Marsjański łazik Perseverance zrobił zdjęcie, na którym widać skałę z okrągłym otworem w środku na powierzchni Czerwonej Planety. Naukowcy mają różne hipotezy na temat tego, skąd pochodzi skała o kształcie przypominającym donuta, czyli pączka z dziurką.
Zdjęcie zostało wykonane 23 czerwca. Łazik sfotografował skałę w odległości około 100 metrów w delcie krateru Jezero.
- Nie zbliżył się do niej, aby ją zbadać, dlatego skład i pochodzenie skały pozostają nieznane - przekazał Jim Rice z Uniwersytetu Stanowego Arizony, członek zespołu naukowego zajmującego się systemem kamer Mastcam-Z, jednego z instrumentów łazika.
Skała z kosmosu czy z innego regionu planety? Hipotezy
Jak stwierdził naukowiec, "nie mogę powiedzieć z absolutną pewnością, że nie jest to meteoryt, ale myślę, że to wysoce nieprawdopodobne". Wyjaśnił, że w tym regionie, gdzie znaleziono skałę, znajduje się wiele innych o podobnym kształcie. Dodał, że typowe skały na tym obszarze to piaskowce osadowe, które mają prawdopodobnie kilka miliardów lat. - Zostały przyniesione przez duży kanał rzeczny Neretva Vallis - mówił. Według niego skała została przetransportowana w ten sposób prawdopodobnie z innego regionu. Dodał, że ma więcej niż 25 centymetrów szerokości, jednak jej dokładne wymiary nie są znane.
Jak powstał otwór? Zdaniem specjalisty z Uniwersytetu Stanowego Arizony, w środku skały mogła być osadzona inna, mniejsza, po czym doszło do jej erozji. - Z naukowego punktu widzenia to nic szczególnego - powiedział Rice.
Jak uważa Pascal Lee, planetolog z Instytutu SETI, skała sfotografowana 23 czerwca może być meteorytem, biorąc pod uwagę wcześniejsze obserwacje meteorytów na Marsie oraz bliskość planety do pasa asteroid.
Skała jest otoczona mniejszymi skałami lub fragmentami - dlatego - jak ocenił Lee - "być może jest to meteoryt, który rozpadł się w czasie upadku". Wyjaśnił, że specyficzny kształ mógł powstać w wyniku erozjji słabszych materiałów, z których złożona jest skała, po wejściu w atmosferę Czerwonej Planety. Jego zdaniem możliwe jest również, że skała została "wyrzucona z innej części Marsa na skutek uderzenia dużej asteroidy".
Inne znaleziska
Znalezienie meteorytu na powierzchni Czerwonej Planety również nie byłoby zaskakujące. Perseverance zauważył potencjalny meteoryt zaledwie kilka tygodni po wylądowaniu w lutym 2021 roku. Łazik Curiosity odkrył wiele kosmicznych skał na Marsie od czasu wylądowania w sierpniu 11 lat temu, w tym meteoryt nazwany kakao w lutym tego roku.
Lee przypomniał, że w 2014 roku łazik Opportunity znalazł na Marsie małą skałę, która była biała na zewnątrz z czerwonym wnętrzem. Naukowcy porównali ją do pączka z galaretką.
Czytaj też: Łazik Curiosity znalazł na Marsie "książkę"
Źródło: CNN, space.com, tvnmeteo.pl
Źródło zdjęcia głównego: NASA/JPL-Caltech/LANL/CNES/IRAP