SLIM, precyzyjny lądownik księżycowy, odzyskał zasilanie. Japońskiej Agencji Eksploracji Aerokosmicznej udało się przywrócić komunikację z urządzeniem ponad tydzień po jego lądowaniu. Pojazd wznowił obserwacje naukowe, chociaż inżynierowie zauważyli, że już wkrótce mogą się one zakończyć.
Japoński statek kosmiczny Smart Lander for Investigating Moon (SLIM) wylądował na powierzchni Księżyca ponad tydzień temu. Głównym celem jego misji było udowodnienie, że precyzyjne lądowanie na Srebrnym Globie jest możliwe, jednak nie obyło się bez problemów. Podczas zniżania łazik przekręcił się w sposób, który uniemożliwiał mu korzystanie z paneli solarnych do podtrzymywania zasilania. Japońska Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (JAXA) tymczasowo wprowadziła sprzęt w stan uśpienia, mając nadzieję, że uda się go "rozbudzić" gdy promienie słoneczne zaczną padać na Księżyc z drugiej strony.
Wznowienie pracy
Jak przekazała w mediach społecznościowych JAXA, późno w niedzielę udało się przywrócić komunikację z urządzeniem. Sonda prawdopodobnie była w stanie wygenerować energię dzięki zmianie kierunku padania promieni słonecznych. SLIM wznowił analizę składu księżycowych skał zawierających oliwiny za pomocą wielozakresowej kamery spektralnej. Badanie to ma pomóc znaleźć odpowiedzi na pytania na temat pochodzenia Księżyca.
Czasu na działanie może jednak być niewiele. Chociaż inżynierowie JAXA nie podali konkretnej daty zakończenia misji SLIM na Księżycu, wcześniej informowali, że lądownik nie został zaprojektowany do przetrwania księżycowej nocy, która to ma rozpocząć się w czwartek.
Głównym celem misji SLIM było przetestowanie technologii precyzyjnego lądowania na powierzchni Księżyca opartej na analizie danych wizualnych. Z tego powodu sprzęt otrzymał miano "księżycowego snajpera". Urządzenie wylądowało w odległości 55 metrów od obranego celu na trudnym, nachylonym terenie. Jak wyjaśniła JAXA, technologia ta może pełnić ważną rolę podczas przyszłej eksploracji biegunów księżyca, w pobliżu których może kryć się wodny lód.
Źródło: Reuters, JAXA