Wszystkie dzikie ssaki zamieszkujące naszą planetą ważą znacznie mniej niż te udomowione - wskazuje badanie naukowców z Izraela. Oszacowali oni masę zwierząt za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji i sprawdzili, które gatunki ważą najwięcej. Jak się okazało, masa ludzi i gatunków związanych z człowiekiem wielokrotnie przewyższa masę dzikich ssaków.
Które dzikie ssaki na świecie ważą najwięcej? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, naukowcy z Instytutu Naukowego Weizmana w Izraelu opracowali algorytmy sztucznej inteligencji, która pozwoliła im zgłębić te kwestie wielkiej wagi. Jak pokazuje badanie opublikowane na łamach "Proceedings of the National Academy of Sciences", nie są to ani ogromne słonie, ani niezliczone dzikie myszy, zamieszkujące pola i łąki - a to nie koniec niespodzianek.
Jelenie cięższe niż słonie
Aby oszacować masę ssaków zamieszkujących naszą planetę, naukowcy wytrenowali i przetestowali system uczenia maszynowego w oparciu o dane dotyczące liczebności, masy ciała, zasięgu i innych informacji na temat wielu gatunków zwierząt. Następnie autorzy wprowadzili do modelu informacje dotyczące około 4400 gatunków ssaków.
Jak wynika z obliczeń, dzikie ssaki lądowe mają obecnie całkowitą masę 22 milionów ton, a ssaki morskie stanowią kolejne 40 milionów ton. To stosunkowo niewiele, zwłaszcza w porównaniu z bezkręgowcami: same mrówki ważą łącznie około 80 milionów ton. Co ciekawe, największa część całkowitej biomasy dzikich ssaków lądowych, prawie 10 procent, przypada na mulaki białoogonowe (Odocoileus virginianus), jelenie występujące w Ameryce Północnej.
Na lądzie większość biomasy dzikich ssaków koncentruje się na kilku dużych gatunkach, w tym dzikach, słoniach, kangurach i kilku rodzajach jeleni. Dziesięć "najważniejszych" gatunków waży 8,8 miliona ton, co stanowi 40 procent szacowanej globalnej biomasy dzikich ssaków lądowych. Dzikie gryzonie stanowią 16 procent tej masy, a zwierzęta mięsożerne - 3 procent. Wśród ssaków morskich, fiszbinowce - podgrupa waleni, do której należą także płetwale - stanowią ponad połowę biomasy.
"2,72 kilograma dzikiego ssaka lądowego na osobę"
Naukowcy postanowili "zważyć" nie tylko dzikie gatunki ssaków, ale także te bliskie człowiekowi. Masa ciała wszystkich ludzi została określona na 390 milionów ton, zaś żywy inwentarz, zwierzęta domowe i inne ssaki związane z człowiekiem to dodatkowe 630 milionów ton. Same krowy ważą łącznie 420 milionów ton, a psy mniej więcej tyle, co wszystkie dzikie ssaki lądowe. Biomasa kotów domowych jest około dwukrotnie większa niż słoni afrykańskich i czterokrotnie większa niż łosi.
Jak twierdzą naukowcy, wyniki badań stanowią wyraźny dowód na to, w jak dużym stopniu świat przyrody został opanowany przez człowieka.
- Łatwo możemy ulec pokusie wyobrażenia, że natura jest nieskończonym i niewyczerpanym zasobem - wyjaśnia Ron Milo z Instytutu Naukowego Weizmanna, główny autor badania. - W rzeczywistości waga dzikich ssaków lądowych wynosi mniej niż 10 procent łącznej wagi ludzkości, co daje zaledwie około 2,72 kilograma dzikiego ssaka lądowego na osobę.
Autorzy dodają, że taki ilościowy obraz dzikiej przyrody, zestawiony z gigantyczną biomasą ludzkości i jej zwierząt gospodarskich, pokazuje, że nie powinniśmy zwlekać z prowadzeniem działań na rzecz ochrony przyrody. "Mam nadzieję, że będzie to przebudzenie dla ludzkości, że powinniśmy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby chronić dzikie ssaki" - dodaje Milo.
Źródło: PAP, phys.org
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock