeździe domu, do którego zamówiona została pizza. Ostatecznie w dowiezieniu posiłku pomogli.. lokalni funkcjonariusze policji.

Miała dostarczyć pizzę, ale na jej drodze stanął aligator

Miała dostarczyć pizzę, ale na jej drodze stanął aligator

Źródło:
CBS News, ABC News

Zjawisko La Nina słabnie i prawdopodobnie w kwietniu nastąpi przejście do fazy neutralnej ENSO - poinformowało Amerykańskie Centrum Prognozowania Klimatu (Climate Prediction Center). Dodało, że z analizy danych wynika, iż taka sytuacja może utrzymać się na półkuli północnej przez całe lato.

La Nina słabnie, zbliżamy się do neutralnej fazy ENSO

La Nina słabnie, zbliżamy się do neutralnej fazy ENSO

Źródło:
Reuters, NOAA

Potężna burza przetoczyła się w środę przez brazylijskie miasto Sao Paulo. Towarzyszący żywiołowi silny wiatr zniszczył ponad 300 drzew. Zaledwie kilkanaście godzin wcześniej Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (ONZ FAO) przyznała tej metropolii światową nagrodę jako "miastu najbardziej dbającemu o drzewostan i zieleń miejską".

Burza zniszczyła 340 drzew. Chwilę wcześniej miasto nagrodzono za troskę o zieleń

Burza zniszczyła 340 drzew. Chwilę wcześniej miasto nagrodzono za troskę o zieleń

Źródło:
PAP, gazetasp.com.br

Południowe regiony Hiszpanii walczą z falą powodzi spowodowanych intensywnymi opadami deszczu. Utrzymujące się ulewy przyniosły burze Jana oraz Konrad. W niektórych regionach trwa ewakuacja ludności.

Pada od kilku dni. Odwołują zajęcia w szkołach, ewakuują ludzi

Pada od kilku dni. Odwołują zajęcia w szkołach, ewakuują ludzi

Źródło:
La Razon, El Dia de Cordoba, 20 minutos, AEMET

Na terenie jednej ze szkół w australijskim mieście Biloela przez 20 lat znajdował się kamień z charakterystycznymi wgłębieniami. Przez cały ten czas zachodzono w głowę, czym są te dziwne ślady, ale nikt nie zapytał o to naukowców. Dopiero niedawno okazało się, że należą do dinozaurów, które żyły w tym miejscu setki milionów lat temu.

Głaz z odciskami dinozaurów na terenie szkoły. "Szczęka mi opadła"

Głaz z odciskami dinozaurów na terenie szkoły. "Szczęka mi opadła"

Źródło:
AFP, University of Queensland

O wielkim szczęściu może mówić jeden ze snowboardzistów zjeżdżających ze zbocza Góry Waszyngtona w amerykańskim stanie New Hampshire. W trakcie jego przejazdu powstała lawina, która o mały włos nie przysypała mężczyzny. Całe zdarzenie zostało zarejestrowane na nagraniu.

Zjeżdżał ze zbocza góry, za nim pędziła lawina. Nagranie

Zjeżdżał ze zbocza góry, za nim pędziła lawina. Nagranie

Źródło:
CBS, MWOBS, CNN

Międzynarodowa Unia Astronomiczna uznała kolejne 128 skał krążących wokół Saturna za jego naturalne satelity. Oznacza to, że planeta zajmuje pierwsze miejsce w wyścigu w posiadaniu największej liczby księżyców w Układzie Słonecznym, czyli 274. Nowo odkryte obiekty to niewielkie i nieregularne skały, krążące w tak zwanej grupie nordyckiej.

Saturnowi "przybyło" 128 nowych księżyców

Saturnowi "przybyło" 128 nowych księżyców

Źródło:
ScienceAlert

Niedźwiedź brunatny Boki, który kilka miesięcy temu przeszedł pionierską operację mózgu, wybudził się ze snu zimowego. Zdaniem lekarzy wyjście z tego stanu było jednym z najważniejszych etapów w jego powrocie do zdrowia. W ubiegłym roku u zwierzęcia zdiagnozowano wodogłowie.

Niedźwiedź wybudził się po pionierskiej operacji mózgu

Niedźwiedź wybudził się po pionierskiej operacji mózgu

Źródło:
Sky News, ENEX

Naukowcy odkryli źródło tajemniczych sygnałów z kosmosu, które równo co dwie godziny docierają do Ziemi. Emituje je system dwóch wirujących dookoła siebie gwiazd, w tym jednej martwej. Biały karzeł i czerwony karzeł znajdują się tak blisko, że powoduje to nietypowe oddziaływania między nimi.

Do Ziemi co dwie godziny dociera sygnał. Wiadomo już, skąd pochodzi

Do Ziemi co dwie godziny dociera sygnał. Wiadomo już, skąd pochodzi

Źródło:
NOVA

Trzęsienie ziemi nawiedziło w czwartek włoską prowincję Neapol. Miało magnitudę 4,4. Zamknięto część szkół, odnotowano utrudnienia w ruchu drogowym.

Trzęsienie ziemi we Włoszech. Mieszkańcy Neapolu spędzili noc na ulicy

Trzęsienie ziemi we Włoszech. Mieszkańcy Neapolu spędzili noc na ulicy

Źródło:
rainews.it, USGS

Międzynarodowy zespół naukowców odkrył geny, które skłaniają do przejadania się i predysponują do otyłości zarówno niektórych ludzi, jak i labradory retrievery.

Ludzie i labradory mogą tyć przez te same geny

Ludzie i labradory mogą tyć przez te same geny

Źródło:
PAP, BBC

Eksperci do spraw uprawy roślin zalecają, aby jeszcze przed Wielkanocą dokładnie obejrzeć bukszpany w naszych ogrodach. W środku może czaić się ćma bukszpanowa - owad, który jest w stanie zniszczyć krzewy w zaledwie kilka dni.

Ten owad bezlitośnie zjada bukszpany. To warto zrobić przed Wielkanocą

Ten owad bezlitośnie zjada bukszpany. To warto zrobić przed Wielkanocą

Źródło:
tvnmeteo.pl, target.com

Zespół ekspertów walczy o powrót do zdrowia jednej z najstarszych piranii w Polsce. Kilka dni temu w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu z niewyjaśnionych przyczyn pękło dno akwarium, w którym znajdowała się ryba. Zwierzę zostało przeniesione do specjalnego mausera, gdzie będzie czekać na nowy dom.

Pękło akwarium. W środku znajdowała się ponad 40-letnia pirania

Pękło akwarium. W środku znajdowała się ponad 40-letnia pirania

Źródło:
PAP

Najgęściej zaludnione miasta na świata są coraz bardziej narażone na ekstremalne zmiany klimatu - wynika z raportu organizacji WaterAid. Badanie wykazało, że 20 procent z nich doświadczyło drastycznej zmiany przejścia z suchych warunków na stan narażony na poważne powodzie.

"Śmiercionośny wzrost ekstremów i gwałtownych zmian". Alarmujący raport

"Śmiercionośny wzrost ekstremów i gwałtownych zmian". Alarmujący raport

Źródło:
WaterAid, BBC

Mieszkanka miasta Longwood na Florydzie uwięziona w samochodzie nagrała nadciągające tornado. - To, co widać na filmie, tak naprawdę nie odzwierciedla tego, co czułam i widziałam - powiedziała w rozmowie z CNN Jeanicmar Rangel.

"Mam szczęście, że żyję". Zobacz nagranie

"Mam szczęście, że żyję". Zobacz nagranie

Źródło:
CNN

Panujące w ostatnich dniach ocieplenie sprawiło, że natura przebudziła się z zimowego snu. W parkach i ogrodach widać coraz więcej zieleni, a na drzewach pojawiają się pierwsze pąki kwiatów. Wczesną wiosną z ukrycia wychodzą także owady. Jednym z najbardziej charakterystycznych jest kowal bezskrzydły.

Wczesną wiosną jest ich coraz więcej. Mogą budzić obawy, ale czy słuszne?

Wczesną wiosną jest ich coraz więcej. Mogą budzić obawy, ale czy słuszne?

Źródło:
tvnmeteo.pl, ekoetos.pl