Niemal połowa gatunków zwierząt na Ziemi jest zagrożona wyginięciem - wynika z nowych badań międzynarodowego zespołu biologów. Naukowcy alarmują: znajdujemy się o krok od kolejnego masowego wymierania, a odpowiada za nie przede wszystkim człowiek.
Wyniki najnowszych badań ukazały się na łamach pisma "Biological Reviews" w poniedziałek. Międzynarodowy zespół biologów z m.in. Irlandii Północnej i Urugwaju przeanalizował dynamikę zmian populacji ponad 71 tys. gatunków zwierząt reprezentujących wszystkie pięć grup kręgowców (ssaki, ptaki, gady, płazy i ryby) oraz owadów. Wynik okazał się alarmujący: stwierdzono, że zwierzęta wymierają znacznie szybciej niż sądzono, a liczebność aż 48 proc. gatunków zmniejsza się. O wzroście populacji można mówić tylko w przypadku 3 proc. gatunków.
"Szóste masowe wymieranie"
Zdaniem autorów badania, ich odkrycie prowadzi do "rosnącego konsensusu, że życie na Ziemi wkracza w okres szóstego masowego wymierania". W ciągu ostatniego pół miliarda lat na Ziemi dochodziło już do pięciu masowych wymierań gatunków. Pierwsze miało miejsce pod koniec ordowiku, około 444 milionów lat temu, ostatnie jak dotąd, piąte - w pod koniec kredy, około 66 milionów lat temu. W piątym masowym wymieraniu wyginęło na naszej planecie około 3/4 gatunków roślin i zwierząt.
Czym nowe, szóste wymieranie według naukowców różni się od poprzednich? "Jest pierwszym bezpośrednio wywołanym przez jeden gatunek: człowieka" - zaznaczają badacze. Przykładowo na piąte wymieranie, kredowe, jak wynika z ustaleń naukowców, znaczny wpływ miała asteroida, która uderzyła w pobliżu dzisiejszego miasta Chicxulub.
Zwierzęta zagrożone wyginięciem
Biolodzy przyjrzeli się następnie tym gatunkom zwierząt, które nie są uznawane za zagrożone wyginięciem, ale ich populacje zmniejszają się w szybkim tempie, przekazał w rozmowie z CNN współautor raportu, Daniel Pincheira-Donoso z Queen's University w Belfaście. Ujęcie problemu w ten sposób doprowadziło naukowców do wniosku, że aż 33 proc. gatunków sklasyfikowanych przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych jako "niezagrożone", w rzeczywistości jest już zagrożona wyginięciem.
Źródło: Biological Reviews, CNN, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock