I wystartowała. Misja JUICE ruszyła w stronę Jowisza

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl
Misja JUICE ruszyła w stronę Jowisza
Misja JUICE ruszyła w stronę JowiszaTVN24
wideo 2/6
Misja JUICE ruszyła w stronę JowiszaTVN24

Misja JUICE wystartowała. W piątek po godzinie 14 wystrzelono sondę z Gujany Francuskiej. Jej celem jest zbadanie księżyców Jowisza. Okienko na start rakiety trwało zaledwie sekundę.

W piątek rozpoczęła się misja JUICE - podała na Twitterze Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Pogoda pozwoliła tym razem na wystrzelenie sondy, która zbada w niedalekiej przyszłości księżyce Jowisza.

Doktor Tomasz Rożek mówił w piątek rano w programie "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24, że okienko na start rakiety trwało zaledwie sekundę. Rożek to fizyk, dziennikarz naukowy i członek zespołu doradczego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W raporcie, nad którym współpracował i który ukazał się pod koniec marca, podsumowywał rewolucję technologii kosmicznych. Jak stwierdził, Europie "odjeżdża globalny pociąg rozwoju technologii kosmicznych", gdyż nie potrafimy dogadać się we właściwy sposób.

- Ambicje są ogromne, natomiast żaden z krajów europejskich z racji swojej wielkości nie ma na tyle dużej mocy, żeby duże, ambitne projekty kosmiczne, z którymi dzisiaj mamy do czynienia, poprowadzić - mówił na antenie TVN24.

>>> Więcej na temat raportu: Europa mogłaby być trzecim globalnym graczem w kosmosie. Czego brakuje?

Sekundowe okienko

Dlatego tym bardziej powinny cieszyć nas okoliczności, takie jak start misji JUICE ESA. Sonda miała wyruszyć w swoją podróż w okolice Jowisza już w czwartek, jednak start został przesunięty z uwagi na niesprzyjające warunki atmosferyczne. - Okienko mają równo sekundę. Jak się nie zmieszczą w sekundzie, trzeba to przesunąć o kolejny dzień - zauważył ekspert.

Celem misji JUICE są lodowe księżyce Jowisza. - Nie mają twardej skorupy, w sensie gruntu, tylko są w całości oceanem. Są dużymi księżycami, jeden z nich ma swoje pole magnetyczne, to zupełnie inny świat i świat, w którym paradoksalnie funkcjonowanie życia czy możliwość znalezienia dzisiaj wydaje się bardziej prawdopodobna niż na Marsie. Taki księżyc jak na przykład Europa, który jest w całości pokryty oceanem i grubą warstwą lodu, wydaje się, że pod tym lodem jest ciepła woda i w niej może być życie. My się tego domyślamy, natomiast dobrze by to było zbadać. Misja JUICE jest niezwykle zaawansowaną i bardzo skomplikowaną misją. [...] Zanim tam doleci, będzie musiała wykonać całą masę manewrów po to, żeby zaoszczędzić paliwo - opowiadał.

Ganimedes - jeden z celów misji JUICENASA/JPL-Caltech/SwRI/ASI/INAF/JIRAM

Szanse na wypełnienie tego optymalnego dla niej scenariusza zawierają się właśnie w tej jednej sekundzie. - Sonda musi korzystać z tak zwanych asyst grawitacyjnych, czyli musi poczekać, wstrzelić się dokładnie w moment, w którym inne planety są w takiej, a nie innej konfiguracji po to, żeby wlecieć obok nich i rozpędzić się. Ona będzie tak tańczyła pomiędzy planetami wewnętrznymi, żeby nabrać odpowiedniej prędkości i żeby mogła dolecieć z niewielką ilością paliwa - mówił.

Jak dodał ekspert, większość paliwa musi zostać wykorzystana podczas manewrów przy Jowiszu.

Wizualizacja orbity JUICE dookoła Ganimedesa
Wizualizacja orbity JUICE dookoła GanimedesaESA/Lightcurve Films/R. Andres

Polski udział

JUICE to przedostatnia misja rakiety Ariane V. W niedalekiej przyszłości urządzenia ESA wynosić będzie nowsza generacja tego typu rakiet. Sama sonda to bardzo zaawansowane technologicznie urządzenie.

- Tam są urządzenia optyczne, żeby móc fotografować czy filmować, żeby zobaczyć to, co badamy. Ale tam są też urządzenia radarowe, które mają sprawdzić strukturę lodu, które potrafią prześwietlić lód do całkiem sporej grubości, żeby zobaczyć, co pod nim jest. Tam są urządzenia polskich naukowców. Polskie firmy zrobiły kluczowe elementy dla tej misji i między innymi do pomiaru pola magnetycznego księżyca Ganimedesa. Zresztą na koniec tej misji sonda się rozbije o Ganimedesa. To nie będzie lądowanie, to będzie rozbicie, ona się stanie tak zwanym impaktorem, po prostu gruchnie o jego powierzchnię - mówił.

Plany zakładają, że do samego gwałtownego końca sonda będzie pozyskiwała i przesyłała dane. Jak zauważył Rożek, urządzenie ma instrumenty, które przygotowały także inne europejskie kraje, jednak udział Polaków - i to w tak ważnych projektach - stawia nas z lepszym świetle.

>>> Czytaj dalej: Rola Polski w misji JUICE. "Otworem stanęły dla nas największe programy"

- Polski przemysł kosmiczny rozwija się bardzo, bardzo szybko i uczestnicząc w różnego rodzaju spotkaniach w Europejskiej Agencji Kosmicznej, ja to słyszę. Polscy inżynierowie są bardzo doceniani - podsumował.

Dr Tomasz Rożek o starcie misji JUICE
Dr Tomasz Rożek o starcie misji JUICETVN24

Autorka/Autor:kw

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: ESA

Pozostałe wiadomości

W drugiej połowie miesiąca temperatura zbliży się do 20 stopni. Wpierw jednak czeka nas chłodniejszy czas. Jakie wartości na termometrach zobaczymy do niemal ostatnich dni października? Sprawdź długoterminową prognozę pogody, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: szykuje się duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Dla autorki jednej z fotografii - pani Aleksandry widok obiektu gołym okiem był ciekawym przeżyciem.

"To było fajne uczucie, że coś się widzi raz w życiu"

"To było fajne uczucie, że coś się widzi raz w życiu"

Źródło:
Kontakt24

W Polsce wieje silny wiatr, który związany jest z niżem Helma. Silne porywy spowodowały, że drzewo runęło na dach przedszkola numer 7 przy ulicy Moniuszki w Zielonej Górze.

Drzewo runęło na dach przedszkola. "Było sporych rozmiarów i spowodowało pękniecie w ścianie"

Drzewo runęło na dach przedszkola. "Było sporych rozmiarów i spowodowało pękniecie w ścianie"

Źródło:
PAP

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 14.10. Noc przyniesie części kraju opady deszczu. W dzień również popada i mocniej powieje. Termometry pokażą maksymalnie 13 stopni.

Pogoda na jutro - poniedziałek, 14.10. Deszczowa i chłodna noc, w dzień do 13 stopni

Pogoda na jutro - poniedziałek, 14.10. Deszczowa i chłodna noc, w dzień do 13 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. Alarmy pierwszego stopnia obowiązują na terenie 15 województw. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Porywy sięgające 85 km/h. IMGW ostrzega

Porywy sięgające 85 km/h. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Słynny XV-wieczny odkrywca Krzysztof Kolumb był prawdopodobnie sefardyjskim Żydem z Europy Zachodniej - stwierdzili hiszpańscy naukowcy po przeprowadzeniu analizy DNA w celu rozwiązania wielowiekowej tajemnicy pochodzenia podróżnika.

Gdzie urodził się Krzysztof Kolumb? Nowe badanie

Gdzie urodził się Krzysztof Kolumb? Nowe badanie

Źródło:
BBC, PAP

Jedenastu członków rodziny - w tym roczne dziecko - trafiło do szpitala w jednym z miasteczek w Pensylwanii po spożyciu "toksycznych grzybów" - poinformowały lokalne władze.

11 osób "spożyło toksyczne grzyby, wszystkie zachorowały"

11 osób "spożyło toksyczne grzyby, wszystkie zachorowały"

Źródło:
CNN

Alert RCB. Eksperci z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa ostrzegają w wiadomościach SMS użytkowników sieci komórkowych przebywających w części województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego. Na niedzielę prognozowane są tam silne porywy wiatru.

Alert RCB. Tutaj aura będzie szczególnie groźna

Alert RCB. Tutaj aura będzie szczególnie groźna

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Przez Półwysep Iberyjski w sobotę przechodził sztorm Berenice. Gwałtowna pogoda przyczyniła się do chaosu komunikacyjnego w Hiszpanii i Portugalii. W hiszpańskiej Andaluzji 18-latek został rażony piorunem. Mężczyznę zabrano do szpitala.

18-latek rażony piorunem

18-latek rażony piorunem

Źródło:
PAP, Antena3, ABC

Pierwszy stopień rakiety Starship, czyli Super Heavy, odłączył się od niej bezpiecznie i wrócił precyzyjnie na platformę startową. - Złapałem się za głowę, bo przewidywałem, że dojdzie do ogromnej eksplozji, ale ten pierwszy stopień wrócił, oni naprawdę go złapali stalowymi ramionami - mówił na antenie Hubert Kijek, reporter TVN24 BiS.

Booster megarakiety wylądował na platformie startowej. "Wyglądało to imponująco"

Booster megarakiety wylądował na platformie startowej. "Wyglądało to imponująco"

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, SpaceX, CNN, PAP

W ostatnim czasie brazylijskie miasto Sao Paulo i jego okolice nawiedziła burza z ulewnymi opadami deszczu, którym towarzyszył silny wiatr. Zginęło co najmniej siedem osób. Ponad milion odbiorców nie ma prądu.

Siedem osób nie żyje. Najsilniejsza burza od prawie 30 lat

Siedem osób nie żyje. Najsilniejsza burza od prawie 30 lat

Źródło:
Reuters, TeleSUR, AP, G1 Globo

Pogoda na dziś. W niedzielę 13.10 przez Polskę przemieszczać się będzie strefa opadów deszczu. Mogą też pojawić się burze. Termometry pokażą maksymalnie 16 stopni.

Pogoda na dziś - niedziela, 13.10. Obfite opady i burze

Pogoda na dziś - niedziela, 13.10. Obfite opady i burze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Grzyby obrodziły w polskich lasach. W ferworze poszukiwań leśnych skarbów łatwo jednak o pobłądzenie, a nawet zgubienie się. Jak poradzić sobie podczas grzybobrania? Leśnicy mają na to sprawdzone sposoby.

Jak nie zgubić się na grzybach

Jak nie zgubić się na grzybach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Na plażach Nowej Fundlandii pojawiła się tajemnicza, biała maź. Według lokalnego ekologa Stana Tobina, substancja przypomina źle wyrobione ciasto do chleba. Ale czym jest naprawdę?

Jak źle wyrobione ciasto. Tajemnicza maź na plaży

Jak źle wyrobione ciasto. Tajemnicza maź na plaży

Źródło:
BBC

Na Florydzie trwa wielkie sprzątanie po tym, jak w stan ten uderzył huragan Milton. Na skutek żywiołu zginęło 17 osób. Na Florydzie brakuje nie tylko prądu, lecz także benzyny.

"W miejscu, gdzie kiedyś stał dom, teraz jest sterta gruzów"

"W miejscu, gdzie kiedyś stał dom, teraz jest sterta gruzów"

Aktualizacja:
Źródło:
CNN

Archeolodzy zidentyfikowali szczątki starszego oficera, który zginął podczas niefortunnej XIX-wiecznej ekspedycji arktycznej. Nosiły ślady kanibalizmu. Dowodzi to, w jak tragicznych i makabrycznych okolicznościach znalazła się załoga.

Ich okręt osiadł na lodzie, badania potwierdzają makabryczny koniec ekspedycji

Ich okręt osiadł na lodzie, badania potwierdzają makabryczny koniec ekspedycji

Źródło:
CNN

Skorupiak Xibalbanus tulumensis, który zamieszkuje zalane wodą jaskinie na Półwyspie Jukatan, produkuje wyjątkowe toksyny. Mogą one znaleźć zastosowanie w leczeniu chorób neurologicznych - donoszą naukowcy z Niemiec i Belgii.

Jad skorupiaków z podwodnych jaskiń może pomóc w produkcji nowych leków

Jad skorupiaków z podwodnych jaskiń może pomóc w produkcji nowych leków

Źródło:
The Guardian

Zarówno twoja szczoteczka do zębów, jak i słuchawka prysznicowa stanowią idealne środowisko dla mikrobów. O tym, jak ogromna jest różnorodność biologiczna na powierzchniach tych sprzętów, świadczą najnowsze badania, w których zidentyfikowano setki wirusów żyjących na nich.

Setki wirusów na szczoteczkach do zębów. I jest to dobra wiadomość

Setki wirusów na szczoteczkach do zębów. I jest to dobra wiadomość

Źródło:
CNN

Co najmniej 17 osób zginęło na Florydzie w wyniku natarcia na stan huraganu Milton. Na kilka dni przed jego nadciągnięciem wydawano nakazy i zalecenia ewakuacji. Nie wszyscy zdecydowali się na opuszczenie miejsc, którym zagrażała pogarszająca się pogoda.

Nie ewakuowali się na czas. Akcję ratunkową pokazała kamera na mundurze

Nie ewakuowali się na czas. Akcję ratunkową pokazała kamera na mundurze

Źródło:
CNN

W wyniku działalności człowieka europejskie rośliny leśne częściej migrują nie w kierunku północy, jak się powszechnie wydawało, ale na zachód - udowodnił międzynarodowy zespół naukowców, w którego składzie byli również Polacy.

Rośliny z naszych lasów chętniej migrują na zachód

Rośliny z naszych lasów chętniej migrują na zachód

Źródło:
PAP

Muchomor zielonawy, znany też jako muchomor sromotnikowy, odpowiada za 90 procent śmiertelnych zatruć grzybami na świecie. Czasem wystarczy zjeść jeden kapelusz, by umrzeć na skutek zatrucia - powiedziała mykolog dr hab. Marta Wrzosek.

Strzeż się tego grzyba. "Wystarczy jeden kapelusz, by umrzeć"

Strzeż się tego grzyba. "Wystarczy jeden kapelusz, by umrzeć"

Źródło:
PAP

Warto w najbliższych dniach spojrzeć w niebo, bo pojawi się na nim kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS). Obiekt pochodzi z samych grawitacyjnych krańców Układu Słonecznego. 

"Przygotujcie się na widok, którego po prostu nie możecie przegapić"

"Przygotujcie się na widok, którego po prostu nie możecie przegapić"

Źródło:
tvnmeteo.pl, "Z głową w gwiazdach"

W Holandii wykryto kilka przypadków zakażenia wirusem BTV12, który wywołuje chorobę niebieskiego języka. Nie ma na niego dostępnej szczepionki - poinformował holenderski rząd.

Wywołuje chorobę niebieskiego języka, na którą nie ma szczepionki. BTV12 wykryty w Holandii

Wywołuje chorobę niebieskiego języka, na którą nie ma szczepionki. BTV12 wykryty w Holandii

Źródło:
Reuters, wetgiw.gov.pl

Amerykańska Straż Przybrzeżna uratowała mężczyznę, który trzymając się lodówki turystycznej samotnie dryfował po Oceanie Atlantyckim. Poszkodowany był kapitanem statku rybackiego, który utknął u wybrzeży Zatoki Meksykańskiej. W tym samym czasie do Florydy zbliżał się potężny huragan Milton.

Dryfował na lodówce turystycznej, gdy do Florydy zbliżał się huragan. "Koszmar"

Dryfował na lodówce turystycznej, gdy do Florydy zbliżał się huragan. "Koszmar"

Źródło:
USCG, BBC, The Guardian

W piątek francuscy strażacy ewakuowali mieszkańców miejscowości Crecy-la-Chapelle, która oddalona jest od Paryża o niespełna 50 kilometrów. Zalane zostały tam ulice i domy.

Ewakuowano ludzi przy pomocy pontonów. "Czuć smród, nie ma prądu"

Ewakuowano ludzi przy pomocy pontonów. "Czuć smród, nie ma prądu"

Źródło:
Reuters

Miniona noc była wyjątkowa. Wszystko przez niezwykle intensywną zorzę polarną, która pojawiła się na polskim niebie. Na Kontakt24 otrzymaliśmy niesamowite zdjęcia.

To była naprawdę niesamowita noc. Zorza polarna na waszych zdjęciach

To była naprawdę niesamowita noc. Zorza polarna na waszych zdjęciach

Źródło:
Kontakt24

Prognoza pogody na zimę. IMGW przygotował eksperymentalną prognozę pogody na cztery kolejne miesiące. Co przyniosą listopad, grudzień, styczeń i luty? Jakie opady i wartości temperatury prognozują meteorolodzy? Sprawdź, co może nas czekać w najbliższym czasie.

Pogoda na zimę 2024/2025. Co mówią eksperymentalne przewidywania IMGW

Pogoda na zimę 2024/2025. Co mówią eksperymentalne przewidywania IMGW

Źródło:
IMGW

Potężny huragan Milton uderzył we Florydę. Żywiołowi w środę i czwartek towarzyszyły silny wiatr oraz ulewny deszcz. Pojawiły się też tornada. To, z jak ekstremalnym zjawiskiem musieli zmierzyć się mieszkańcy regionu można zobaczyć na nagraniach.

Wyrwa w dachu stadionu, eksplozje w transformatorze. Siła Miltona na nagraniach

Wyrwa w dachu stadionu, eksplozje w transformatorze. Siła Miltona na nagraniach

Źródło:
tvnmeteo.pl, Reuters, CNN

Wiatr o prędkości 27 tys. kilometrów na godzinę, temperatura przekraczająca 400 stopni Celsjusza w nocy - brytyjskie BBC publikuje przeprosiny po wpadce. Aplikacja pogodowa stacji pokazała szokujące prognozy.

Wiatr 27 tysięcy km/h, temperatura 404 stopnie w nocy. "Ups, nie martwcie się niektórymi danymi"

Wiatr 27 tysięcy km/h, temperatura 404 stopnie w nocy. "Ups, nie martwcie się niektórymi danymi"

Źródło:
BBC, Sky News, tvn24.pl

Żuraw wieżowy runął na jeden z budynków w Saint Petersburgu na Florydzie. Wielka konstrukcja załamała się pod naporem ekstremalnie silnego wiatru niesionego przez huragan Milton.

Potężny dźwig runął na budynek

Potężny dźwig runął na budynek

Źródło:
CNN, Fox13

Jak alarmuje WWF Polska w 15. edycji raportu Living Planet Report 2024, pozostało już tylko 27 procent żyjącej planety. Eksperci określają ten wynik "katastrofalnym" i ostrzegają przed zbliżającymi się punktami krytycznymi dotyczącymi degradacji środowiska na całym świecie. W opinii ekspertów dla naszej przyszłości kluczowe będzie najbliższe pięć lat.

27 procent. Tyle żyjącej planety nam pozostało

27 procent. Tyle żyjącej planety nam pozostało

Źródło:
WWF Polska

Policja z amerykańskiego stanu Waszyngton interweniowała po zgłoszeniu kobiety, która została "zmuszona do ucieczki", gdy w pobliżu jej domu pojawiło się prawie 100 szopów praczy. Jak się okazało, dokarmiała te zwierzęta od dekad. Służby tłumaczą, dlaczego nie należy tego robić.

Jej dom otoczyło niemal sto szopów "domagających się jedzenia". Policja pokazała nagranie

Jej dom otoczyło niemal sto szopów "domagających się jedzenia". Policja pokazała nagranie

Źródło:
CBS News, tvn24.pl