Jak "brzmi" pole magnetyczne Ziemi? Naukowcom wsp贸艂pracuj膮cym z Europejsk膮 Agencj膮 Kosmiczn膮 (ESA) uda艂o si臋 "przet艂umaczy膰" sygna艂y magnetyczne na j臋zyk d藕wi臋k贸w. Opr贸cz publikacji w internecie, nagrania puszczono te偶 przez g艂o艣niki na jednym z kopenhaskich plac贸w, by u艣wiadomi膰 ludziom, "jak nasze pole magnetyczne zmienia艂o si臋 w ci膮gu ostatnich 100 tysi臋cy lat". Efekt jest niepokoj膮cy, ale i fascynuj膮cy. Pos艂uchajcie.
Pole magnetyczne Ziemi to dynamiczny "b膮bel", kt贸ry chroni nas przed promieniowaniem kosmicznym i na艂adowanymi cz膮stkami przenoszonymi przez strumienie wiatru s艂onecznego. Kiedy cz膮stki zderzaj膮 si臋 z atomami i cz膮steczkami - g艂贸wnie tlenu i azotu - w g贸rnej atmosferze, cz臋艣膰 energii z tych zderze艅 przekszta艂ca si臋 w zielono-niebieskie 艣wiat艂o zorzy polarnej.
D藕wi臋k贸w tego pola natomiast ludzkie ucho us艂ysze膰 nie mo偶e. Do stworzenia udost臋pnionych teraz unikatowych nagra艅 wykorzystane zosta艂y mi臋dzy innymi dane zgromadzone w ramach misji ESA Swarm - systemu trzech satelit贸w, kt贸re od 2013 roku sporz膮dzaj膮 pomiary ziemskiego pola magnetycznego. U偶yte w projekcie sygna艂y zosta艂y po艂膮czone ze starszymi danymi, z 2011 roku, kiedy urz膮dzeniom pomiarowym uda艂o si臋 zarejestrowa膰 interakcj臋 pola naszej planety z wiatrem s艂onecznym.
Nad efektem ko艅cowym pracowali naukowcy z Du艅skiego Uniwersytetu Technicznego pod piecz膮 Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).
Burza w聽s艂uchawkach
Naukowcy przekszta艂cili magnetyczne sygna艂y w d藕wi臋k, nak艂adaj膮c obydwie 艣cie偶ki na siebie. W ten spos贸b powsta艂o nagranie zawieraj膮ce trzaski, niskie buczenie oraz odg艂osy przypominaj膮ce ci臋偶ki oddech. Jak na co艣, co nas chroni, wynik mo偶e si臋 wydawa膰 przera偶aj膮cy. Pod nagraniem pojawi艂y si臋 komentarze internaut贸w okre艣laj膮ce d藕wi臋ki jako "parali偶uj膮ce" i "wywo艂uj膮ce ciarki na plecach".
- Nasz zesp贸艂 wykorzysta艂 dane z satelit贸w ESA Swarm, jak r贸wnie偶 z innych 藕r贸de艂, i u偶y艂 tych sygna艂贸w magnetycznych do manipulowania d藕wi臋kow膮 reprezentacj膮 pola magnetycznego - wyja艣nia Klaus Nielsen z Du艅skiego Uniwersytetu Technicznego, wsp贸艂autor nagrania. - Nasz projekt by艂 satysfakcjonuj膮c膮 pr贸b膮 po艂膮czenia sztuki i nauki - podkre艣la.
Tak聽brzmi sto tysi臋cy lat pola magnetycznego
D藕wi臋ki pola magnetycznego udost臋pnione zosta艂y nie tylko w internecie. Wysz艂y teraz na ulice - dos艂ownie. Naukowcom uda艂o si臋 uzyska膰 dost臋p do systemu audio sk艂adaj膮cego si臋 z ponad 30 g艂o艣nik贸w wkopanych w ziemi臋 na placu Solbjerga w Kopenhadze.
- Ustawili艣my je tak, 偶e ka偶dy g艂o艣nik reprezentuje inne miejsce na Ziemi i demonstruje, jak nasze pole magnetyczne zmienia艂o si臋 w ci膮gu ostatnich 100 tysi臋cy lat - wyja艣nia Nielsen.
Intencj膮 oczywi艣cie nie jest straszenie ludzi - naukowcy chc膮 w ten spos贸b przypomnie膰 nam, 偶e pole magnetyczne istnieje. Chocia偶 jego "d藕wi臋ki" s膮 odrobin臋 niepokoj膮ce, to bez niego nie mog艂oby istnie膰 偶ycie na Ziemi.
殴r贸d艂o:聽Science Alert, ESA, tvnmeteo.pl
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽ESA