Planetoidy – z czego się składają i gdzie występują?

Źródło:
nasa.gov. tvn24.pl
Planetoida Ultima Thule zaskoczyła naukowców
Planetoida Ultima Thule zaskoczyła naukowcówNASA
wideo 2/4
Planetoida Ultima Thule zaskoczyła naukowcówNASA

Planetoidy, nazywane też asteroidami, są ciałami niebieskimi o niewielkich rozmiarach, powstałymi we wczesnej fazie kształtowania się Układu Słonecznego. Składają się głównie ze skał, metali i lodu. Planetoidy krążą wokół Słońca po swoich orbitach. NASA podaje, że obecnie znamy ok. 1,2 mln asteroid. Oto najważniejsze informacje o planetoidach w Układzie Słonecznym.

Planetoida (asteroida, planetka) to krążące wokół Słońca ciało niebieskie niewielkich rozmiarów.Planetoidy występują w Układzie Słonecznym i w zależności od swojego położenia dzieli się je m.in. na asteroidy z pasa planetoid, centaury czy obiekty transneptunowe.Planetoidy zbudowane są z lodu, skał i metali, mają zazwyczaj nieregularny kształt.

Planetoidy, inaczej planetki - co to jest?

Planetoidy, inaczej: asteroidy, czasami nazywane są też planetkami. Są to niewielkie ciała niebieskie krążące wokół Słońca. Składają się ze skał, lodu, węgla, krzemu, metali. Planetoidy są pozostałościami wczesnej fazy tworzenia się Układu Słonecznego i powstały około 4,6 miliarda lat temu.

Planetoidy zostały odkryte w 1801 roku. Aż do 1977 roku prawie wszystkie odkryte asteroidy znajdowały się w pobliżu Jowisza. Później astronomowie zaczęli odkrywać dalej położone planetoidy. Nazywali je m.in. centaurami i obiektami transneptunowymi – znajdującymi się poza trajektorią Neptuna. 

NASA podaje, że obecnie znamy ok. 1,2 mln asteroid. Najwięcej z nich znajduje się na orbicie Słońca między Marsem a Jowiszem w głównym pasie planetoid. Wiadomo jednak, że planetoid jest o wiele więcej – te najmniejsze liczone są w dziesiątkach milionów.

Jak duża jest planetoida?

Asteroidy różnią się między sobą wielkością – mogą mieć średnicę od kilku metrów do kilkuset kilometrów. Największe planetoidy są kuliste, mogą więc z wyglądu przypominać niewielkie planety (stąd nazwa planetka). Są to Ceres (ok. 940 km średnicy), Westa (ok. 530 km), Pallas (ok. 540 km) i Hygiea (ok. 440 km). W porównaniu do ziemskiego Księżyca, który ma średnicę ponad 3400 km, nawet największe asteroidy są wciąż małe. Małe planetoidy, których jest najwięcej, mają nieregularny kształt. Te najmniejsze, które mają mniej niż 10 metrów średnicy, astronomowie nazywają meteoroidami. Nawet całkowita masa wszystkich asteroid jest mniejsza niż masa ziemskiego księżyca.

Planetoidaburadaki/Shutterstock

Pas planetoid

Większość planetoid znajduje się między Marsem a Jowiszem. Ten obszar Układu Słonecznego nosi nazwę pasa planetoid (lub głównego pasa planetoid). Szacuje się, że w pasie tym znajdują się miliony planetoid, ale i tak połączone stanowiłyby nie więcej niż cztery procent masy ziemskiego Księżyca. To w głównym pasie planetoid znajdują się Ceres (zaliczana do planet karłowatych), Westa, Pallas i Hygiea.

42 planetoidy sfotografowane w głównym pasie planetoid w pomiędzy orbitami Marsa a JowiszaESO/M. Kornmesser/Vernazza et al./MISTRAL algorithm (ONERA/CNRS)

W Układzie Słonecznym istnieją również inne zbiory asteroid, m.in. Pas Kuipera. Znajdujące się w nim ciała niebieskie nazywane są obiektami Pasa Kuipera.

Jakie nazwy noszą planetoidy?

Nie wszystkie planetoidy mają nazwy. Po odkryciu otrzymują tymczasowe oznaczenie, a jeśli zostaną uznane oficjalnie – numer, czasami imię. Niektóre planetoidy odkryte jako pierwsze otrzymały symbole, np. gwiazda z wyrastająca z niej rośliną. Kiedy jednak okazało się, że planetoid jest tak dużo, astronomowie zrezygnowali z nadawania im symboli. Aktualne dane mówią o ok. 23 tys. planetoidach z nazwami własnymi spośród ponad 600 tys. ponumerowanych.

Planetoida Ultima ThuleNASA/Johns Hopkins Applied Physics Laboratory/Southwest Research Institute

Gdzie występują planetoidy?

Planetoidy dzielą się na grupy m.in. ze względu na miejsce ich występowania. Poza tymi z pasa planetoid czy Pasa Kuipera mówimy m.in. o:

– grupie Atena, czyli planetoidach znajdujących się blisko Ziemi, które krążąc wokół Słońca, najczęściej znajdują się wewnątrz ziemskiej orbity; – trojańczykach – są to planetoidy, które krążą po orbitach planet, głównie Jowisza, ale też Ziemi, Marsa, Urana czy Neptuna;  – centaurach – to planetoidy krążące głównie między orbitami Saturna i Neptuna; centaurem jest m.in. Chiron; – obiektach transneptunowych (transneptunach), które dzielimy na te z Pasa Kuipera, Twotino i Cubewano; – obiektach z dysku rozproszonego, czyli obszaru Układu Słonecznego za Neptunem; – obiektach odłączonych, czyli planetoidach znajdujących się w zewnętrznych rejonach Układu Słonecznego, na tyle daleko od Słońca, że siła grawitacyjna innych planet nie ma wpływu na ich orbitę.

Zderzenia planetoid z planetami

Uważa się, że nieregularny kształt większości planetoid spowodowany jest ich częstymi zderzeniami z innymi obiektami, najczęściej innymi planetoidami, ale także z planetami. Planetoidy są na tyle lekkie i niewielkie, że pole grawitacyjne planet (szczególnie Jowisza) może wytrącać asteroidy z ich orbit. Wtedy trajektoria planetoidy może zmienić się i doprowadzić do kolizji z planetą. Ślady takich zderzeń widać m.in. w postaci kraterów uderzeniowych na powierzchni Księżyca, Merkurego, Marsa, a nawet Wenus czy Ziemi. 

Planetoida o kształcie psiej kościEuropean Southern Observatory

Astronomowie uważnie obserwują ruchy planetoid, szczególnie tych z grupy Atena, które znajdują się najbliżej Ziemi. Zagrożenie ewentualnym uderzeniem planetoidy w Ziemię wyraża się w skali Torino, w której 10 stopień (najwyższy) oznacza zagrożenie dla istnienia cywilizacji. W 2004 roku odnotowano najwyższe zagrożenie dla Ziemi w tej skali. Planetoida (99942) Apophis otrzymała wówczas 4 stopień zagrożenia w skali Torino. 

Planetoida BambergaShutterstock

Pluton – planeta czy planetoida?

Pluton znajduje się w Pasie Kuipera i jest najjaśniejszym ciałem niebieskim w tym obszarze. Jeszcze całkiem do niedawna Pluton uważany był za planetę. Dziś już wiemy, że jest dużą planetoidą i zalicza się do planet karłowatych oraz obiektów transneptunowych. Zdecydowali tak w 2006 roku astronomowie podczas zgromadzenia ogólnego Międzynarodowej Unii Astronomicznej (IAU). Decyzję o zaliczeniu Plutona do planet karłowatych podjęto w drodze głosowania, którego wynik wywołał wiele kontrowersji w środowisku astronomów. Oznaczało to także rewolucję w postrzeganiu Układu Słonecznego – od tego momentu nie ma on już dziewięciu planet, lecz osiem. 

Pluton to najjaśniejszy obiekt pasa KuiperaShutterstock

Autorka/Autor:red.//az

Źródło: nasa.gov. tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę. Obowiązują też alarmy pierwszego stopnia przed obfitymi opadami śniegu i oblodzeniem. Sprawdź, gdzie zrobi się ślisko i niebezpiecznie.

Drugi stopień ostrzeżeń IMGW. Dosypie śniegu, drogi skuje lód, a poza tym mocno powieje

Drugi stopień ostrzeżeń IMGW. Dosypie śniegu, drogi skuje lód, a poza tym mocno powieje

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Alert RCB w związku silnym wiatrem otrzymały w czwartek osoby przebywające na terenie powiatu tatrzańskiego. Eksperci przypominają, jak się zachowywać, kiedy mocno wieje.

Alert RCB dla części Małopolski. "Zachowaj ostrożność"

Alert RCB dla części Małopolski. "Zachowaj ostrożność"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

W wielu regionach Polski sypie śnieg. Na Kontakt24 otrzymujemy materiały z miejscowości, które się zabieliły. Sprawdź, gdzie nastała zimowa aura.

Polska pod śniegiem. Trudne warunki na zakopiance, Koszalin jak w środku zimy

Polska pod śniegiem. Trudne warunki na zakopiance, Koszalin jak w środku zimy

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W kilkudziesięciu departamentach Francji obowiązują pomarańczowe ostrzeżenia przed śniegiem, marznącymi opadami i silnym wiatrem. Władze apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności.

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Atak zimy i porywistego wiatru. Prawie cały kraj objęty alarmami

Źródło:
ENEX, Meteo France, connexionfrance.com

W nocy ze środy na czwartek doszło do kolejnej erupcji wulkanu na półwyspie Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii. Wybuch poprzedziła seria niewielkich trzęsień ziemi. W związku z erupcją wprowadzono stan alarmowy i ewakuowano około 60 osób z miejscowości Grindavik.

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Czerwona łuna widoczna z Reykjaviku

Źródło:
PAP, Iceland News, Time

Pogoda na dziś. W czwartek 21.11 na obszarze niemal całej Polski należy spodziewać się słabych opadów śniegu. Termometry wskażą zaledwie od 1 do 3 stopni Celsjusza, a wiatr w porywach mocno się rozpędzi.

Dziś w wielu miejscach spadnie śnieg

Dziś w wielu miejscach spadnie śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

Po raz pierwszy w tym sezonie ratownicy TOPR wprowadzili pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Oznacza to możliwe samoistne schodzenie małych i średnich lawin. Najniższy stopień zagrożenia obowiązuje w Tatrach od wysokości 1800 m n.p.m.

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia w Tatrach

Źródło:
PAP

Mieszkańcy północno-zachodnich regionów USA oraz części Kanady od wtorku zmagają się z niebezpiecznymi warunkami związanymi z uderzeniem potężnej bomby cyklonowej. Żywioł niesie za sobą wichury oraz ekstremalne ulewy i jest oceniany jako jeden z najsilniejszych od lat. Najnowsze informacje mówią o dwóch ofiarach śmiertelnych.

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

"Bałem się, że zostanę uderzony latającymi odłamkami"

Źródło:
Reuters, CNN, NBC News, PAP

Trwające przez cały dzień intensywne opady śniegu doprowadziły do paraliżu komunikacyjnego w Finlandii. W okolicach Helsinek dochodziło do licznych kolizji.

Atak zimy doprowadził do paraliżu komunikacyjnego

Atak zimy doprowadził do paraliżu komunikacyjnego

Źródło:
PAP

W najbliższych dniach w pogodzie dużo będzie się działo. Przez Polskę przejdą kolejne fronty atmosferyczne z obfitymi opadami śniegu, deszczu ze śniegiem i deszczu. W weekend o poranku chwyci spory mróz, a później czeka nas skok temperatury nawet do 10 stopni Celsjusza. Porywisty wiatr nie odpuści.

Quiteria odchodzi, ale widać kolejny niż. Śniegu jeszcze dosypie

Quiteria odchodzi, ale widać kolejny niż. Śniegu jeszcze dosypie

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Hiszpanii silnie wieje, a niebezpieczna pogoda utrzyma się przez kolejne dni w tym tygodniu. W środę wiatr łamał drzewa w Tarragonie we Wspólnocie Katalonii. Obowiązują alerty pogodowe.

Wiatr łamie drzewa w Hiszpanii

Wiatr łamie drzewa w Hiszpanii

Źródło:
ENEX, El Pais, tvnmeteo.pl

Jedna osoba nie żyje, a setki tysięcy odbiorców zostało bez prądu po tym, jak w północno-zachodnie regiony Stanów Zjednoczonych uderzyła potężna bomba cyklonowa. Żywioł niesie huraganowy wiatr i intensywne opady śniegu i deszczu. Prognozy na kolejne dni nie są optymistyczne.

Tak silna bomba cyklonowa zdarza się tam raz na dekadę

Tak silna bomba cyklonowa zdarza się tam raz na dekadę

Źródło:
CNN, Reuters

84 procent huraganów, które pojawiły się na Oceanie Atlantyckim w latach 2019-2023, zostało wzmocnionych przez zmianę klimatu - wynika z najnowszych badań naukowców.

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

"Jako ludzkość zostawiliśmy swoje odciski palców na każdym z tych huraganów"

Źródło:
Nature

W północnej Hiszpanii potwierdzono pojawienie się szerszenia Vespa soror. Jeśli ten inwazyjny gatunek zacznie występować powszechnie, może zagrozić miejscowym owadom - ostrzegają naukowcy.

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

W Europie odkryto nowy gatunek szerszenia. Może zagrozić rodzimym owadom

Źródło:
PAP, Ecology and Evolution

Największa rakieta świata Starship odbyła we wtorek szósty lot testowy. Booster statku, czyli pierwszy stopień rakiety, nie został jednak przechwycony przez mechaniczne ramiona wieży startowej, tak jak planowano.

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Megarakieta poleciała, ale nie wszystko się udało. Pojawił się nietypowy gość

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, SpaceX, tvnmeteo.pl

W części Polski wiał silny wiatr. W związku z gwałtowną aurą w ciągu ostatniej doby strażacy przeprowadzili ponad 300 interwencji. Najwięcej odnotowano ich na Dolnym Śląsku. Większość działań służb dotyczyła usuwania połamanych drzew.

Silny wiatr w Polsce. Kilkaset interwencji strażaków

Silny wiatr w Polsce. Kilkaset interwencji strażaków

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

We wtorek nad ranem na niebie można było dostrzec księżycowe halo. To rzadkie i efektowne zjawisko zarejestrowano między innymi w Wielkopolsce. Na Kontakt24 otrzymaliśmy wyjątkowe zdjęcia.

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Świetlisty krąg otoczył Księżyc

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

W części Wielkiej Brytanii we wtorek pojawiły się pierwsze w tym sezonie opady śniegu. Doprowadziły do utrudnień w podróżowaniu. Z powodu trudnych warunków atmosferycznych zamknięto ponad 150 szkół.

Spadł u nich pierwszy śnieg. Zamknięte szkoły, utrudnienia na drogach

Spadł u nich pierwszy śnieg. Zamknięte szkoły, utrudnienia na drogach

Źródło:
Met Office, BBC

W Tatrach spadł śnieg, a wiejący na szczytach silny wiatr tworzy śnieżne zamiecie. Tatrzański Park Narodowy odradza wychodzenia w wyższe partie gór. W związku z niespokojną aurą pod koniec tygodnia może pojawić się zagrożenie lawinowe. Warunki są trudne również w wyższych partiach Beskidów.

Załamanie pogody w Tatrach. Śnieg i lód na szlakach

Załamanie pogody w Tatrach. Śnieg i lód na szlakach

Źródło:
PAP, TPN, GOPR

Tygrys syberyjski zaatakował rolnika w jednej z wiosek na północnym wschodzie Chin. Mężczyzna został ugryziony w rękę. To niejedyna niebezpieczna sytuacja z udziałem tych zwierząt, do jakiej doszło w tej okolicy. Władze wystosowały ostrzeżenie dla mieszkańców.

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Tygrys ugryzł mężczyznę, władze ostrzegają mieszkańców

Źródło:
Reuters, Global Times, chinadaily.com

Co najmniej osiem osób zginęło w wyniku przejścia tajfunu Man-yi nad Filipinami. W trakcie ubiegłego weekendu żywioł uderzył w ląd dwukrotnie, niosąc potężne ulewy i porywisty wiatr. W wielu regionach rozpoczęło się wielkie sprzątanie i liczenie strat. Lokalne władze zaapelowały o pomoc dla poszkodowanych mieszkańców.

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

"Nie pozbierali się po poprzednich kataklizmach, kiedy uderzył supertajfun"

Źródło:
Reuters

Nagrania samotnego delfina pływającego w Morzu Bałtyckim wprawiły w zdumienie naukowców. Słychać na nich, jak ssak wydaje z siebie tysiące różnych dźwięków. Wśród ekspertów pojawiła się teoria, że z powodu odosobnienia mógł on rozmawiać sam ze sobą. Inni uważają, że była to próba skomunikowania się z innymi delfinami.

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Samotny delfin w Bałtyku wydawał z siebie tysiące dźwięków

Źródło:
Livescience

Dwie osoby zginęły, a ponad 100 tysięcy mieszkańców zostało poszkodowanych w wyniku przejścia burzy tropikalnej Sara przez Honduras. Wiele miejsc jest odciętych od świata po ulewach. Na najbliższe dni zapowiadane są kolejne opady deszczu.

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Takich opadów dawno tu nie było. Nie żyją dwie osoby

Źródło:
CNN Espanol, Diario1, EFE

W Ekwadorze wprowadzono 60-dniowy stan wyjątkowy. W kraju szaleją pożary, brakuje wody i panuje susza. W listopadzie ogień strawił ponad 10 tysięcy hektarów roślinności. Mieszkańcy borykają się też z częstymi przerwami w dostępie do energii elektrycznej.

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Pożary, susza, brak prądu. Ogłosili 60-dniowy stan wyjątkowy

Źródło:
PAP, Reuters

Do nietypowego zdarzenia doszło na lotnisku w Ponta Delgada na Azorach. Po pokładzie jednego z samolotów rozpierzchło się ponad 100 chomików. Maszyna przez pięć dni nie mogła wylecieć do stolicy Portugalii.

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Ponad 100 chomików uziemiło samolot na Azorach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcom po raz pierwszy udało się eksperymentalnie udowodnić społeczne uczenie się u zwierząt niebędących ludźmi, wynikające ze zmiany środowiska. Najnowsze badania ekspertów z Instytutu Maxa Plancka wykazały, że sikorki bogatki po migracji błyskawicznie poznawały nowe zachowania od lokalnej, dopiero co poznanej społeczności.

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Sprawili, że ptaki nauczyły się nowych zachowań. Bez tego by się to nie udało

Źródło:
ScienceDaily

Ocean wyrzucił na brzeg w Kalifornii rzadką rybę - przedstawicielkę występującego w głębinach gatunku z rodziny Regalecidae, nazywaną "rybą zagłady". Czemu zawdzięcza reputację "przepowiadacza" naturalnych katastrof?

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

"Ryba zagłady" znaleziona na brzegu oceanu

Źródło:
NBC News, CBS News tvn24.pl

Blisko 20 procent przypadków zachorowania na dengę, chorobę przenoszoną przez komary, można przypisać zmianom klimatycznym - wynika z najnowszej analizy naukowców. Jeśli nie zostaną podjęte działania mające powstrzymać globalne ocieplenie, liczba zachorowań przypisana kryzysowi klimatycznemu do 2050 roku może wzrosnąć nawet do 60 procent.

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

"Denga nadchodzi". Przegrzanie Ziemi tylko pogarsza sytuację

Źródło:
LiveScience, AFP

Nowe Delhi walczy z duszącymi miasto zanieczyszczeniami powietrza. Dają się one we znaki także zwierzętom z lokalnego ogrodu zoologicznego. Aby im ulżyć, władze postanowiły skorzystać z pewnej prostej metody.

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Smog w zoo. Trzeba było ruszyć na pomoc zwierzętom

Źródło:
Reuters, Times of India

Naukowcy przedstawili pierwsze szczegółowe wyniki badań próbek z niewidocznej strony Księżyca dostarczonych przez chińską sondę Chang'e 6. Analiza ich składu wskazała, że między trzema a czterema miliardami lat temu trwała tam aktywność wulkaniczna. To kluczowe informacje dla zrozumienia wyraźnych różnic między półkulami Srebrnego Globu.

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Co się dzieje na niewidocznej stronie Księżyca? Zbadano pierwsze próbki

Źródło:
PAP, CNN, tvnmeteo.pl

Duży pożar w kalifornijskim hrabstwie Ventura na początku listopada strawił kilka tysięcy hektarów i wiele budynków. O ogromnych stratach mówią rolnicy. Wskutek żywiołu spłonęły miliony pszczół.

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Szalał pożar, spłonęły miliony pszczół

Źródło:
ABC7