Trzeci jak do tej pory międzygwiezdny obiekt został zaobserwowany w Układzie Słonecznym. Kometa otrzymała nazwę 3I/ATLAS. Jak podała amerykańska agencja kosmiczna NASA, w momencie odkrycia znajdowała się około 520 milionów kilometrów od Ziemi, ale w październiku znacznie zbliży się do naszej planety.
Jak wyjaśniła NASA, po raz pierwszy obiekt został zaobserwowany między 14 czerwca a 1 lipca za pomocą sieci teleskopów wchodzących w skład sieci ATLAS. Uwagę badaczy zwróciła hiperboliczna orbita ciała niebieskiego, wskazująca na to, że mogło ono przybyć spoza granic Układu Słonecznego.
W środę astronomowie z Minor Planet Center przy Międzynarodowej Unii Astronomicznej potwierdzili, że obiekt - kometa - ma pochodzenie międzygwiezdne i nadali mu nazwę 3I/ATLAS. Nazwa obiektu pochodzi od sieci teleskopów ATLAS. Kometa przemieszcza się przez Układ Słoneczny z prędkością 68 kilometrów na sekundę.
Kolejny obiekt międzygwiezdny. Zbliży się do Ziemi jesienią
3I/ATLAS to trzeci potwierdzony obiekt międzygwiezdny, jaki udało się zaobserwować ekspertom w Układzie Słonecznym. Pierwszym była wydłużona planetoida 1I/ʻOumuamua, która przeleciała w naszym kosmicznym sąsiedztwie w 2017 roku. Dwa lata później odkryto drugi taki obiekt, czyli 2I/Borisov.
Kometa w momencie odkrycia znajdowała się 520 milionów kilometrów od Ziemi i 670 milionów kilometrów od Słońca. Jej jasność oszacowano na 18,5 mag. Mag to skrót od łacińskiego magnitudo - jednostka ta określa jasność obiektu. Dla porównania, Słońce ma jasność -26 mag, Wenus w maksimum blasku ma jasność ponad -4 mag, Jowisz około -2,5 mag.
Jak donoszą naukowcy, kometa zbliży się do Ziemi 30 października. Z wyliczeń wynika, że znajdzie się w odległości około 210 milionów kilometrów od naszej planety. W grudniu obiekt ponownie zbliży się do nas dając astronomom kolejną szansę na zbadanie tego rzadkiego gościa spoza naszego kosmicznego sąsiedztwa. Wówczas znajdzie się 270 milionów kilometrów od Ziemi.
3I/ATLAS nie stanowi zagrożenia dla naszej planety - zapewniła NASA.
Źródło: NASA, MPC., space.com, virtualtelescope.eu
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock