Nastały mroźne dni. Zimno doskwiera nie tylko ludziom, ale też zwierzętom domowym i dzikim. Jak możemy pomóc im przetrwać mrozy?
Psy, poza rasami pierwotnymi, źle znoszą mrozy. Warto zapewnić im odpowiednią troskę.
Jak dbać o zwierzęta domowe?
1. Zadbajmy o posiłek. Jak podają eksperci, psy w zimnych miesiącach powinny jeść o 20-30 proc. więcej karmy.
2. Odizolujmy od zimna. Małe rasy psów z krótką sierścią, warto zaopatrzyć w ubranka. Poza tym psie łapy są wyjątkowo narażone na odmrożenia. Istnieje na to sposób - przed wyjściem na spacer, posmarujmy pupilowi łapy oliwą z oliwek, wazeliną czy oliwką dla dzieci.
3. Zadbajmy o ciepły kąt. Psy czy koty mieszkające na dworze powinny mieć zapewniony dostęp do schronienia przed zimnem, np. ocieplonej budy czy szopy. Psa mieszkającego na dworze, nie wpuszczajmy na długo do domu. Zmiany temperatury sprzyjają infekcjom. Warto takim zwierzakom podać coś ciepłego do jedzenia. Nie zapominajmy o wodzie, która podczas mrozu zamarza.
4. W domu przygotujmy ciepłe legowisko.
Jak pomóc dzikim zwierzętom?
Do naszych uszu docierają już tylko nieliczne głosy ptaków. Większość z nich odleciała na południe. Sójka, dudek, zimorodek czy żuraw nie zamierzają pozostać w naszym kraju na zimę. Jednak są też takie gatunki, dla których Polska jest letnim kurortem. Z dalekiej północy przylatują do nas gile, zięby czy sikory.
Surowa pogoda nie sprzyja jednak nikomu. Dlatego warto pomyśleć o ułatwieniu ptakom, które pozostaną w Polsce, tego trudnego czasu.
Zasady dokarmiania ptaków
W zimie natura nie dostarcza zwierzętom pożywienia. Możemy więc zrobić to za nią. Pamiętajmy jednak o kilku ważnych zasadach:
1. Dokarmiajmy dopiero, kiedy przyjdą mrozy. Karmiąc je wcześniej, zachęcamy je do pozostania na zimę, co może być dla nich bardzo niebezpieczne.
2. Zostawmy pożywienie w czystym i bezpiecznym miejscu. Ptaki mogłyby zarazić się chorobami lub zginąć upolowane przez kota. Przeszklone tarasy są nieodpowiednim miejscem - spłoszone ptaki mogą rozbijać się o szyby. Karmnik powinien mieć daszek chroniący przed opadami i osłonę przed wiatrem, ale zapewniać także możliwość swobodnej ucieczki. Powinien mieć także wyjmowaną, łatwą do umycia podłogę.
3. Nie pozwólmy, aby ptaki zamarzły, czekając na jedzenie. Decydując się raz na dokarmianie, wykażmy się odpowiedzialnością.
4. Karma powinna być zbliżona do naturalnej. Mieszanki ziaren ze słonecznikiem na pewno nie odmówią sikory, trznadle, wróble, kowaliki, kosy czy dzięcioły. Łabędzie i kaczki zjedzą ziarna zbóż, płatki i kasze. Możemy wywiesić niesoloną słoninę, którą na pewno zainteresują się sikory, sójki i dzięcioły. Także suszone owoce mogą okazać się doskonałym ptasim przysmakiem. Pieczywo i ludzkie pokarmy z przyprawami i solą bardzo szkodzą zwierzętom.
Zimą leśnicy pomagają żubrom.
Autor: ab,mab/jap / Źródło: lasy.gov.pl, stop.eko.org.pl, theleafchronicle.com